DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 9°C
Yağışlı

Hürriyet, “Başkanlık sistemini değil, hırsızlık sistemini tartışmalıyız”

Hürriyet, “Başkanlık sistemini değil, hırsızlık sistemini tartışmalıyız”

FATMA KAPLAN HöRRòYET -SAKARYA- (3) FATMA KAPLAN HöRRòYET -SAKARYA- (4)Sakarya Akyazı ilçesinde düzenlenen panele katılan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Biz başkanlık sistemini değil hırsızlık sistemini tartışmalıyız” dedi.

Sakarya Akyazı ilçe Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Cumartesi Toplantıları’ isimli panele katılan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Türkiye’nin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Panelde konuşan Milletvekili Hürriyet, “Bizim başkanlık sistemini değil, hırsızlık sistemini tartışmamız” gerekiyor dedi.

BAŞKANLIK DEĞİL KARANLIK YAPI

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde düzenlenen Cumartesi Toplantıları isimli panele katıldı. Panelde konuşan milletvekilleri Türkiye gündeminde yer alan ‘Başkanlık ve Demokrasi’ konularında vatandaşlara bilgi verdi. Toplantıda konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Onların bahsettiği başkanlık sistemi değil. Demokratik platformda bazı ülkelerde uygulanan bir başkanlık sistemi de değil. Türkiye’ye özgü, farklı farklı isimler koydukları ne olduğu belli olmayan, hukuk ve demokrasi sistemini, eğitim sistemini, siyasal arenayı, her fırsatta katleden ve katledecek olan bir sistem. Tek bir kişinin seçilmiş diktatör olma hevesini bize dayatmaya çalıştığı karanlık bir yapı. Ülkeyi nereye sürükleyeceği bilmediğimiz bir sistem. Başkanlık diye tutturdukları şey, yasama ve yürütme ittifakını içine alan, yasama ve yürütme ittifakının sağlandığı, yasama alanına müdahale edilebilecek, meclis denetimine kapalı, geniş veto yetkisi olan, denge ve denetleme mekanizmasının olmadığı, anayasal kurumlar üzerinde idari ve siyasi vesayet kuracak olan, çoğulcu demokratik rejime aykırı bir sistem. Aslında biz bugün başkanlık sistemini değil, hırsızlık sistemini, rant sistemini tartışmalıyız. Adalet bakanının hırsızı savunduğu, aile bakanının tecavüzcüyü savunduğu, orman bakanının rantı ve betonu savunduğu, eğitim bakanının tarikatları savunduğu bir ülkede tartıştığımız şey başkanlık sistemi olmamalı” dedi.

ANAYASA BAHANE TEK ADAM ŞAHANE(!)

Konuşmasına devam eden CHP’li Milletvekili Hürriyet, “Saray darbesi oldu, biz o darbeleri tartışırken meclisten öyle yasalar geçiyor ki. Kölelik yasası dediğimiz kiralık işçi yasası geçti. Kiralık kelimesinin yanına insan unsurunun da eklendiği ve herkesin mal gibi alınıp satılabileceği, güvencesiz çalışma ortamlarının körüklendiği bir sistem getirdiler. Ama biz ülkenin kıyılarına cesetler vururken, atanmayan İngilizce öğretmenleri meslekleri yok diye polis olup, sonra vatan savunması için şehit düşerken adamların bize tartışmaya çalıştırdığı sistem başkanlık sistemi. Tek bir kişi hem yasamayı hem yürütmeyi elinde tutmak istiyor. Hem parti çoğunluğunu elinde tutacak hem yürütmenin başı olacak her türlü kararı o alacak, hem bakanları o atayacak, partinin tüm yetkili organlarını o belirleyecek, dolayısıyla istediği yasaları meclisten çıkarmak için hiç uğraşmayacak. Anayasal kurumlar üzerinde tam hakimiyet kurmak istiyorlar. Yüksek yargı organları üyeleri atamalarda belirleyici olmak istiyorlar. İşte bu bahsettikleri de çoğunluk diktatörlüğü, patronlu başkanlık sitemidir. Yani anayasa bahane tek adam şahane(!)” şeklinde konuştu.

SEÇİLMİŞ DİKTATÖR OLMAK İSTİYOR

AKP’nin başkanlık sistemiyle vesayet sistemi getirmeye çalıştığını da sözlerine ekleyen Hürriyet, “Yıllardır askeri vesayetten dem vururlar, darbe mağdurunu oynarlar. Bugün ise en büyük darbeyi birbirlerine yapıyorlar. Anayasa mahkemesi üyelerinin yarısını kendileri seçmek istiyor. Sıkı yönetim ilan etmek gibi bir yetki istiyorlar. Yargı bağımsızlığının olmadığı bir sistem arzu ediyorlar. zaten onlar için yargı bağımsızlığından ziyade yargıyı kimin kontrol edeceği sorunu var. Bütün bunlarla da seçilmiş diktatör olmak istiyorlar. ve bu sistemi getirirken de aslında Cumhurbaşkanı Sistemi değil, kendini oylatacak. Halkı bu oylamada kendi celladını oylamaya zorlamak istiyorlar. Yani kendi arzularını gerçekleştirmek için milli iradeyi kullanıyorlar. Siyasi geleneğimizde olmayan sistemlerde maalesef böyle genel ve çoğulcu demokratik rejime aykırı bir sistem ülkeyi uçuruma sürükler. Tek bir kişi eksenli yapılan bu tartışma toplumda politik kutuplaşmayı arttırır. Anayasa yetkisinin değil hegemonya yetkisinin istendiği bu sistemde kazanan her şeyi kazanacak, kaybeden her şeyi kaybedecek. İstedikleri sistemi getirirlerse, kimsenin konuşacak hiçbir şeyi kalmayacak, kendileri çalıp kendileri söyleyecekler. Tüm bunlar sistem değil rejim sorunu yaratır.” açıklamasında bulundu.

PARLAMENTER SİSTEM GÜÇLENDİRİLMELİ

Başkanlık sisteminin yerine parlamenter sistemin güçlendirilmesi gerektiğini de kaydeden CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Şu an başarılı 20 ülkenin 18’i parlamenter sistemle yönetiliyor. Parlamenter sistemimizin güçlendirilmesi gerekiyor. Bu sistemimizin hukukla güçlendirilmesi gerekirken, hukuk katlediliyor. Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukunun uygulandığı bir siyasi dönemde yaşıyoruz. Önce hukuk ve yargı bağımsızlığıyla parlamenter sistemin daha işler hale getirildiği takdirde, onların bize dayattığı sistemden çok daha üretken, atılımcı ve yenilikçi yönetim tarzıyla yönetilebiliriz. Birbirimizi daha da güçlendirerek, daha büyük bir gövde haline nasıl gelebiliriz ve ülkeyi bu hale getiren AKP ile nasıl mücadele edebiliriz diye bunun savaşını vermek zorundayız. Çünkü bu adamlar Büyük Ortadoğu Projesi, kişisel ihtirasları, Osmanlıcılık takıntıları gibi pek çok eksenle ülkeyi tartıştırıyorlar. Kişisel ihtirasları ile bu ülkeyi yönetiyorlar. Bizler birleştiğimizde önümüzde hiçbir şeyin duramayacağı bir partiyiz. Bu noktada da bizlere pek çok sorumluluk düşüyor. CHP’li olmak, devrimci olmaktır. Özgürlük ve bağımsızlık için savaşmaktır” açıklamasında bulundu.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.