DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Az Bulutlu

KOTO ÜYELERİNE TANITILDI

KOTO ÜYELERİNE TANITILDI

Asya’nın kalbi Hong Kong

Dünyanın en büyük 7. ithalatçısı ve en düşük vergi alan 3. kenti konumunda olan Asya’nın kalbi Hong Kong ile iş ve yatırım yapma fırsatları Kocaeli Ticaret Odası üyelerine anlatıldı

Üyelerini uluslararası pazarlara açmayı temel sorumluluklarından birisi olarak gören ve 3 yıldan bu güne 52 farklı ülkeden, 38 farklı heyetle yaklaşık 450 yabancı iş insanını oda üyeleriyle buluşturan Kocaeli Ticaret Odası son olarak Hong Kong İş Fırsatları Bilgilendirme Toplantısı düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Altun’un ev sahipliğini ve moderatörlüğünü yaptığı programda, Ekonomi Bakanlığı Hong Kong Masası Uzmanı Emine Çiğdem Kemahlı, Hong Kong Yatırım Ajansı Baş Danışman Neşe Secer, Hong Kong, Çin ve Asya pazarları ile Hong Kong’un çeşitli sektörlerdeki potansiyeli ve iş fırsatları hakkında bilgi sundu.

ALTUN: ÜYELERİMİZİN İŞ

YAPABİLECEĞİ ÜLKELERİ SEÇİYORUZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Altun, ülke bilgilendirme programlarını organize ederken özellikle oda üyelerinin iş yapma potansiyeli olan ülkeleri seçtiklerini ifade ederek, “Bu bağlamda Hong Kong: Son 20 yıldır dünyanın en serbest ekonomisi seçilmektedir. Dünyanın en düşük vergi alan 3. kentidir: kurumlar vergisi %16,5, bireysel gelir vergisi %15, KDV ve stopaj sıfırdır. Dünyanın en büyük 100 bankasının 70’ine ev sahipliği yapmaktadır ve Hong Kong Borsası Asya’nın en büyük 3. borsasıdır. Her yıl yaklaşık 60 milyon kişi Hong Kong’u ziyaret etmektedir. Asya’nın en önemli pazarlarına Hong Kong’dan 4 saatlik uçuşla, dünya nüfusunun yarısına ise 5 saatlik uçuşla ulaşmak mümkündür. Kocaeli olarak 2015 yılında Hong Kong’a ihracatımız bir önceki yıla göre %1.37 azalarak 6 milyon 29 bin 654 Dolar, ithalatımız ise bir önceki yıla göre %15.15 artarak 2 milyon 804 bin 831 Dolar olarak gerçekleşmiştir. Ümit ediyorum ki bu toplantı ve bu toplantı vesilesiyle uzun vadeli bir iş birliğinin ilk adımlarını attığımız ilişkilerimiz neticesinde bu rakamlar daha da yukarıya çıkacaktır” dedi.

 HONG KONG İLE İŞYAPABİLİRLİĞİMİZDE

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLER

Ekonomi Bakanlığı Hong Kong Masası Uzmanı Emine Çiğdem Kemahlı ise yaptığı konuşmasında Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi olan Hong Kong ile ilgili bilgiler paylaştı. Aldığı yüzde 3,32’lik pay ile dünyanın en büyük 7. İthalatçısı konumunda olduğunu ifade eden Kemahlı, “2015 yılında kişi başına düşen milli gelir 47.992 ABD doları civarındadır. 2015 yılında ülkede özel tüketim yüzde 4,8 artmıştır. 2015 yılında tarım %-4,0, sanayi %0,8 ve hizmetler sektörü %1,9 oranında büyüme kaydedilmiştir. 7,35 milyonluk nüfus ile dünyanın en kalabalık 101. ülkesidir. 2015 yılında ihracat %4,86 ithalat ise %8,83 oranında küçülmüştür. Hong Kong ile iş yapabilirliğimizin güçlü yönleri; ekonomisinin ve finansal yapısının önemi, bölgedeki lider konumdaki finans merkezi olması, stratejik olarak Asya’nın en önemli iş merkezi ve yatırım bölgesini oluşturması, yatırımcı firmaların hükümetçe önemli oranda desteklenmesi, düşük ve basit vergilendirme rejimi olurken zayıf yönlerini ise; İki ülke arasındaki coğrafi uzaklık, Yüksek işçilik maliyetleri, sınırlı yatırım alanı ve yüzölçümünün küçük olması, farklı tüketici alışkanlıkları ile Çin’de yakın dönemde yaşanan ekonomik yavaşlamanın etkileri oluşturmaktadır” dedi.

 SECER: FİRMA VE GİRİŞİMCİLERE ÜCRETSİZ OLARAK

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ

Hong Kong Yatırım Ajansı Baş Danışman Neşe Secer ise, ajans olarak Hong Kong’da iş ve yatırım yapmak isteyen işadamlarına ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade ederek, “Öncelikle ifade etmeliyim ki Hong Kong Asya’nın kalbi. Çin’e bağlı özerk bir bölge. 2 resmi dili var. Hem İngilizce hem Çince. Bu işadamları için çok avantaj sağlayan bir durum. Hong Kong’u Çin’in bir serbest bölgesi gibi düşünebilirsiniz. Daha bağımsız ve daha özel, kendi hükümeti, anayasası ve para birimi olan özek bir ada kent. Biz de Hong Kong hükümetine bağlı bir devlet ajansıyız ve Türk firmalarının Asya Pasifik’te en fazla ilgi gösterdiği bölgelerden biri olan Hong Kong’da şirketleşerek bu pazarda yer almak isteyen ve de ofis /depo /mağaza açmayı düşünen firma ve girişimcilere ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriyoruz” dedi. Secer konuşmasını, Hong Kong ekonomisi, iş yapma yolları ve şirket kurma yollarından bahsederek sonlandırdı. Programın sonunda, katılımcıların soruları yanıtlandı.

GENEL 2 GENEL òKòLò GôRöûMELER (1) òKòLò GôRöûMELER (2) òKòLò GôRöûMELER (3) òKòLò GôRöûMELER (4)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.