DOLAR 7,8380
EURO 9,4558
ALTIN 459,95
BIST 1.333
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 12°C
Hafif Yağmur

Milli Mücadele Kahramanlarından Zoboğlu Hasan Bey ilçemizde anıldı

Milli Mücadele Kahramanlarından Zoboğlu Hasan Bey ilçemizde anıldı

Milli Mücadele Kahramanlarından Zoboğlu Hasan Bey ilçemizde anıldı

MİLLİ MÜCADELENİN SEMBOL İSMİ

Gölcük Otantik Folklor Gençlik ve Spor Kulübü ve Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği birlikteliğinde geçtiğimiz akşam Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda Kocaeli’nin Milli Mücadele öncülerinden Merhum Zoboğlu Hasan Bey’i anma gecesi düzenlendi.

Gerçekleştirilen anma gecesine Gölcük Müftüsü Mehmet Yazıcı başta olmak üzere STK Başkanları, BBP Gölcük İlçe Başkan Vekili Abdullah Kanpara, CHP Eski İlçe Başkanı Fahrettin Büyükoğlu, Zoboğlu Hasan Bey’in torunları, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

Milli Kahraman Zoboğlu Hasan Bey hakkında sunumu Tarihçi Yazar Volkan Şenel yaptı

 

Anma Gecesinde Tarihçi Yazar Volkan Şenel Zoboğlu Hasan Bey’i muhteşem sunumuyla anlattı. Program başında konuşma yapan Başkan Safet Çelik, Kocaeli’nin Milli Mücadele Öncülerinden Merhum Zoboğlu Hasan Bey’i saygı ve rahmetle andıklarını belirterek programlarına katılan herkese teşekkür etti.

Şenel, “Milis Komutanı Hasan Zoboğlu topluma ve tarihe mal olmuş, milli mücadelenin sembolü haline gelmiş bir isimdir”

 

Milli Mücadele Kahramanlarından birisi olan Zoboğlu Hasan Bey hakkında bilgi veren Tarihçi Yazar Volkan Şenel, “Zoboğlu Hasan Bey, Hamidiyeli olup, savaştan aşağı yukarı 40 yıl önce meşhur 93 Harbi esnasında (1877 – 1878), Kafkasya’dan gelen muhacir ailelerden birine mensuptur. Doğum tarihine bakılırsa ya hicret (göç) yolculuğunda, ya da yeni geldikleri ve Sultan Abdülhamit’e teşekküren ismi verilen köyde doğmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda Kocaeli’nde önemli başarılar sağlayan, Milis Komutanı Hasan Zoboğlu topluma ve tarihe mal olmuş, milli mücadelenin sembolü haline gelmiş bir isimdir. Gölcük, Saraylı, Örcün, Değirmendere ve çevresindeki yörelerde, milis kuvvetlerinin organize edilmesini ve işgal kuvvetlerine önemli kayıplar verilmesini sağlayan, Hasan Zoboğlu’nun kabri İzmit Bağçeşme’de bulunuyor. İzmit’in karşı yakasının büyük tütün tüccarlardan biriydi. Mesleği gereği hem sık sık İstanbul’a gidip gelmiş hem de bürokrasiyle içli – dışlı olmuştur. O, Bahçecik’in Batı Cephelerinin kurulmasında Milis Alay kumandanı olarak birinci dereceden vazife görmüştür. Sadece Bahçecik değil Karamürsel’e kadar bütün Değirmendere bölgesinin de Kuva-yı Milliye sorumluluğunu üstlenmiştir. Döşeme ve Değirmendere Millî Müfrezelerinin de bizzat komutanlığını yapmıştır.”

 

“Harp yalnızca savaşmaktan ibaret değildir”

 

“O sıralarda İzmit Körfezi’nin güney yakasında 2 nahiye ve 1 ilçe vardır: Bahçecik, Değirmendere ve Karamürsel. Harp yalnızca savaşmaktan ibaret değildir. İstihkâm, lojistik, mühimmat, istihbarat, sevk ve idare savaşın temel dinamikleridir. Zoboğlu Hasan Bey’i de büyüten rütbesi değil Millî Mücadele’ye çok yönlü fayda sağlayabilen birisi olmasıdır. âh İzmit’teki mezâlimi anlatmak ve komisyon kurdurmak için İstanbul Hükümeti’nin Hâriciye Nâzırı (Dışişleri Bakanı) Cemal Bey’le görüşecektir kâh Seyr-i Sefâin (Deniz İşletmeciliği) vapurlarının Darıca’ya ve kıyı iskelelerine uğramasını sağlayarak Değirmendere üzerinden irtibat kurdurup hem İstanbul’dan haber alınmasını hem de cephane tedarikini hızlandıracaktır.”

 

“Velhasıl önemli olan millet için memleket için karşılıksız hizmet vermek ve halkın gönlüne gömülmektir”

 

“Kimi zaman bednamlı Yetimoğulları eşkıyasıyla tokuşacak kimi zaman da İzmit Mutasarrıfı Ahmet Anzavur’un Kuva-yı İnzibatiye’yi teşkilatlanmasına karşı duracaktır. Bazen İstanbul Hükümeti’nce Bekirağa Zindanına atılacak bazen de Yunanlıların İzmit’teki birliklerinin kumandanı General Gargalidis’le pervasızca konuşacaktır. Velhasıl önemli olan millet için memleket için karşılıksız hizmet vermek ve halkın gönlüne gömülmektir. Hele hele bir kabriniz de bulunuyorsa er veya geç tarih hakkınız olanı teslimde gecikmeyecektir. Zoboğlu Hasan Bey’in İzmit Bağçeşme Şehitliği’nde bulunan mezarı KBB Tarihi Mekânlar Şube Müdürlüğü’nce restore edilmiş ve kahramanımızın adına yakışır bir kitabeyle de hatırası yâd edilmiştir.”
“Geçmişi başarılarla doluydu”

 

“Onu önce başkalarının sonra da kendi ifadeleriyle anlatalım. Evvelâ kendisi de İstiklâl Harbi’ne bilfiil iştirak etmiş olan Tevfik Uğurlu’nun ‘Millî Mücadele’de Kocaeli Notları’ndan:
“Zoboğlu Hasan Efendi, Bahçecik kısmında yazılacağı gibi bölgesi dâhilinden tedarik ettiği kuvvetiyle değişik zamanlarda düşmanla devamlı savaşmış ve Bahçecik’te şiddetli savaşlarda düşmanı esir almış ve düşmana ricat (geri çekilme) esnasında birçok kayıplar verdirmiştir.”

 

DSC_3399 DSC_3412 DSC_3452

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.