DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

SEDİR PİZZA VE ÖZ SERBESLER

09.05.2016
1.292
A+
A-

SEDİR PİZZA VE ÖZ SERBESLER

İnsanlar dostlarıyla yaşarlar kadim dostluklar ne kadar da güzeldir, onlarla var olmak hayatın akışında berrak bir su gibidir. Gölcük Haber’in bugün 31 yılına varan geçmişinde dostlukların hem önemini hem de kıymetini bildik. Malum dostlara ikramda bulunmak bir görevdir. İşte yıllardır pasta ve kurabiye gibi ikramlarımızı her yıl itina ile hazırlayan Özserbeslerin değerli sahibi Fahrettin Serbes ve oğulları Yavuz ve Ercan Serbes yine döktürdüler. Sağolsunlar bizi bir kez daha mutlu ederek gelen dostlara ikramlarımızı hazırladılar. Dolayısıyla yıllardır bu tatlı geleneğini sürdüren Özserbesler ailesine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bu yıl ilk defa dostlarımızı çok nefis bir tatla buluşturduk. Sedir Pizza’nın patronu kadim dostum Aydın Barış ve muhterem eşleri patroniçesi Şengül kardeşime teşekkür ediyorum. Tadı her zaman damağımda olan Şengül hanım imzalı haşhaşlı tatlı gerçekten herkesi mest etti. Dostların Şenemre bu nereden dediklerinde sağolsunlar Sedir Pizza’nın ikramı dediğimde bizler adına da teşekkür et dediler. İşte siz değerli dostlar Sedir Pizza’yı bölgenin en nefis pizzalarını hazırlayan bir marka olarak bilirsiniz. O markaya bir yenisi daha eklendi. Bu güzel dostlarıma da bizlere yaptıkları ikram ve güzel jestlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Dostum Ayhan Zeytinoğlu

Kocaeli Sanayi Odası’nın çok çalışkan ve çok başarılı başkanı çok değerli arkadaşım ve dostum Ayhan Zeytinoğlu dün sabah beni ziyarete geldi. Sağolsun var olsun, birlikte çaylarımızı içip çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Okul günlerimizden başlamak üzere birlikte bir çok anıları tazeledik. Yaptığı çalışmalarla adı hem Kocaeli Sanayi Odası’nda hem de ilimizde unutulmayacak bir başkan olan Ayhan Zeytinoğlu Gölcük içinde çok önemli işler yaptı. Bugün ilçemizdeki en modern ve en güzel eğitim kurumlarının başında gelen Dumlupınar Ortaokulu Kocaeli Sanayi Odası’nın Gölcük halkına armağanıdır. Doğal olarak Gölcük halkı da değerli başkan Ayhan Zeytinoğlu’nu hem bağrına basmış hem de sonsuz teşekkürlerini iletmiş, kadir kıymet bilen vefalı bir ilçedir. İşte bütün bunları konuştuk epey bir sohbet ettik. Gençlik yıllarımıza daldık bugünlere geldik. Ziyareti ile ilgili resimli haberi yarınki nüshamızda gazetemizle ilgili sözlerini de yayınlayarak sizlerle paylaşacağız.

 

Nuşirevan’ın Adaleti

Hazreti Ömer ve Sa’d İbni Vakkas Hazretleri, İran’a at satmaya gitmişlerdi. İran’a vardıkları zaman şehrin girişinde cirit oynayan bir kısım genç görüp seyre daldılar. Bir ara yabancıların kendilerini seyretmekte olduğunun farkına farkına varan gençlerden birisi yanlarına gelip “Bedeviler” gibi sözlerle hakaret ettikten sonra, satmak için getirdikleri ve üzerine bindikleri Arap atlarını ellerinden zorla aldılar.

Hazreti Ömer ve Sa’d ibni Ebi Vakkas Hazretleri ticaret maksadıyla geldikleri şehre meyüs ve mükedder vaziyette girdiler. Yanlarında yiyecek bir şeyleri olmadığı gibi paraları da kalmamıştı. Aç susuz akşam olmasını beklediler. Akşam olunca da bir hana vardılar. Kapıdan girer girmez hancı, misafirlerin yabancı olduğunu ve üzüntülü olduklarını anladı. Neden üzüntülü olduklarını sordu. Hazreti Ömer daha üzüntülü görünüyordu. O hiç konuşmadı. İbni Vakkas Hazretleri ise başından geçenleri hancıya dert yanarak anlattı. Hancı misafirlerini dinledikten sonra:

– Siz kederlenmeyin, bizim hükümdarımız son derece âdildir. Ya atlarınızı buldurur, yahut bedelini tazmin eder. Sizin anlattığınıza göre elinizden atları alan hükümdarın kendi oğludur. Ama o mutlaka bu meseleyi halleder, diyerek teselli verdikten sonra:

-Her sabah hükümdarımız pazar yerinde halkın önünden geçer ve halk ona dert ve dileklerini bildirirler. O da ne icab ediyorsa hemen yapar. Siz sabahleyin hemen pazar yerine gidin vaziyeti anlatın dedi.

Sabah, Hazreti Ömer ve arkadaşı pazar yerine çıkıp hükümdarı beklemeye başladılar. Biraz sonra hükümdar yanında tercümanları olduğu halde geldi. Herkes nesi varsa açık açık söylüyor o da gerekeni hemen orada yapıyor veya yapılmasını emrediyordu. Sıra Hz. Ömer ve İbni Vakkas’a geldi. Onlarda başlarından geçenleri anlattılar., atlarının bulunup geri veilmesini dilediler.

Hükümdar bunları dinleyince yüzü çok asıldı ve üzüntülü olduğu her halinden belli idi. Bir kese altın verdi ve atlarının da bulunacağını söyledi. Hükümdar tercüman vasıtası ile konuşuyordu, tercüman ise atı alanların hükümdarın oğlu olduğunu söylememişti. Hazreti Ömer ve Ebû Vakkas Hazretleri yine akşam kaldıkları hana geldiler. Bu sefer yanlarında paraları da vardı, karınları da toktu. Hancının parasını verdiler, o gece de orada kalıp sabahleyin yola çıkmayı düşünüyorlardı. Hancı ne olduğunu sordu. Onlar hükümdarla görüştüklerini ve atları bulacağını söylediler, dedi.

Hancı birden öfkelendi ve :

-Demek kendi oğlu olduğu zaman iş değişiyor, dedi.

Sabah oldu bu sefer hükümdarın karşısına hancı çıkıp:

-Hükümdarım, suçu işleyen başkası olur ceza verirler de, sizin oğlunuz olursa cezasız kalır öyle mi? dedi.

Nuşirevan bunu duyunca rengi değişti ve çok sinirli olduğu besbelli idi:

-At sahipleri yarın şehir terketsinler… Fakat biri şehrin kuzey, biri güney kapısından çıksın dedi.

Sabah oldu ve atların değerinden fazla para verdi. Hazreti Ömer ve Ebû Vakkas Hazretleri şehri terkediyorlardı. Bir de ne görsünler, şehrin bir kapısına atı alan genç, diğer kapısına ise hükümdara yanlış bilgi veren tercüman asılmışlar ve ölmüşler bile…

Fakat ne yazıktır ki, adaletiyle meşhur bu hükümdara iman nasip olmamış ve Efendimiz (s.a.v.) imansız gittiklerine teessüf ettiği isimler arasında bunu da saymıştır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
28 Ocak 2018
14 Haziran 2022
30 Mayıs 2016
13 Ağustos 2020
4 Ağustos 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.