DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 11°C
Az Bulutlu

TALEPLERİNİ İLETTİLER

TALEPLERİNİ İLETTİLER

CHP’li Kadınlardan SAVDES-SEN’e ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve Yönetimi dün Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Murat Mısır ve Yönetimi Kurulu Üyelerini ziyaret etti. Başkan Mısır, CHP’li bayanlara taleplerini iletti ve kendilerini tanıttı. Ziyarete SAVDES-SEN Genel Başkan Yardımcısı Ferit Bingöl’de katıldı.

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Murat Mısır Yönetim Kurulu adına CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve Yönetimine ziyaretten ötürü teşekkür etti.

Ziyarette konuşma yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, kendisinin de çalışma hayatında Karamürsel’de ki askerlik birliğinde memurluk yaptığını belirterek, sendika üyelerinin çalışma zorluğunu bildiğini belirtti.

Biçer, “Kadınlar ne kadar örgütlenirse başarı o kadar artacaktır”

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkan Yardımcısı Sedef Biçer, Başkan Çimen ve Yönetimine ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. Biçer, “Öncelikle ziyaretiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Bizler Sendikamız çatısı altında bulunan kadınlar olarak her zaman örgütlenmeden yanayız. Kadınlar ne kadar örgütlenirse başarı o kadar artacaktır” dedi.

Sorunlar ve talepler dile geldi

Başkan Mısır, ziyarette yaptığı açıklamada sendika taleplerini ve sorunlarını CHP’li Kadınlarla paylaştı. Başkan Mısır, “Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli devlet memurları tarafından 22 Temmuz 2013 tarihinde kurulması, 11 Ocak 2014 tarihinde yapılan birinci olağan genel kurulunda yeni yönetimini belirleyerek, oluşturduğu kurumsal kimliği hedeflere ulaşmak amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

“Sorunlar ortadan tümüyle kaldırılmalı”

Sendikamızın öncelikli hedefi, tek tek bireysel sorunlar ile boğuşmak yerine bu sorunları tümüyle ortadan kaldıracak çözümleri üretmek, geleneksel tepki sendikacılığı yerine hizmet sendikacılığı prensibiyle uzlaşmacı ve etkin bir sendikal faaliyet yürütmektir.

“Sorunlarımızda ve taleplerimizde haklıyız”

Misyonumuz, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan üyelerimin ortak ekonomik sosyal kültürel mesleki hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi temel amaç saymak. Üyelerimizin ülkemizde ve dünyada hak ettikleri konuma yükseltilmelerini sağlamak ve refah düzeyini arttırmak, Kurumlarımız rencide etmeden, karşımıza değil yanımıza alarak mevcut kanunlara uygun hareket ederek bilgi ve birikimimizle haklılığımızdan aldığımız güçle sorunlarımıza çözüm aramak. Sendikamızı ve üyelerimizi savunma ve güvenlik alanlarında dünyada söz sahibi yapmak ve saygın bir yere ulaştırmak için politika ve stratejiler geliştirmektir.

“Söz konusu dosya içerisinde kısa vadede çözülmesini talep ettiğimiz ve aşağıda başlıkları yer 11 ayrı konumuz var”

Başkan Mısır, sendika olarak 64’üncü hükümet eylem planı 8 kapsamındaki taleplerini dile getirdi. Başkan Mısır, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan 64 üncü Hükümet Eylem Planı kapsamında başlatılan torba yasa çalışmalarında, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde askeri personellik dışında görev yapan yaklaşık 32 bin 500 devlet memurunun yıllardır süregelen ve bugüne kadar hiç el atılmamış sorunları ve talepleri ile ilgili detaylı olarak yaptığımız çalışmalarımızı dosya halinde Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, Başbakan Yardımcılarımız Sayın Mehmet Şimşek, ve Sayın Lütfi Elvan ile Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarımıza ilettik. Söz konusu dosya içerisinde kısa vadede çözülmesini talep ettiğimiz ve aşağıda başlıkları yer 11 ayrı konumuz var.Günlük şartlarına cevap vermeyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak çalışmalar aşamasında 232 ve 233 üncü maddeleri ile bu maddelerin atıf yaptığı ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunun 115 ve 116 ncı maddelerinin kaldırılarak, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli devlet memurlarının statüsünün, görev ve sorumlulukları ile sosyal, ekonomik hak ve sorumluluklarının günün şatlarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi,

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesine ‘Savunma ve Güvenlik Hizmet Sınıfının’ eklenerek bu sınıfın ek gösterge tavanının 3.600 e çıkarılması (Uzun vadede ise, yeni kanun düzenlemelerinde bu hususun devam ettirilmesi),

4688 sayılı Kamu görevlileri sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa ‘Savunma ve Güvenlik Hizmet Kolunun’ eklenmesi,

Uzman erbaşlıktan devlet memurluğuna geçenlerin zorunlu emeklilik sorununun çözümü amacıyla 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda diğer devlet memurlarına sağlanan emeklilik yaş haddinin esas alınması maksadıyla 3269 Sayılı Kanunun 5 inci maddesindeki’ … emekli aylığına hak kazandıkları tarihe kadar’ ifadesinin iptal edilmesi.

657 Sayılı Kanun Değişikliğine dair manifestomuz; 1965 yılından bugüne sayısız değişikliğe uğrayan tabiri caiz ise ‘Yamalı bohçaya dönen’ ve günün şartlarına cevap veremeyen 657 sayılı Kanunun baştan itibaren yeniden düzenlenmesini destekliyoruz.

“MSB ve TSK’da görevli devlet memurlarının statü sorununu çözecek yeni bir kanun istiyoruz”

Bu kapsamda insan odaklı, özgürlükçü, yönetimde katılımcı, şeffaf ve hesap verilebilir kamu yönetimini engellemeyen,iş güvencesini koruyan, yetki ve sorumlulukların dengelendiği mali haklar ve kariyer planlaması açısından objektif liyakat ve performans değerlemesine dayanan, başarıyı ödüllendiren ve destekleyen iş sağlığı ve güvenliği esasları ile tüm çalışanlara meslek sigortasını düzenleyen anayasal ve sosyal hakların kullanılmasında eşitlikçi, engelli ve kadın çalışanlarımıza yönelik pozitif düzenlemeleri içeren sınıf farklılıklarından kaynaklanan sorunları çözecek ( özellikle yardımcı hizmetler sınıfının sorunlarını) ve MSB ve TSK’da görevli devlet memurlarının statü sorununu çözecek yeni bir kanun istiyoruz.

Talep ve teklif dosyası Başkan Çimen’e takdim edildi

Ziyaret sonunda SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Murat Mısır, Başkan Çimen’e sendikanın sorunları ve taleplerinin yazılı olduğu dosyayı takdim etti. Başkan Çimen, sorunların ve taleplerin takipçisi olacaklarını belirtti.

DSC_3702 DSC_3710 DSC_3734 DSC_3698

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.