DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 39°C
Sıcak

TOBB 72. GENEL KURULU’NDA TEMSİL ETTİ

TOBB 72. GENEL KURULU’NDA TEMSİL ETTİ

KOTO, Kocaeli iş dünyasını

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ ve TOBB delegelerinden oluşan KOTO heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla onurlandırdığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 72. Genel Kurulu’nda Kocaeli iş dünyasını temsil etti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 72. Genel Kurulu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında 10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleşen ve 2 gün süren genel kurulun ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci gününde ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Maliye Bakanı Naci Ağbal, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, bazı eski bakanlar, Türk iş dünyası ile bir araya geldi. TOBB 72. Genel Kurulu’nda Kocaeli iş dünyasını; Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Ok, Meclis Üyeleri; Avni Arıcan, Baturhan Üretürk, Cafer Kozluca, Halil Baylam, Hasan Kanca, İsmail Uslu, Mehmet Temizel, Mikail Kayacı ve Ömer Efe’den oluşan KOTO TOBB delegeleri temsil etti.

 ‘KÜRESEL DURGUNLUĞA RAĞMEN

145 MİLYAR DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK’

 Genel kurulun ilk günü yapılan TOBB’da 10, 20 ve 33’üncü yılını doldurmuş delegelere yönelik ‘72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı reform ve istikrar adımlarıyla, özel sektör olarak atılımlar yaptıklarını ve birçok sektörde küresel başarı hikayeleri yazdıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin coğrafyanın en güçlü, en gelişmiş ekonomisi haline geldiğini vurgulayarak, “Sadece geçen sene, özel sektör olarak 760 bin kişiye yeni istihdam sağladık. 205 milyar lira makine-teçhizat yatırımı yaptık. Küresel durgunluğa rağmen 145 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2008 küresel krizinden sonra, yani son 7 yılda, yanı başımızdaki Avrupa Birliği ülkeleri tek bir ilave istihdam üretemedi. Tam tersine 4 milyondan fazla çalışan da mevcut işlerini kaybetti” ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu, “Sizin desteğinizle, inşallah yılda 1,5 milyon istihdam hedefini de yakalarız, Türkiye’yi 2 trilyon dolarlık bir ekonomi de yaparız, ihracatı 500 milyar dolara da çıkarırız. Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri de yaparız” diye konuştu.

YARGI, İŞGÜCÜ PİYASASI, EĞİTİM, VERGİ VE

KAMU YÖNETİMİ KONULARINDA REFORM TALEBİ

 Türkiye’nin ise söz konusu dönemde 6 milyon vatandaşına ilave istihdam sağladığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, özel sektör eliyle sadece ekonomiyi büyütmekle kalmadıklarını, ahilik ve lonca geleneğini yaşattıklarını da belirtti. Hisarcıklıoğlu, iş dünyası olarak memlekette huzur ve istikrardan yana olduklarını dile getirerek, yeni başarı hikayelerinin yakalanması için önlerindeki engellerin kaldırılmasını talep ettiklerini ifade etti. Rekabet ortamının sağlanabilmesi adına yargı, işgücü piyasası, eğitim, vergi ve kamu yönetimi konularında reform yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, gelecek dönemde bu konulara öncelik verilmesini beklediklerini söyledi.

‘GÜN DAHA BÜYÜK HEDEFLER İÇİN

ÇALIŞMAYA BAŞLAMA ZAMANIDIR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, “Ekonomide hamdolsun şu anda bir krizle karşı karşıya değiliz. Ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kar saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız. Gün, altyapı yatırımlarından ticarete kadar her alanda yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışmaya başlama zamanıdır” dedi. Bugüne kadar olduğu gibi 2023 hedeflerine ulaşmaları konusunda da TOBB üyelerinin üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getireceklerine inandığını belirten Erdoğan, “Ahilik teşkilatımızın günümüzdeki çatı kuruluşu olarak gördüğüm birliğimizin sahip olduğu mirasın hakkını vermek için gayret gösterdiğini biliyorum” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile gerekse iş adamları ve esnaf temsilcileriyle bir araya her geldiklerinde sorunlarla birlikte çözüm yollarının da dile getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

TOBB’UN GÜCÜNE İNANIYORUM’

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, “Yılda 1 milyon 400 bin işsizi, iş sahibi yapmak için gerekli çalışmayı yapacağız” sözlerini Türkiye için yeni bir sıçrama noktası olarak gördüğünü belirten Erdoğan, TOBB’a teşekkür etti. Bunun çok önemli bir adım olduğunun altını çizen Erdoğan, artan nüfusla beraber bakıldığında 1,5 milyon işsizin, 1 milyon 400 bin üyesi bulunan TOBB çatısı altında iş sahibi yapılmasının, hem işverenler hem de ülke için çok büyük bir dinamizmin kazanılması anlamına geleceğini söyledi. Bu gücün TOBB’da olduğuna inandığını ifade eden Erdoğan, “Her üye ortalama bir işsiz alacak. Hesap bu kadar basit. Ben piyasa adamı olduğum için öyle bakıyorum olaya. Bunu başarırsınız. Bu gücün sizde olduğuna inanıyorum. Özel görüşmeler yaptığım bütün dostlarımız da ‘Yaparız’ diyorlar. Bugün de Başkan’dan sinyali aldık, evelallah bu işi başaracağız demektir.” ifadesini kullandı.

‘EKONOMİ SADECE BİR TARAFIN KAZANACAĞI DEĞİL,

HEP BİRLİKTE KAZANABİLECEĞİMİZ BİR ALANDIR’

Bunun için ekonomi bürokrasisinin iş dünyasına daha fazla kolaylık göstermesi, destek olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle finansman konusunda yaşanan sıkıntıların çözümü için faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere her fırsatta dile getirdiğim hususların daha fazla dikkate alınmasını bekliyorum. Bankacılık sektörünün reel kesime karşı tavrı zaman zaman altın yumurtlayan tavuğu kesme durumuna dönüşüyor. Böyle bir anlayış olamaz. Dolayısıyla finans sektörünün, bankacılık sektörünün girişimcilerimizin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak? Faizi düşürmek suretiyle olacak. Sürümden kazan. Tavukların hepsini kes, ortada bir şey kalmaz. Bu adımın atılması lazım. Halbuki ekonomi sadece bir tarafın kazanacağı değil, ancak hep birlikte kazanabileceğimiz bir alandır. Sadece kendiniz kazanmaya kalkarsanız, bir süre sonra tüm muslukların kapandığını görürsünüz.”

cumhurbaükanç ile 2 GENEL CUMHURBAûKANI òLE

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.