DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Sağanak Yağışlı

1 TEMMUZ DÖNÜM NOKTASI OLACAK

1 TEMMUZ DÖNÜM NOKTASI OLACAK

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hasan Basri Artvinli’den önemli uyarı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) Derneği Başkanı Hasan Basri Artvinli, ile yaptığımız röportajda 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanununun tüm iş yerleri, kamu kurum ve kuruluşları hatta Sivil Toplum Kuruluşlarını kapsayacağını ve bu tarihin bir dönüm noktası olacağını belirtti.

1 Temmuz’a dikkat çekti

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) Derneği Başkanı Hasan Basri Artvinli 1 Temmuz tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan 6331 Sayısı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası ile alakalı olarak önemli uyarılarda bulundu ve ilgili yasa hakkında şu bilgileri verdi: “1 Temmuz 2016 tarihi ile birlikte artık İş Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda ülkemizde dönüm noktası olacak. Ben bu tarih öncesinde tüm iş yerlerini, kamu kurum ve kuruluşlarını ve STK’ları uyarmak istiyorum. İş Sağlığı ve İş Güvenliği adına 1 Temmuz adına çıkartılacak ve devreye girecek yasa ciddi bir dönüm noktasıdır. Sadece esnaf değil, bütün kamu kurum ve kuruluşları da artık bu şemsiyenin içine girip sorumluluk sahibi oluyorlar. Bu konu hakkında merdiven altı firmalar ya da kişiler esnaflarımızı ve bu yasanın içine giren herkesi yanıltabilir. Bu yasa çok kapsamlı. Sadece İş Yerlerinde İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularını kapsamıyor; personel alma, personel çıkarma gibi işlemleri de içine alıyor. Esnaflarımız ucuz fiyat politikalarına aldanmasınlar. Yerli ve anında ulaşabilecekleri firmalara ulaşsınlar. Ucuz iş yapayım derken, denetimlerde ceza yemesinler.”

İşverenler Merdiven altı diye tabir ettiğimiz kişilere itibar göstermesin

“Bir de Az tehlikeli iş yerlerinde İş Güvenliği’nde doğru olduğuna inanılan fakat doğru olmayan şu konu var. İşverenler bir işi yerine getirdiklerinde tüm konuları halettiklerini zannediyorlar. İşin gerçek yüzü böyle değil. Her grubun kendine özgü ayrı bu konusu var. Yani bu bir sistemdir. OSGB’lerin görevi de sadece personelle ilgili firmaların sorunlarını çözmek değil, personelin işe alınması, çıkartılması gibi konuları da takip etmektir. Piyasaya çıkan merdiven altı diyebileceğimiz, sadece yetki belgesi alıp, uzman olmayan kişilerin doğru olmayan uygulamalarıyla (kısmen yaptıkları çalışmalarla) esnafları ve bu yasa içine giren herkesi yanlış yönlendirmeleri sıkıntı yaratabilir. Esnaflar bu tip firmalara ya da kişilere karşı uyanık olmalıdır. Bu tip kişilerin eksik uygulamaları sayesinde işverenler bünyelerinde sadece İş Sağlığı ve İş Güvenliği uygulamaları yapıldığında bütün işlerinin halledildiğini zannediyor, bu da olası bir denetlemelerde esnafların ceza almalarına neden olabilir. Zaten esnafın durumu ortada. Esnaftan alınan vergi, esnafın borcu derken esnafın sırtında epeyce yük oluyor. Bir de bu cezaya maruz kaldıklarında esnaflar için ayrı ve ek bir ödeme yükü olacaktır. Esnafların muhatap olduğu bütün konulara bizlerde muhatabız. Esnaflar bu yüzden uyanık olmalıdır. Çünkü 1 Temmuz 2016 tarihinde hayata geçecek olan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yaptırımları çok ciddi. Yani bu yasa bir ceza mantığı üzerine kurulmuş, yasanın affı yok. Bu yüzden bu yasa kapsamına giren herkes çok dikkatli olmalıdır.”

Bizim derdimiz yeni yasa kapsamına giren herkesin ceza almasını önlemek

Artvinli, açıklamalarına şu sözlerle devam etti. “Biz OSGB’ler sadece işçilerin değil işverenlerin de hak ve sorumluluklarını koruyoruz. Onların ceza almamaları için sıkı bir çalışma yapıyor, yasa gereğince uygulamaları işleme koyuyoruz. Bizler işlerimizi böylesine önemle yaparken, işveren ve esnafların ceza almalarına ne yazık ki ucuz olarak görülen merdiven altı firmalar neden olmaktadır. İşte bu konuda bizim derdimiz bu yasa kapsamına giren herkesi korumak, ucuz iş yapayım derken ceza ile karşı karşıya kalmalarını önlemektir. Bu yüzden 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yasa İş Güvenliği ve Yasasını toparlayacak en ciddi ve dönüm noktasıdır. 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren tehlike sınıfına bakılmaksızın, kendi yanında bir kişi bile istihdam eden firmalar, bu kapsamın içine girip, iş güvenliği hizmeti ve iş güvenliği hekimi almak zorunluluğuna gidiliyor. Yani kesinlikle İş Güvenliği hizmetini alması şart. Firmalar, esnaflar, işverenler, STK’lar ya da kamu kurum ve kuruluşları bir iş güvenliği firması ile anlaştıklarında iş güvenliği konuları onlara tamamen devredilmiyor. Kısmen sorunlar paylaşılıyor. Bizler OSGB’ler olarak gerekli bilgileri esnaf erbapları ile paylaşmaya razıyız. Onlara bu yasa hakkında doğru bilgilendirme yapılması konusuna her zaman açığız.”

OSGB Derneği Başkanlığı’na seçildim

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) Derneği Başkanı Hasan Basri Artvinli, son olarak yaptığı açıklamada OSGB Derneği kurduklarını ve derneğin başkanlığı’na kendisinin getirildiğini belirtti. Artvinli açıklamalarında, “Biz geçtiğimiz aylarda OSGB derneği kurduk. OSGB Dernek Başkanlığı görevine de ben getirildim. Dernek olarak hedefimiz bölgemizdeki bu konuya ihtiyaç olan bütün herkese konuyu anlatmak.”

Derneğimizin amacı toplumun İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün kazanmasına katkıda bulunmak

“Sanayi Mahallesi Nane Çiçeği Sok. No:1/3 İzmit/Kocaeli de kurulan derneğimiz, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda faaliyet gösteren Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin(OSGB) standardizasyonu, etik değerlerin oluşturulması, yasal hak ve sorumluluklarını konusunda bilinçlendirilmesi, çalışan, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, diğer sağlık personellerinin ve iş güvenliği teknikerlerinin mesleki gelişimine katkı sağlamak, toplumun İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün kazanmasına katkıda bulunmak amacı ile kurulmuştur.”

“Dernek olarak İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili kanun, yasa ve yönetmelikler için gerek görülmesi halinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel kuruluşlara öneri ve tespitlerde bulunmak, Faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak, Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek, Amacın gerçekleştirilmesi için gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmalarını duyurmak için amaçları doğrultusunda gazete, dergi, kitap ve bülten gibi yayınlar çıkarmak, Amacın gerçekleştirilmesi için sağlıklı bir çalışma ortamını sağlamak, her türlü teknik araç ve gereci, demirbaş ve kırtasiye malzemelerini temin etmek, Gerekli izinler alınmak şartıyla yardım toplama faaliyetlerinde bulunmak ve yurt içinden ve yurt dışından bağış kabul etmek, Üyelerinin yararlanmaları ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için lokal açmak, sosyal ve kültürel tesisler kurmak ve bunları tefriş etmek, Üyeleri arasında beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenlemek veya üyelerinin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamak, Dernek faaliyetleri için ihtiyaç duyulan taşınır, taşınmaz mal satın almak, satmak, kiralamak, kiraya vermek ve taşınmazlar üzerinde ayni hak tesis etmek, Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi durumunda yurt içinde ve yurt dışında vakıf kurmak, federasyon kurmak veya kurulu bir federasyona katılmak, gerekli izin alınarak derneklerin kurabileceği tesisleri kurmak, Uluslararası faaliyette bulunmak, yurt dışındaki dernek veya kuruluşlara üye olmak ve bu kuruluşlarla ortak çalışmalar yapmak veya yardımlaşmak, Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde, 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun hükümleri saklı kalmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmek, Dernek üyelerinin yiyecek, giyecek gibi zaruri ihtiyaç maddelerini ve diğer mal ve hizmetlerle kısa vadeli kredi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sandık kurmak, Gerekli görülen yerlerde şube ve temsilcilikler açmak, Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmak, Amacın gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan ve kanunların yasaklamadığı her türlü faaliyette bulunmaktır.”

Hasan Basri Artvinli 2

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.