DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 9°C
Yağışlı

Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “BUGÜN; TOPRAĞI, SUYU, HAVASIYLA İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ÇEVRE, BİZİM EVİMİZDİR”

Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “BUGÜN; TOPRAĞI, SUYU, HAVASIYLA İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ÇEVRE, BİZİM EVİMİZDİR”
05.06.2016
765
A+
A-

Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker,

“BUGÜN; TOPRAĞI, SUYU, HAVASIYLA İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ÇEVRE, BİZİM EVİMİZDİR”

Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, 5 Mayıs Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajında “Evimizden daha çok zaman geçirdiğimiz çevreyi ne kadar önemsiyoruz, yaşanabilir bir çevre için neler yapıyoruz” diyerek Ak Parti hükümetlerinin daha yaşanılabilir ve sağlıklı bir çevre oluşturabilme adına yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti.

Ak Parti olarak kurulduğumuz günden bu yana hassasiyetle yaklaştığımız konular arasında önemli bir yere sahip olan ‘yaşanılabilir bir çevre için hizmet etmek’ anlayışını her daim ileriye götüreceklerini ifade eden Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker; “Bugün; toprağı, suyu, havasıyla içinde yaşadığımız çevre,bizim evimizdir. Dolayısıyla bugün bizim evimizin günüdür.İnsanlık, varoluşundan bu yana çevresini kendi ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirmeye çalışmış, bu zaman zarfında da çevreyi etkilemiş ve ondan da etkilenmiştir. Nasıl ki tabiatın insan hayatı üzerinde derin tesirleri varsa, bizlerin faaliyetleri de çevre üzerinde ve gelecek nesillerin yaşam standardında tesirler bulunmaktadır.’’ şeklinde konuştu.

Şeker açıklamasında ‘’ Hizmette bulunduğumuz 2002 yılından bu yana hiçbir zaman halka hizmet etmenin, Hakka hizmet etmek olduğu inancını içimizden eksik etmedik.Bu sebepten dolayı vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevrede yaşamaları için,diğer hizmet alanlarında olduğu gibi çevrenin iyileştirilmesi, sağlıklı ve yaşanabilir çevrenin oluşturulması için aktif olarak her zaman hizmette bulunduk ve bulunmaya devam edeceğiz. Bu süre içerisinde 4 milyar fidan toprakla buluşturuldu ve orman alanlarımızı 1,5 milyon hektar artırarak 20,8 milyon hektardan 22,3 milyon hektara ulaştırdık.”

Şeker ”Çevrenin, doğanın, denizin kirlenmemesi için geri dönüşüm ve arıtma tesislerine yaptığımız yatırımlarla artık denizlerimizi gönül rahatlığıyla girebilecek duruma getirdik.Kıyılarımızdaki mavi bayraklı plaj sayısı 2003 yılında 140 iken, bu sayı bugün itibariyle 444’e yükselmiş olup, ülkemiz mavi bayrak sıralamasında Dünyada ikinci sırada yer aldı”

Bütün canlılara hayat veren tabiat ve çevrenin öneminin bir kez daha yüksek sesle dile getirildiği bugün, daha güzel bir dünya için herkese açık bir davettir. Daha temiz bir çevrede yaşamak dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum’’ diyerek 2002 yılında bu yana Ak Parti hükümetleri olarak yaşanılabilir bir çevre için yapılan çalışmaları sıraladı.

 • 2009 yılında Kyoto Protokolü’ne ülkemiz taraf oldu.
 • Her İlde Bir Şehir Ormanı Projesi”ni başlattık. 2003’ten bugüne kadar 133 adet Şehir Ormanı tesis ettik.
 • Son 13 yılda orman alanımızı 1,5 milyon hektar artırarak 20,8 milyon hektardan
  22,3 milyon hektara ulaştırdık. Böylelikle önceki 10 yıllık dönemin 6 katı kadar ağaçlandırma çalışması yapmış olduk.
 • 2003 yılında belediye birlikleri eliyle yürütülen katı atık düzenli depolama tesisi sadece 15 iken, bugün bu sayı 81’e ulaşmıştır. Bugün itibariyle bu tesisler ile 1091 belediyede 48,9 milyon kişiye hizmet verilmektedir.
 • 2002 yılında belediye nüfusunun %35’ine atık su arıtma hizmeti verilirken, yaptığımız çalışmalarla 2016 yılı Ocak ayı başı itibariyle bu oran % 79’a ulaşmıştır.
 • Ülkemizde 2016 yılı Nisan ayı sonu itibariyle toplam 56 adet tıbbi atık sterilizasyon tesisi ile 81 İl’e hizmet verilmektedir.
 • Sanayi tesislerinde ortaya çıkan tehlikeli atıklar geri kazanılmakta olup, tehlikeli atık geri kazanım tesisi sayısı 2003 yılında 18 iken, bu sayı 2015 yılı itibariyle 378’e ulaşmıştır.
 • 25 nehir havzasının tamamında Havza Koruma Eylem Planlarını tamamladık.
 • İklim değişikliği ile mücadele etmek amacıyla, 541 eylem içeren ve 2023 yılına kadar uygulanacak olan İklim Değişikliği Eylem Planı (İDEP) hazırlanmış ve 2011 yılında uygulamaya konulmuştur.
 • Yaban hayatın korunmasına yönelik Bern Sözleşmesi, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, Karadeniz ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi olmak üzere birçok sözleşmeye imza attık.
 • Kurduğumuz “Orman Yangın Yönetim Sistemi” bünyesinde toplam 34 hava aracı ve 2 bin 300 adet kara aracı ile orman yangınlarına müdahale ediyoruz.

 

GENEL KURUL FOTO

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.