DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 32°C
Parçalı Bulutlu

EMEKLİLER NİÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

EMEKLİLER NİÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

TÜM EMEKLİ-SEN Gölcük Şube Başkanı Kasımoğlu,

TÜM EMEKLİ-SEN Gölcük Şubesi ilçemizde Genel Başkanları Veli Beysülen’in de katılımıyla dün Merkez Mahallesi, Donanma İş Merkezi adresinde resmen hizmete açıldı. TÜM EMEKLİ-SEN Gölcük Şubesi Türkiye 68., Kocaeli’nde ise 5. sendika oldu.

Açılış törenine TÜM EMEKLİ-SEN Genel Başkanı Veli Beysülen, DİSK Marmara Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Eski Harb-İş Başkanı, Eski Milletvekili Bekir Yurdakul, CHP Eski İl Başkanı Cevdet Barış, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve Yönetimi, ADD Gölcük Şubesi Başkanı İsmet Bucak, TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü ve Yönetimi, CHP Başiskele İlçe Başkanı İrfan Keskin, Ecz. Turan Dumlu, ÇYDD Değirmendere Şubesi Başkanı Nuriye Demirel, TÜM EMEKLİ-SEN İlçe Başkanları, davetliler ve emekliler katıldı.

TÜM EMEKLİ-SEN Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu, sendika açılış töreninde şu konuşmayı yaptı: “Birleşen işçilerin güçlerini anlayabilmeleri bakımında önemli bir mihenk taşı olan 15-16 Haziran Genel Direniş Günü sendikamızı açıyoruz. İşçi sınıfının sömürüye karşı başkaldırışıdır. Bugün Sendikalar, Toplu İş Sözleşmesi, grev ve lokavt kanunlarında yapılan değişiklikle DİSK yok edilmek istenmişti. O gün yok edemediklerini 12 Eylül’de yok edemediler. Nihayet biz bugün burada ona bağlı bir sendikanın, Tüm Emekliler Sendikasının Gölcük Şubesi’nin açmanın gururunu yaşıyoruz.

Kasımoğlu, “Sendikacı bir aileden geldiğimi belirtmek isterim”

“Ülkemizin kalkınmasında bedeni ile çalışmış alın teri dökmüş, SSK’lı işçi Emeklileri, karın tokluğuna ve namusu ile Kamu Hizmetleri Üretmiş Emekli Sandığı Mensubu memur emeklileri, ufacık sermayeleri ile kendi nam ve adına ticaretle uğraşan, dev tekellerle rekabet etmeye çalışan ve emekli olan Bağ-Kur üyeleri hepinizi en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Sendikacı bir aileden geldiğimi belirtmek isterim. Büyük dayım Mehmet Alpdündar DİSK’in beş kurucu üyesinden birisiydi. Küçük dayım Mustafa Alpdündar Türk Harb-İŞ Sendikasını Uzun yıllar Merkez Yönetimi Kurulu Üyesi oldu. Aynı zamanda işçi emeklileri cemiyeti başkanlığı yaptı. Torun dayıya benzer derler ya bende işçiliğimin ilk yıllarında Aster-İş Sendikası üyesi oldum. 12 Eylül sonrası burada gördüğüm pek çok arkadaşımla verdiğimiz mücadele ile Gölcük Harb-İş Sendikası Yöneticisi oldum. Şimdi emekli olan o zaman çalışan arkadaşlarımızla bahar ve yaz eylemlerini Gölcük’ten başlattık. Kararlı mücadelemiz ile hem satın alma gücümüzü arttırdık, hem de işyerlerinin daha bir demokratik yapıya kavuşmasını sağladık. O yıllarda işi yavaşlatan, durduran, yol kapatan, işçiler emeklilerinden açlığa mahkum oldular. Diğer arkadaşları olan esnaf ve memur emeklileri farklı konumda olmadıklarını biliyoruz. Bu nedenle güç ve eylem birliği yapmanın yararlı olacağını düşünerek sendikamız olan TÜM EMEKLİ-SEN’e üye olduk. TÜM EMEKLİ SEN’i diğer emekli örgütlenmelerinden farklı kılan yan, onların dernek statüsünde olmaları ve sadece işçi emeklerinden oluşmasıdır. Bilindiği üzere üç sosyal güvenlik kurumu olan SSK, Emekli Sandığı ev Bağ-Kur tek çatı altında SGK olarak örgütlenmiş olması bizim de tek çatı altında örgütlenmemizin doğru ve zorunlu olduğunu göstermektedir. Bu anlamda tüm emeklilere kapımız açıktır ve emeklilerin şikayet etmelerini bırakmalarını tıpkı çalışırken verdikleri mücadele gibi mücadeleyi seçerek açlıktan kurtulacaklarını belirtiyoruz. Emeklileri üyemiz olmaya çağırıyoruz.

“Emekliler sağlığını henüz yitirmemiş emeklilerimiz çalışmak zorunda kalmışlardır”

“Ana Tüketim Maddelerine yapılan ardı arkası kesilmeyen zamlar, özellikle dar ve sabit gelirli emekli dul ve yetimlerimizin satın alma güçlerini sıfıra indirmiş, onlar için bu cennet vatan cehenneme çevrilmiş, hayat çekilmez bir hal almıştır. Bu nedenle sağlığını henüz yitirmemiş emeklilerimiz çalışmak zorunda kalmışlardır. Oysa emekli olunca huzur istirahat edeceklerini sanmışlardır. Gezip tozacak seyahat edeceklerdi. Öyle olmadı. Asgari ücretin altında ya mesleklerine ya da güvenlik görevlisi olarak orada burada çalışır oldular.”

“Görev kusurlarının bedelini biz emeklilere ödemek istiyorlar”

“Sevgili emekliler Sosyal Güvenliğin asıl amacı devletin koyduğu yasalara göre belli bir hizmet ve yaştan sora emekliye ayrılanlara insanca düzeyi sağlamak ve sürdürmektir. Hal böyle iken emeklilerimizin ezici çoğunluğu ve onların dul ve yetimleri yoksulluk sınırı altında ya da yoksulluk sınırında kaldıklarını görmezden gelen yöneticilerimize buradan isyanımızı haykırıyorum. Nasıl geçindiklerini ve ne derece zor duruma düştüklerini görmeyen gözler kör olsun, yazıkları olsun. Gelmiş, geçmiş tüm hükümetlerin ihmali sosyal güvenliğin gelir ve varlıklarını gerektiği şekilde ve amacına uygun kullanmadıklarını biliyoruz. Görev kusurlarının bedelinin biz emeklilere ödemek istiyorlar. Nasıl ki devletin borçları bütçeden karşılanıyor ise, sosyal güvenlik açıkları da bütçeden karşılanmalıdır. Bu talep biz emeklilerin en doğal hakkı sayılmalıdır. Geçmişte yerel yönetimlerin borçları onlardan şehir meydanı ve taşınmaz mallarla taka edilerek borçları sıfırlanmış, devlet kalkınma ve sinai bankası aracılığıyla enflasyonunu çok altında çözüm üretmek amacıyla sıfır faizli konut kredileri dağıtmış, nimet ve külfet dengesi, gözetilmeksizin, oy devşirmeye yönelik hizmet borçlanmaları yapılmış, pek çok kentte sigortalıların sırtından üniversite hastaneleri yapılmış, özel sağlık kurumlarına hizmet satın alma adı altında kaynaklar aktarılarak gelirler çarçur edilmiştir. O nedenle bütçeden karşılanan sosyal güvenlik harcamaları dendiği gibi kara delik değil, öncesinde gelirlerinin hoyratça harcanması bedeli sayılmalıdır.

“Bütün emeklileri TÜM EMEKLİ-SEN çatısı altında buluşmayı bekliyorum”

“Memleket bir bütündür. Kederde tasada kıvançta da vatandaşları olarak bir bütün olmalıdır. Özellikle büyük kitlelerle ilgili kararda ayrıcalıklı davranılmalıdır. Tüm koşulları aynı olsa da farklı zamanlarda emekli olanlar arasında büyük farklılık vardır. Yasalar karşısında kişilerin eşitlik ilkesi hokkabazlıkla ortadan kaldırılmaktadır. Maaşlar arasındaki uçurum düzeyindeki farklılıkları akılla mantıkla izah etmek mümkün değildir. Adeta emeklilerin uzunca bir süre yaşamaları hükümet edenlerce istenmemektedir. Siz ölmezsiniz bizde süründürürüz. Mantığına uygun eskiyen emekliler açlığa mahkum edilmektedir. Statüleri gereği emekliler arasında farklı maaş bir dereceye kadar makul görülse de devletin işçi, memur ve esnaf emeklileri arasında ayırım yapması anayasanın eşitlik ilkesi ile bağdaşmaz. Kriteri sadece zaman farklı olanlar arasındaki maaş farklılıkları ortadan kaldırılmalıdır.  Sadaka mahiyetindeki sözüm ona intibaklar bu farklılıkları ortadan kaldıramaz. Sözlerimi Büyük Önder Atatürk’ün sözleri ile bağlamak istiyorum. Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvveti ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur diyorum” dedi.

Beysülen, “Emeklilerin ölmelerini istiyorlar”

Başkan Kasımoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan TÜM EMEKLİ-SEN Genel Başkanı TÜM EMEKLİ-SEN Genel Başkanı Veli Beysülen, şu sözleri dile getirdi: “Türkiye’de 68. Kocaeli’nde ise 5. sini açmaya hazırlandığımız sendikamızın öncelikle emeklilerimize sonra da TÜM EMEKLİ-SEN Sendikamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 11 milyon emeklinin yüzde 75’i açlık sınırında yaşamını devam ettirmekte. Yoksulluk sınırı 4700 lira iken emeklilerimiz 1200 lira ile yaşam mücadelesi vermektedirler. Ülkemizde 30 milyon yoksul vatandaşımız varken bunun 10 milyonunu emekliler oluşturmaktadır. Üretim yapılmıyor, üretim yatırımı yapılmıyor, ama rant yatırımı yapılıyor. Ülkede finans kurumları kazanıyor, ülkeye giren sıcak para da en ufak bir riski gördüğünde kaçıp gidiyor. Bankalar milletvekillerine, kamu çalışanlarına, yatırılan maaşlar üzerinden promosyon dağıtıyor, peki neden emeklilere verilmiyor. Bu durum hakkında tüm yasal hakkımızı kullanıyoruz. Bizler 16 Haziran’ın ruhu ile mücadelemize var gücüyle çalışmaya devam diyoruz. Bugün Gölcük’te açılan 68. Şubemiz tüm emeklilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Küçük, “Bugün Gölcük’te açılan bu sendika eminim ki emekliler adına güzel çalışma içerisinde bulunacak”

Genel Başkan Beysülen’in konuşmasının ardından söz alan DİSK Marmara Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Bugün Gölcük’te açılan bu sendika eminim ki emekliler adına güzel çalışma içerisinde bulunacak ve emeklilerimizin sorunlarını çözecektir. TÜM EMEKLİ-SEN Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu ve Yönetimini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Atatürk Anıtına çelenk bıraktılar

Daha sonra sendikanın açılış kurdelesini Genel Başkan Veli Beysülen, Eski Harb-İş Başkanı, Eski Milletvekili Bekir Yurdakul, DİSK Marmara Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, ÇYDD Değirmendere Şubesi Başkanı Nuriye Demirel ve Sendika Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu kesti. Açılış kurdelesinin ardından Anıtpark’ta Genel Başkan Veli Beysülen, ve Sendika Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu ve Yönetimi tarafından Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

DSC_1224 DSC_1230 DSC_1240 DSC_1181 DSC_1189 DSC_1198 DSC_1212 DSC_1216 DSC_1221

 

 

YORUMLAR
  1. Avatar METİN dedi ki:

    EMEK EN YÜCE DEĞERDİRİ ANCAK EMEKTEN GELENLER SAVUNUR BUNLARDA SOSYAL DEMOKRATLARDIR KATILIYORUM DESTEKLİYORUM