DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Rüzgarlı

‘’İSRAİL İLE YAPILACAK ANLAŞMA ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIR’’

‘’İSRAİL İLE YAPILACAK ANLAŞMA ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIR’’

İsrail ile Anlaşma Yapmanın Hiçbir Gerekçesi Olamaz

 AGD Kocaeli Şubesi yaptığı basın açıklamasında, İsrail ile yapılacak bir anlaşmanın Mavi Marmara şehitlerinin kemiklerini sızlatacağını ifade etti

Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Kocaeli Şubesi tarafından yapılan açıklamada, İsrail ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan yakınlaşmadan duyulan rahatsızlık dile getirildi.  ‘’Biz, huzur ve barışı getirecek adımları, İsrail ile bir ve beraber olmakta değil, İslam ülkeleri ve ezilen diğer ülkelerle birlikte olmakta görüyoruz’’ denilen açıklamada ‘’Bizim için İstanbul, Edirne, Bursa, Konya, Diyarbakır, Urfa ne ise; Bağdat, Şam, Beyrut, Tahran, Kahire de o’dur’’ ifadesine yer verildi.

Mübarek Bir Zaman Dilimindeyiz

AGD Kocaeli Şubesi, Müslüman coğrafyasında Ramazan ve oruç sevinci yaşanırken, Kudüs ve Filistin’in hala İsrail işgali altında olduğunu hatırlattı. ‘’İnsanlara bir hidayet rehberi olan Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Ramazan ayındayız. Dünyanın her yerinde, varlıklı ya da yoksul, mazereti olmayan tüm Müslümanların oruç tuttuğu, akşam ezanı ile birlikte iftar ettiği günlerdeyiz’’ ifadesiyle başlayan açıklamada Doğu’da Endonezya’dan batıda Fas’a kadar uzanan İslam coğrafyasında besmele ile oturulan iftar ve sahur sofralarının kurulduğu, teravihlerin kılındığı, Ramazan bereketinin yaşandığı vurgulandı.

Müslüman Kardeşini Zalime Teslim Etmez

Açıklamada diğer taraftan İslam coğrafyasının birçok bölgesinde çatışmalar, patlamalar, karmaşa ve belirsizliğin devam ettiği, iftar ve sahurlarını sokaklarda, çadırlarda bir lokma ekmek ve bir bardak su ile yapan Müslüman kardeşlerimizin de varlığı hatırlatıldı. Efendimiz, müjdecimiz, kurtarıcımız Hazreti Muhammed(SAS)’in “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu zalime teslim etmez. Kim kardeşinin yardımında bulunursa Allah da ona yardım eder. Kim bir Müslüman’ın sıkıntısını giderirse Allah da onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir” hadisine yer verilen açıklamada, ‘’Biz Müslümanlar hangi renkten, ırktan ve dilden olursak olalım bir kardeşler topluluğuyuz. Bir binanın duvarlarındaki iç içe geçmiş taşlar gibi sarsılmaz bağlar oluşturmak inancımızın gereğidir’’ denildi.

‘Mescid-i Aksa’ya Gidin, İçinde Namaz Kılın’

‘’Bizim için Mekke ve Medine nasıl mukaddes beldelerse aynı şekilde Filistin toprakları ve Kudüs de mukaddes beldelerdir’’ ifadesini kullanan AGD Şube Başkanı Mustafa Cebeci açıklamasında şu satırlara yer verdi; ‘’Efendimiz(SAS), ilk kıblemiz olan ve işgal altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa için hepimize bir mükellefiyet yüklemiştir: ‘Mescid-i Aksa’ya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamaz iseniz kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin’ buyurmuşlardır.

Elbette burada zeytinyağı bir semboldür. Efendimiz(SAS) henüz o zaman için fethedilmemiş Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın önemini bildirmek bu hadisi beyan etmiştir. Zeytinyağı bir semboldür. Bize düşen tarih boyunca vahyin ve tebliğin merkezi olmuş bir beldeye sahip çıkmaktır.’’

İlk Kıblemizden Vazgeçmemizi İstiyorlar

Kudüs ve Filistin’in İsrail’in işgali altında olduğu, emperyalizmin hesabına çalışan tüm yayın organları ve merkezlerin Müslümanlardan bu işgali unutmalarını istediğini vurgulayan Cebeci, ‘’Emperyalist güçler, bizden Filistin ve Kudüs davamızdan vazgeçmemizi istemektedirler. Bizden ilk kıblemize sahip çıkmaktan vazgeçmemizi istemektedirler. Bizden Batı Şeria’da ve Gazze’de İsrail namlularının ucunda yaşayan Filistinli kardeşlerimizden vazgeçmemizi istemektedirler. Ve bizden İsrail’in Mavi Marmara saldırısını, dokuz şehidimizi ve İsrail’in şehit ettiği on binlerce Müslüman’ı unutmamızı istemektedirler’’ ifadesini kullandı.

Üzerimize Düşen Uyarı Vazifesini Yapıyoruz

İşgalci İsrail’in bir milletvekili olan, Siyonist Birlik Partisi’nin milletvekili Ksenia Svetlova’nın İstanbul’a geldiğine dikkat çekilen basın açıklamasında, ‘’Biz soruyoruz bu ziyaret Mavi Marmara şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaz mı? 26 Haziran Pazar günü, Gazze’ye uygulanan abluka kaldırılmadığı halde Avrupa’da bir şehirde işgalci İsrail Başbakanı’nın özel temsilcisi Joseph Ciechonover ile masaya oturulacak. Biz soruyoruz bu Filistinli Müslümanların ve tüm İslam coğrafyasının kalbinde bir yara açmaz mı?’’ soruları yöneltildi. AGD tarafından yapılan açıklamada, ‘’Biz Müslümanız, bir kardeşler topluluğuyuz ve üzerimize düşen uyarı vazifesini yapıyoruz; Bugün Irak’ı karıştıran, Suriye’yi karıştıran, ırkçılık ve mezhepçiliği kışkırtan, İslam coğrafyasındaki kardeş kavgasını körükleyen güç Siyonizm’dir’’ açıklamasını yaptı.

 İsrail ile Anlaşma Yapmanın Hiçbir Gerekçesi Olamaz

Ankara’nın bu coğrafyada barışın tesisi için elbette Şam ile Bağdat ile Tahran ile Kahire ile Beyrut ile bir masa etrafında oturup anlaşması gerektiğine, ancak birbiriyle komşu her Müslüman ülkeyi birbirine düşüren İsrail ile anlaşılacak bir hususun olmadığına vurgu yapılan açıklamada; ‘’Bu milletin ne vicdanı, ne inancı, ne de kimliği böyle bir anlaşmayı kabul edemez. Biz, huzur ve barışı getirecek adımları, İsrail ile bir ve beraber olmakta değil, İslam ülkeleri ve ezilen diğer ülkelerle birlikte olmakta görüyoruz. Allah şahittir ki; şehitlerimizin kemiklerini sızlatmamak için, üzerimize düşen uyarı vazifesini yaptık. Allah tüm Müslümanlara istikamet üzere yaşamayı ve can emanetini de bu halde teslim etmeyi nasip etsin. Allah bu mübarek Ramazan ayında başımızı önümüze eğdirmesin. Allah bu mübarek günleri herkes için bir hidayet vesilesi kılsın. Allah bu mübarek günleri kardeşlik, barış ve huzur vesilesi kılsın.’’ İfadelerine yer verildi.

Basçn Aáçklamasç 1 Basçn Aáçklamasç 2

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.