DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Ekonomiden rahatlatan rakamlar geliyor”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekonomide rahatlatan rakamların geldiğini söyleyerek bütçedeki performansı ve işsizlik oranlarını iş dünyası olarak olumlu değerlendirdiğini açıkladı.

Ayhan Zeytinoğlu “Ekonomiden rahatlatan rakamlar geliyor. Mayıs ayında bütçemiz 3,7 milyar TL fazla iyi bir performans gösterdi. İlk beş ayda bütçemizin 9,1 milyar TL fazla ile 2004 yılından bu yana en yüksek bütçe fazlası verdiğini memnuniyetle görüyoruz. Yılın ilk beş ayındaki bütçe performansımız, denk bütçe umutlarımızı artırdı. Diğer taraftan işsizlik oranı da düşüyor. İş dünyası olarak bütçedeki performansı ve işsizlik oranını olumlu değerlendiriyoruz.” dedi

Mayıs ayında bütçeye en büyük katkının vergi gelirlerinden geldiğini belirten KSO Başkanı “Bütçe gelirlerine vergi gelirlerinden önemli katkı geldiğini görüyoruz. Vergi gelirleri Mayıs ayında yüzde 17, yılın ilk beş ayında ise 11,5 oranında artmıştır. Giderlerde ise tutucu olmaya devam ediyoruz. İlk beş ayda yüzde 10,8 oranında artış olduğunu, faiz giderlerinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 oranında azalış gözlemliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Zeytinoğlu, “Bu yılı denk bütçe ile kapatacağımızı bekliyoruz”

Zeytinoğlu “Bu yılı denk bütçe ile kapatacağımızı bekliyoruz. Bütçemizdeki disiplinin devamını sanayicinin üzerindeki vergi yükü azaltacağından ve dolayısıyla yatırımların artmasına neden olacağı için önemsiyoruz.” dedi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TUİK tarafından açıklanan ve yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşen Mart ayı işsizlik oranına ilişkin, “İkinci güzel sonucu Mart ayı işsizlik oranında gördük. Son sekiz ayın en düşük seviyesinde yüzde 10,1 olarak gerçekleşen bu gerilemenin mevsimsel olduğunu düşünüyoruz. Yılın başından itibaren düşüş eğiliminde olan işsizlik oranının önümüzdeki aylarda mevsimsel olarak daha da düşerek tek haneli rakamlara inmesini bekliyoruz.” dedi.İşgücüne katılma oranının mevsimsel olarak arttığını belirten Zeytinoğlu, “Mart ayında işgücüne katılımın bir önceki yılın aynı dönemine göre 994 bin kişi artarak 30 milyon  16 bin kişi ile yüzde 51,3 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı ise geçen yıla göre 46 bin kişi gerilemiş. Ekonomik faaliyetlere göre paylara baktığımızda, yüzde 18,9’u tarım, yüzde 7’si inşaat, yüzde 54,4’ü ise hizmetler sektöründe çalışıyor. Sanayi sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 19 bin kişi artmış olmasına rağmen, sanayinin payının 0,9 puan gerileyerek yüzde 20,5’ten 19,6’ya gerilediğini görüyoruz. İşsizlikte daha kalıcı çözümler bulabilmek için sanayinin istihdam kapasitesini daha fazla artırmasını istiyoruz.” dedi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.