DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

Kur’an ayı Ramazan ibadet ve mağfiret ayıdır

Kur’an ayı Ramazan ibadet ve mağfiret ayıdır

İlçemizin sevilen esnaflarından AY-PA Market’in sahibi Osman Ay, yaptığı açıklamada Ramazan ayı’nın mağfiretini belirtti ve Ramazan ayı’nın bereketinin tüm Müslümanlar üzerine olacağını belirtti.

 Bu ayın 12 ay içinde özel bir yeri ve değeri vardır. Bu sebeple yıl içinde ayların sultanı olmuştur

Ay, yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Ramazan ayı ibadet ve mağfiret ayıdır. Değerli kardeşlerim, ramazan ayı bereketi bol bir aydır. Bu ayın 12 ay içinde özel bir yeri ve değeri vardır. Bu sebeple yıl içinde ayların sultanı olmuştur. İnsanlığı sapıklıktan, cehaletten, karanlıktan, vahşetten, kurtaran doğru yola ve ilahi nura, ilme medeniyete ve saadete ulaştıran Kur’an-ı kerim, bu ayda nazil olmaya başlamıştır. Yapılan hayır ve hasenata bu ayda,sayısız sevap verilmektedir. Bin aydan hayırlı olan kadir gecesi, bu aydadır. Bu ay baştan sona kadar hayırdır. Hayrın karşılığı ise cennettir. Bu sebeple rahmet, mağfiret, lütuf ve duaların kabul olduğu ihsan ayıdır. İslam inkılâbının dönüm noktası olan bedir savaşı bu ayda vuku bulmuştur. Ramazan ayında yerine getirilen salih ameller, ibadetler, yapılan dualar, tevbe ve istiğfarlar, hayır ve hasenat güz mevsiminde yağan yağmurun yere dökülüp biriken ağaç yapraklarını, toz ve toprakları temizlediği gibi müminin günahlarını temizler, kumların ve taşların güneş sıcağında inceldiği gibi bu ayda tutulan oruçla, vaaz ve nasihatlerle ve ahiret düşüncesiyle müminlerin kalpleri incelir. Böylece mümin Allah C.C. katında ve müminler arasında sultan olur. Bu ayın faziletini Allah-ü Teala şöyle buyurmaktadır, o ramazan ayı ki insanları irşad için hakkı batıldan ayıran, doğru yolun rehberi Kur’an, onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse onda oruç tutsun. Değerli kardeşlerim, ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş ayıdır. Ramazan ayında şu dört hasleti artırınız. İkisi ile Allah’ın rızasına ulaşırsınız bunlar kelime-i şehadet, tevbe ve istiğfardır. Ramazan ayının ilk gecesinde Allah, mahlukatına rahmet nazarıyla bakar, Allah rahmet nazarıyla baktığı kuluna ebediyen azap etmez. mübarek bir ay olan ramazan ayı, size ulaşmıştır. Bu ayda günahlar bağışlanır. Dualar kabul olunur.Allah Ramazan’da müminlerine rahmet nazarıyla bakar ve onların günahlarını bağışlar.ancak şu dört sınıf insanı bağışlamaz. İçkiye devam edenleri, ana ve babasına isyan edenleri, akraba ile alakayı kesenleri, isyankar, özü sözüne uymayan ,nefret ve kin duygularını körükleyen kötülükleri tahrik ve teşvik eden düşmanlık ateşi takanları…. Netice olarak diyebiliriz ki, bu ilahi davete icabet eden ve sırf Allah’ın emrini yerine getirmek ve onun rızasına nail olmak için yemesini, içmesini ve nefsani arzularını terkeden müminler Allah’ın büyük lütuflarına mazhar olurlar.”

13451250_624485207708842_835694309_n

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.