DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 11°C
Parçalı Bulutlu

NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR

NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR

Vatandaşlar eski Ramazanları anlattı, anılarını yaşadı

Ramazan-ı Şerif ayı münasebetiyle başlatmış olduğumuz Nerede O Eski Ramazanlar bölümümüzde ilçemizin sevilen isimleri ile röportaj yaptık. Nerede O Eski Ramazanlar sorusunu yönelttiğimiz vatandaşlar Eski Ramazanlardaki paylaşma duygusunun günümüzde oldukça azaldığını belirttiler.

Hüsmen Bey, “Eski Ramazanlarda insanlarda paylaşma duygusu öne çıkardı

İlçemizde sosyete boyacısı olarak tanınan Hüsmen bey eski Ramazanlar hakkında bize şunları söyledi: “Eski ramazanlarda teknoloji çok gelişmemişti, bir tek televizyon vardı. İftarı sabırsızlıkla beklerdik, babamızla beraber teraviye giderdik. Her gittiğimizde büyüklerimiz bize şeker verildi. Zenginler fakirler için iftar verirdi. Eskiden yapılan yardımlar gizli olurdu. Kim kime ne vermiş diye merak edilmezdi. Şimdi ise yardımlar göz önünde yapılıyor. Bana göre bu yardım değil, vatandaşı rencide etmektir. Yardım yapan yardım yaptığı kişinin resmini çekiyor paylaşıyor, yemek yiyor resmini çekip paylaşıyor. Eskiden bunlar ayıptı, şimdi ise kimsenin umurunda değil” dedi.

Sağlam, “Eskiden saygı en başta gelirdi”

Vatandaş Ruhi Sağlam ile yaptığımız röportajda şunları dile getirdi: “Eskiden Ramazan’da belediye yardım çadırı kurardı. Orada insanlar halkla esnafla hep birlikte yemeklerini yerdi.Kimse kimseye saygısızlık yapmazdı. Şimdi ise saygı sevgi kalmadı. Ramazan ayı demek barış, kardeşlik ayı demekti. Küsler barışırdı, eskiden oruç tutmayanlar saygıdan dolayı gizli yerlerde yemek yer, kimileri ise evlerde camlarını perdelerini kapatıp yemek yerdi. Saygı en başta gelirdi” dedi.

Kaba, “Eskiden adam gibi komşuluk vardı”

Hasan Kaba, eski Ramazanlar hakkında kendisiyle yaptığımız röportajda bize, “Eskiden Ramazan’da evlerimizde oyalanmak için iş üretir, o işlerimizi bitirirdik. Arkadaşlarla oturur sohbetler ederdik. Eskiden adam gibi komşuluk vardı. Herkes birbirine gider, gelirdi. Ramazan başlamadan bir gün önce alışverişler yapılırdı. Yapılan alışverişler sayesinde çeşitli yemekler yapılırdı. Yapılan yemeği büyüklerimiz her zaman ilk önce komşuya gönderirdi. Dolu giden tabaklar ise hiç boş gelmezdi” dedi.

Korkmaz, “Eski davulcuların ruhu vardı, şimdikiler ne yazık ki eskği davulcuları aratıyorlar”

İbrahim korkmaz, “Eski Ramazanlarda huzur, sevgi ve saygı vardı. Ramazanlar eğlence yapılarak geçerdi. Şimdi ki Ramazanların tadı tuzu yok. Davulcular bile şimdi motor üstünde araba içinde iki davul çalıp gidiyor. Bizim zamanımızda davullar namelerle çalınır, davulcular ev halkının ismini söyleyerek insanları uykusundan kaldırırdı. Büyüklerimiz bizi geceleri bakkala gönderildi ekmek almamız için, bir hevesle koşup ekmekleri alırdık” dedi.

Kılıç, “Eskiden Ramazanlarda insanlarda birbirine samimiyet vardı”

Ali Osman Kılıç ise bizlere şu sözleri söyledi: “Şimdi ki zaman bakıyorum eski Ramazan’ın tadı tuzu yok. Eskiden camilerimiz dolup taşardı. Çarşıdaki Ramazanlar ile köydeki Ramazanlar aynı değil. Köy hayatında komşuluk vardı, birbirlerine bağlılık vardı. Her akaşam bir eve ziyarete giderdik, mahallede oturulken yemek kokuları gelsin diye sohbetlerimizi uzatırdık. Ezanı dört gözle beklerdik camlarda. Sabahlara kadar sohbetler ederdik, oruç tutmaktan hiç şikayet etmezdik” dedi.

Ertan, “Büyüklerimize teravihe gitmek için kapışırdık”

Mehmet Kamil Ertan ise bizlere şu sözleri söyledi: “Benim zamanımda Ramazan geldi dediğimizde herkes oruç tutardı, büyüklerimizle Teravihe gitmek için kapışırdık. Her gittiğimiz camide hoşca sohbetler ederdik. Kimse kimseye karışmaz herkesin derdi olana koşar yardım edilirdi. Yemekler yenilir, eğlenceler düzenlenirdi, büyüklerimiz bize Ramazanı sevdirmek için yarım gün oruç tut, yarım gün ye derlerdi. Biz o kadar hevesliydik ki tüm gün mızmızlansakta iftarın güzelliğini hep beklerdik” dedi.

HÅsmen Bey Mehmet Kamil Ertan òbrahim Korkmaz Ruhi Saßlam TÜED Gölcük Şubesi Başkanı Ali Osman Kılıç   1 e Hasan Kaba

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.