DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 26°C
Çok Bulutlu
Reklam

BÜYÜK İLERLEME KAYDETTİK

BÜYÜK İLERLEME KAYDETTİK

Gölcük’te görme engellilerin büyük başarısı

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay, komisyon Üyeleri ve Engellilerin kalbi konumunda olan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde görme engellilere yönelik Braille alfabesi (Kabartma Yazı) Eğitmeni Sonay Sevinç ile geniş bir röportaj yaparak ilçemizde görme engellilerin sosyal hayata adaptasyon süreçleri, şu an ki durumları ve Gölcük’teki engellilerin hayata bakış açıları konularını ele aldık.

Bat, “İlk başkanlık dönemimde hedeflerime yüzde 90 ulaştım”

İlk olarak röportajı Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat ile yaptık. Başkan Bat, başkanlık döneminde koyduğu hedeflerini, başarı sağladığı konuları ve engellilerin ilçemizdeki durumları hakkında bilgi verdi. Başkan Bat, “Öncelikle böyle bir röportaj yapmamıza vesile kılan Gölcük Haber Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. İlk Dernek Başkanı olduğumuzda 3 sene içinde hedefimiz hep aynıydı. Bir hedef doğrultusunda yola çıkmıştık. Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde bütün engellilerimizi bir çatı altında buluşturmak istedik. Hedefimiz ilk olarak akülü sandalyesi olmayan engellilere ve gerçek ihtiyaç sahibi olanlara ulaşıp akülü sandalyelerini yenilemek, onlara yardımcı olmak ve onları evlerinden çıkartmaktı. Bu konularda ilk başkanlık dönemimde yüzde 90 oranında başarıya ulaştık.”

“Mevlüt abinin bu görevde olması beni de rahatlattı”

“İkinci başkanlık dönemimde Mevlüt abi ile tanıştık. Bir komisyon oluşturmak için hedef koyduk kendimize. İkinci dönemimde bu şekilde bir yönetim oluşturduk. Merkezimize 3-4 görme engellimizde olsa geliyordu. Bizler Görme Engellilerimizin sayısını arttırmak için son bir yılda büyük bir atılım yaptık ve sayıyı 25 e çıkarttık. Merkezimizde görme engellerimize yönelik kurslarımız açtık. Kurslarımıza katıldık. Daha sonra gezilerimizi de gerçekleştirdik. Eyüp Sultan ve İstanbul gezilerini gerçekleştirdik. bu ay sonunda Çanakkale gezisini gerçekleştireceğiz. Görme engellilerimiz için atılım yapmak zorundaydık. Onların halinden anlamak istesek te Mevlüt abi kadar anlayamıyoruz. Bizler yeri geliyor Mevlüt abimizle tartışıyoruz, gülüyoruz ama her şey bu odada kalıyor. Bütün çalışmalarımızı, projelerimizi, sorunlarımızı sıkıntılarımız bu odada dile geliyor ve sorunlar çözülüyor. Mevlüt abimiz gerçekten görme engelliler adına büyük katkılar sağladı. Onun bu görevde olması beni de rahatlattı.”

“Engin Albayrak abimiz Gölcük’ün bir cevheri”

“Bizim yıllardan beri tanıdığımız Engin Albayrak abimiz var. Biz gerçekten onun engin tecrübesi ve bilgisinden yararlanamamıştık. Şimdi onu da aldık yanımıza kendisini bırakmıyoruz. Engin abinin bilgisine bir konuda takıldığımız zaman yararlanıyor, bize yol gösteriyor. Onun bilgilerinden yararlanmak bizim için en güzel işlerimizden biri. Böylesine cevheri değerlendirmek için bizler Engin abimizi bu güzel ailenin arasına davet ettik. Kendisi de sağ olsun bizi kırmayarak, teklifimizi kabul etti. Sonuç olarak merkezimizde bütün engellilerimizle birlikte çok güzel bir aile ortamımız var. Bizler burada çok güzel yapıyoruz ama bunun burada bir baş mimarı var O da Mehmet Ellibeş’tir. Başkanımız gerçekten engellilerimize çok güzel imkanlar sağladı. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Görme engellilerimizde merkezimize çok önemli katkılar sağladı. 2 yıldır birlikteyiz. 2 yıldır burada çok güzel bir aile ortamı oluşturduk. Bütün görme engellilerimize beni yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Ben olmadığım zaman geziye gittiler Mevlüt abi ve Engin abimizin varlığı ile gözüm hiç arkada kalmadı. Mevlüt abimize desteklerinden ötürü ayrıca teşekkür ediyorum.”

Önerbay, “Hedefimiz görme engellileri sosyal hayata adapte etmekti, başardık”

Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay, ile yaptığımız röportajda bizler şu duygu ve düşüncelerini dile getirdi: “Önce Hasan Bat başkanımıza teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Bizlere böyle güzel ve nezih bir ortamda imkan sağladı. Burası Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Engelliler Derneği birimi geçtiğimiz yıl Görme Engelliler olarak buranın varlığından bihaber iken, Gölcük Görme Engellileri bütün sosyal ihtiyaçlarımızı eğitimimizi Kocaeli Merkez’de arıyorduk. Bizler Gölcük’te bir dernek olduğunu bu derneğin başkanının da Hasan Bat olduğunu gördük ve kendisiyle tanıştık. Kendisine görme engelliler olarak biraz dertliyiz dedik. Bize imkan sağlamanız, bize destek olmanız gerekiyor dedik. Hasan başkanımız da bize dedi ki ‘Biz elimizden geleni yaparız’ fakat Hasan abiye bu çok inanılır gelmedi. Dolayısıyla Gölcük’te yaşayan engellilere ulaşabildiğimiz kadarıyla (yaklaşık 12-13 arkadaşımızı topladı ki) bir toplantı yaptık. Toplantının neticesinde Gölcük’te yaşayan görme engellilerin bir yumruk halinde birleşmesine sebep olacak, Gölcük Engelliler Derneği bünyesinde yapılacak faaliyetlere destek olacak ve bu desteğin hayata geçirecek kararları aldık. Bizler Merkez Müdürümüz Dinçer Koç ve Hasan başkanımızla bunu değerlendirdik ve bize gereken desteği vereceklerini dile getirdiler. Bundan sonrada Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi ile Gölcük Engelliler Derneği çatısı altında Görme Engelliler Komisyonu’nu oluşturduk. Arkadaşlarımız bu komisyona bir lider olması gerektiğini ifade etti ve beni bu komisyona bir lider olmam için isteklerini iletti. Bende böylesine önemli bir görevi kabul ederek, çalışmalarımıza başladık. Bu süreçte çalışmalarımızı hızlandırdık ve Hasan başkanımız bize ‘Sizin yapmak istediğiniz bütün projelerin altına imza atarım’ dedi. Bundan sonra da Komisyonumuz Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi Görme Engelliler Komisyonu olarak kuruldu. Benim amacım Gölcük’teki görme engellilerin dışarıya çıkmalarını sağlamak, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, dışarıdaki hayat ile evdeki hayat arasındaki farkı hissettirmeyi başarmak, görme engellilerimizi aramızdaki iletişim aracı olan bilgisayar ile tanıştırmaktı. Görme engellilerimizi en başta bilgisayar eğitimini almak için Braille Alfabesi (kabartma yazı) ile okuma yazma eğitimini alıp, onların daha sosyalleşmelerine imkan sağlamaya çalıştık. Bunlar bizim ilk ve bazı adımlarımız.”

“Asıl cahillik öğrenme fırsatı bulup ta öğrenmemektir”

“Bunlara benzer faaliyetler, aktiviteler yaparak arkadaşlarımızı körü körüne yaşamaktan kurtarmayı kendimize vazife edindik. Asıl cahilliğin görmemek değil de göremediğimiz halde bir şeylere ihtiyaç duyup ta onlara ulaşamamak olduğunu fark ettik ve bunun için gerekli çalışmaları başta Hasan Bat başkanımız ile Merkez Müdürümüz Dinçer Koç ile ve Görme Engeliler Komisyonundaki arkadaşlarımızla başardık. Bugüne kadar güzel işleri başardık. Benim için bizler görevim itibariyle fiziksel ve görme engelliler arasından sorunları üstlenmem önemliydi. Bu yüzden branşım olan görme engelliler konusunu eksikliklerimle yapabildiğim kadar yapmaya çalıştım ve şu anda gittikçe daha da büyüyoruz. Bize Gölcük’te destekler büyüyor. Gölcük Belediye Başkanımız Mehmet Ellibeş’in destekleri de bizi çok sevindiriyor ve bizi hayata bağlıyor. Görme engelli kardeşlerimiz hayattan kendilerini geri çekmişken, düşecek kadar rahatsızlıkları varken bugün acaba bir başka görme engelli kardeşimiz var mı? Onlara destek olabilir miyiz düşüncesi yerine oturmuştur.Bu çalışmamızda bizleri yalnız bırakmayan başkanımızın da dediği gibi İstanbul’da ve Ankara’da eğitimler veren Gölcükmüzün görünmez kahramanı Görme Engelliler Bilgisayar Eğitmeni Mehmet Engin Albayrak abimizin destekleri yanımızda olması bize güven verdi. Bu güven ve tecrübeleri de Braille Alfabesi eğitmenimiz Sonay Sevinç kardeşimizin eğitim destekleri, bizleri hayatta daha aktif olmaya yol gösterdi ve bütün görme engelli kardeşlerimizin aslında hayatın var olduğunu fakat o hayatı göremedikleri hissetmeleri bizi motive etti. Allah’ın iziniyle Gölcük Belediyesi ve Gölcük Engelliler Derneği var olduğu sürece bize olan desteklerini devam ettirdikleri sürece aklımıza gelen bütün hayata dair hem toplumun bize karşı olan sorumluluklarını ve görevlerini hem de görme engellilerin topluma , (insanlara karşı) vatana karşı olan vazifelerini görev olarak kabul edip, bizde varız demeye geldik. Biz inanıyoruz ki dernek çatısı altında kurmuş olduğumuz bu komisyon aslında bir küçük yapı değil. bir beraberliğin simgesi bir paylaşmanın ve bir var olmanın simgesi, bir birleşmenin simgesi beraber hareket edebilmenin simgesidir.”

“Bize verilen her destek bizleri görevimizde daha da şevklendiriyor”

“Derneğimizin ve belediyemizin katkılarıyla bugüne kadar görme engelli çoğu kardeşimizin ulaşamadığı bir çok faaliyet ve aktivite (Eyüp Sultan, Sultan Ahmet gezisi, iftar programları, uçurtma şenliği programları, müzik programları, ilahi programları gibi) rutin hale getirmiş olduğumuz görme engellilerimiz arasındaki pazar kahvaltıları hem görme engelli arkadaşlarımızı hem de bize destek verecek olan bütün diğer engel grubumuzu başkanımızı şevklendiriyor, bu şevkle bizi taşıması gerek yere taşıyor.”
Albayrak, “Bütün çalışmalar Evrensel Tasarım Kavramına göre yapılmalı”

Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Görme Engelliler Komisyon Üyesi Engin Albayrak, “Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi ve engelliler derneği içerisinde sürdürülen görme engelliler ile ilgili bu çalışmalar tamamen Mevlüt arkadaşımızın girişimiyle bu hale gelmiştir. Kendisine tüm Gölcük Görme Engellileri adına teşekkür ediyorum. Ben 2007 yılından bu yana İzmit, İstanbul, Ankara gibi farklı kentlerde görme engellilere bilgisayar kursu, çağrı yönetimi kursu ve büro yönetimi kursu gibi çeşitli kurslar verdim ve vermeye devam ediyorum. Bu kurslarla ve yaptığım verdiğim bütün kurslarda asıl amacım görme engellilerin aktif hayata daha iyi entegre olabilmelerini ve mesleklerini daha iyi yapmak içindir. Zaman zaman çeşitli derneklerde yönetim kurulu üyeliği de yaptım. En büyük hedefim ve idealim bir gün dünyada bütün insanların yapmakta oldukları her işi, kullandıkları her araç gereci, bulundukları her ortamı bütün insanlarla ortak kullanabilmelerinin gerçekleşmesidir. Yani görme engelli olmayan bir kişi internet programını, gazete sayfalarını nasıl görüp kullanıyorsa bir görme engelli de söylediğimiz internet programını ve gazete sayfalarını o kadar rahat ve tam kapasiteyle kullanabilmeli. Bir kişi sinema salonuna nasıl gidip rahat görüp izleyebiliyorsa aynı şartlarda bir görme engellinin de o filmi rahat bir şekilde görmelerini sağlamaktır. Bu ideal bütün dünyanın ulaşmasını istediği ilkedir. Evrensel tasarım kavramının içeriği budur. Bunun içinde bütün çalışmalar bu hedefe yönelik yapılmalıdır.”

Sevinç, “Gölcük’te görme engellilerin eğitim başarı ortalaması yüksek”

Braille alfabesi Eğitmeni Sonay Sevinç, “Ben Kocaeli Üniversitesi’nde tarih bölümünü okuyorum. Engin Hocam ile Kocaeli Üniversitesi’nde Görme Engellilere verdiği bilgisayar kursunda çalıştık ve Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi’nde Braille Alfabesi (kabartma yazı) için bir eğitmene ihtiyaç olduğunu bana söyledi ve bu şekilde bende göreve talip oldum. Bu şekilde uzun süre sonra ilk defa kendim görme engelli olmama rağmen bir görme engelliler grubuna dahil oldum. Bu oluşum içerisinde uzun süre olmamama rağmen kısa dönemde başladığımız kurs eğitimine başarıyla ulaştı. Görme engellilerimiz okuma yazma kurslarında büyük başarılar gösterdi. Arkadaşlarımızın beklediğinden çok daha fazla arzu ve istekleri beni de oldukça memnun etti. Buraya gelirken isteyerek ve heyecanla geldiğimi söyleyebilirim. Şu anda Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezinde toplam 16 öğrencimizden 8 tanesi kendini ifade edebilecek hale gelmiştir. Bu talebi kabul ettiğimdeki en büyük amacım ise arkadaşların kendilerini, kendi alfabeleri ile kendilerini tanıtabilmeleri ve anlaşabilmeleridir. Bu süreçte de yardımlarını esirgemeyen Mevlüt abime teşekkürlerimi bir borç dilerim. Bana ayrıca her zaman destek veren Gölcük Engelliler Derneği Başkanımız Hasan Bat’a sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

“Görme engelliler devamlı kendilerini geliştiriyor”

Son olarak şu sözleri söyleyen Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay, “Bizim ilk niyetimiz Gölcük insanının bizi nasıl tanıdığı ve bizim Gölcük’ü ne kadar tanıdığımızdır. Gölcük Bilgi evinde eğitimlerimize başladık yaklaşık 100 öğrenci ve veli katılım vardı. Seminer açısından böyle bir çalışmanın onlara bu noktada bugüne kadar hiç rastlamadığı bir çok farklı bilgilerle donattığını ifade ettiler. Ve bizden talepleri bu ve buna benzer çalışmaların arttırarak devam edilmesi gerektiğini ifade ettiler. Sosyal paylaşım sitelerinden aldığımız takdir ve beğenilerden anlaşılan insanları hakikaten etkiliyor ve kendi üzerine düşen vazifelerini hatırlatıp adım attırıyor. Bizler doğru yoldayız. Çalışmalarımızda emeklerimizin karşılığını aldığımızı gördük. Ben derdimi kendi derdim olarak görmem. Tüm engellilerin derdi olarak görüyorum. Benim ve arkadaşlarım için görme engelliler olsun diğer engellilerin mutluluğu çok önemlidir. Bir arkadaşımızın 12 gün kadar bilgisayar başından hiç ayrılmadan durması sonucu komaya girmesi bizleri bu konuda tetikledi. Biz başta Hasan Bat başkanımızın ve bütün görme engelli kardeşlerimizin birleşmesiyle bir güzel bir ortam oluşturduğumuza inanıyoruz ve bizim de bir gücümüz olduğunu gerekli birimlere ulaştırmak istiyoruz” dedi.

Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat Engin Albayrak Mevlüt Önerbay Sonay Sevinç Braille Alfabesi Öğretmeni _SC_0433 _SC_0459

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.