DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Sağanak Yağışlı

DARBE, DONANMA VE HIZLI GELİŞMELER

20.07.2016
1.203
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri Demokrasiye olan bağlılığını defalarca deklare etti. Türkiye darbelerin hiçbir fayda getirmediğini 12 Eylül de gördü. Hadi dönelim o günlere. Dönemin Deniz kuvvetleri Komutanı bugün rahmetli olan Nejat Tümer, Donanma Komutanı Koramirallik rütbesinde ve Komutan Nejat Serim.  Baktık ki işler hiç de iyi değil, güya kardeş kavgasını önlemek için yönetime el koydular, memleket elli yıl geri gitti. Darbenin hiçbir faydası topluma refah seviyesinin yükselmesi olarak yansımadı. Olan başta rahmetli Vecdi Ağabeyim gibi binlerce masun insana oldu. Darbe oldu da ne oldu, ne başımız göğe erdi, ne de Türkiye rekor büyüme seviyelerini yakaladı. Artık herkes görmüştü ki ülkede her türlü sorunun çözümü adına tek çare demokrasi, tek adres siyasi partiler. Bunun başka yolu yok. Nejat Serim den sonra Orhan Karabulut, Vural Beyazıt, Emin Göksan, Güven Erkaya, Salim Dervişoğlu, İlhami Erdil, Bülent Alpkaya, Özden Örnek, Yener Karahasanoğlu, Murat Bilgel, Metin Ataç gibi Komutanlarla devam eden süreçte en son görevi Veysel Kösele aldı. Hepimiz gördük ki insanlar gelip geçici makamlar eninde sonunda terk edilici, oraları kimseye kalmıyor. Kimileri iz bırakıp gidiyor, kimiler sessiz sedasız emekli oluyor. Ancak Donanma burada her zaman var ve var olacak. Gölcük halkı yatıp kalkıp yiğit bir adam olan ve Donanmanın Gölcükte kalmasını sağlayan Bülent Alpkaya’ya teşekkür etmeli. Onun sayesinde Donanma Kenti Gölcük hüviyetini sürdürüyoruz. Ama biz vefasız insanlarız. Bir kere dahi olsun bu değerli şahsiyeti ilçemize davet edip, teşekkür etmedik. Zamanında Bülent Paşanın karşısında el pençe divan duranlar, ‘Paşam büyük adamsın’ diyenler ne yazık ki onu hiç aramadılar. Mesela Gölcükte bir caddeye, bir sokağa veya bir tesise onun adı verilebilirdi, yapmadılar. Dedim ya Donanma Komutanlığı gibi onurlu görevler kiminin iz bırakmalarıyla ismini devam ettirir, kimi de Deniz Kuvvetlerinden emekli olup hayatına öyle devam eder. Fakat biz Donanma Kenti Gölcüğüz. Eskiye dönüp şöyle bir bakacağız. Donanmayla bir aile olduğumuzu unutmayacağız, Yapacağımız her harekete dikkat edecek ağzımızdan çıkacak olan sözleri elli kere tartacağız. Bu günlerde gelip geçecek ve biz Donanmayla bir bütün olarak bir aile olarak yaşamaya devam edeceğiz.

HIZLI GELİŞMELER

Bu alçakla darbe girişimi uzun yıllar konuşulacak. Bakın aradan bir hafta bile geçmemesine rağmen bilmediğimiz ne kadar çok ayrıntılar ortaya çıkıyor. Kafalar karıştıkça karışıyor. Gelişmeler baş döndürücü bir şekilde ilerlerken Türkiye de iktidarda, muhalefette basının ne kadar etkili bir güç olduğunu bir kez daha gördü. Sağduyu ile hareket eden darbelere ve darbecilere karşı hiç taviz vermeden ayakta duran, halkı bilinçlendiren yayınlar yapan, basın son derece mükemmel bir sınav vermiştir. Cumhurbaşkanının anında üç G vasıtasıyla ekranlara bağlanması darbecilerin hüsrana uğramasında, darbenin de çökmesinde son derece etkili olmuştur. Bundan böyle basının ne kadar gerekli, bir o kadar da tarafsız olması gerektiği bu hain başkaldırı sırasında çok net bir şekilde anlaşılmıştır. Bakın buradan günlerdir yayın yapıyoruz, hem Gölcük Haber vasıtasıyla hem de internet sitemiz vasıtasıyla. Halkın Donanmayla bir bütün olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kimsenin kendi kendine durumdan vaziyet çıkartarak saçma sapan işler yapmaması yönündeki yayınlarımızda toplumdan büyük kabul görüyor. Gölcükte 31 yıldır sadece gerçeklerin ve doğruların peşinde koşarak demokrasiyi savunan Gölcük Haber Gazetesinin bu yöndeki çizgisini cümle alem bilir. Biz birlik ve bütünlük adına hepimizin tek bayrak ve tek çatı altında yaşamamız gerektiğini hiç kimseye unutturmayacak olan yayınlarımız sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin bu zor günlerinde aydınlığa, birlik ve beraberlik içersinde çıkacağımıza olan inancımız tamdır. Acılı coğrafyamızda devlet millet el ele vererek bu zamana kadar tüm sorunların üstesinden evelallah geldik. Bundan sonrada gelmeye devam edeceğiz. Bir büyük milletin tarihi şanlı destanlarla dolu Çanakkale ruhu yaşayan fertleri olarak söz konusu vatansa gerisi teferruattır bilinciyle hareket etmeye devam ederek toplamada bu yöndeki çağrılarımız sunmaya devam edeceğiz. Evet, Türkiye hızlı gelişmelerin yaşandığı sıkıntılı bir süreçten geçiyor diyeceğimiz odur ki o hızlı gelişmeler ülkemizdeki tüm olumsuzlukların hızlı bir şekilde sonlanmasına vesile olsun.

“Rabbim bana dokuz şey emretti: Gizli halde de aleni halde de Allah’tan korkmamı, öfke ve rıza halinde de adaletli söz söylememi, fakirlikte de zenginlikte de iktisat yapmamı, benden kopana da sıla-ı rahim (dostluk) yapmamı, beni mahrum edene de vermemi, bana zulmedeni affetmemi, susma halimin tefekkür olmasını, konuşma halimin zikir olmasını, bakışımın ibret olmasını, marufu (doğru ve güzel olanı) emretmemi.”

“ Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap. Aleyhine de olsa hakkı söyle.”

“ Her nerede olursan ol Allah’tan ittika et ve kötülüğün arkasından iyilik yap, bu onu yok eder. İnsanlara iyi ahlakla muamele et.”

“İnsanlara güzel ahlakla muamelede bulun.

“ Peygamberimiz (sav), Yemen’e gönderdiği elçilerine şunları tavsiye etmiştir: “Sirke balı bozduğu gibi, kötü huy da ameli ifsad eder.”

“ Müminin şerefi dini, asaleti güzel ahlakı, mürüvveti de aklıdır.”

“ Rıfk (yumuşaklık, mülayimlik) bir şeye girdi mi, onu mutlaka tezyin eder, bir seyden de çıkarıldı mı, onu mutlaka kusurlu kılar.”

” Allah’a takva ve güzel ahlak.” (En ziyade neyin insanları cennete sokacağını soruyorlar.)

“ Ruhumu kudret altında tutan Allah’a yemin ederim ki cennete sadece güzel ahlak sahipleri girer.

“ Müminin mizanında en ağır basacak şey güzel ahlaktır. Muhakkak ki, Allah Teala işi ve sözü çirkin olan ve hayasızca konuşan kimseye buğz eder”

“Resulullah bir kere dua ederken şöyle buyurdu: “Ya Rabbi! Bana Kendi sevgini, sevdiklerinin sevgisini ve beni Senin sevgine yaklaştıracakların sevgisini ihsan eyle ve Kendi sevgini bana hararetten, susuzluktan yananların, soğuk suya kavuşmasını istemelerinden sevgili kıl.”

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
17 Haziran 2021
6 Kasım 2018
11 Temmuz 2021
7 Kasım 2018
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.