DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

“DARBECİLER HUKUK DAHİLİNDE HESAP VERMELİDİR”

“DARBECİLER HUKUK DAHİLİNDE HESAP VERMELİDİR”

CHP İlçe Kadın Kolları başkanı Türkan Çimen

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, darbe girişimi hakkında önemli açıklamada bulundu.

Çimen, “Güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazırız”

CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, “Parti Meclisi ve TBMM Grubumuz 15-16 Temmuz Darbe Girişimi ve sonrasındaki süreci değerlendirmek üzere 17 Temmuz 2016 Tarihinde parti genel merkezinde toplanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın parlamenter demokrasimize yönelik darbe girişimini lanetliyoruz. Türk Ordusunun üniformasına ve onuruna yakışmayan tutum içindeki bu gruba karşı siyaset kurumu, milletvekillerimiz ve milletimiz gereken tutumu alarak karşı çıkmıştır. Parlamenter demokrasi birikimimizin yarattığı demokrasi kültürü, bu darbe girişimini başarısız kılmıştır. Her türlü darbe ve kalkışmaya karşı halkın demokratik direnme hakkı kutsaldır. Parlamenter demokrasinin yarattığı tarihsel birikimin gücüyle halkımız darbeye, karşı direnme hakkının bir örneğini vermiştir. Bu bağlamda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asker sivil ayrımı yapmaksızın her türlü darbe girişimine ve vesayete şiddetle karşı olduğumuzu ifade ederiz. Siyasi partilere önümüzdeki dönemde çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Benzeri olaylarla bir daha karşılaşmamamız için siyasi partilerin özeleştiri yapmaları zorunluluktur. Darbenin başarısız kılınmasında tüm baskılara rağmen özgür ve bağımsız kalma ifadesini kaybetmeyen medyanın rolü de ayrıca takdir edilmelidir. Önümüzdeki görev, darbecilerin hesap vermesi toplumsal normalleştirmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesidir. Türkiye’nin saygınlığı açısından hesaplaşma süreci sadece hukuk sınırları içinde yürütülmektedir. Darbeciler tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargın önünde hesap vermelidir. Hesap sorma sürecini ve soruşturmaları Anayasa ve hukuk sınırları dışına taşıyıp bir cadı avına dönüştürmek Anayasayı ihlal eden darbecilerle aynı konuma düşmek olur. Soruşturmada özellikle sorumlu olmanla olmayanı ayırmak, sorumlulardan hukuk sınırları içinde hesap sormak, bundan sonraki normalleşme ve demokratikleşme sürecinin selameti açısından büyük önem taşımaktadır. Soruşturmalar, intikam ve tasfiye fırsatı gibi görülmemektedir. Öte yandan hukuk devletinin gereği olarak er ve erbaşlara dönük girişimleri de aynı biçimde soruşturulmalıdır. Siyaset kurumu ve devlet organları halkın kutuplaştırılmasına kışkırtılmasına çalışma potansiyelinin tahrik edilmesine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin düşman gibi gösterilmesine dönük her türlü girişim ve ortadan kaldırmakla sorumludur. Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün sityasi partilere açık çağrımızdır. Güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur” dedi.

Türkan Çimen

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.