DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 20°C
Sağanak Yağışlı

Görme engellilerin Çanakkale hayali gerçek oldu ATALARINA KOŞTULAR

Görme engellilerin Çanakkale hayali gerçek oldu  ATALARINA KOŞTULAR

Görme engellilerin Çanakkale hayali gerçek oldu

ATALARINA KOŞTULAR

Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay tarafından geçtiğimiz hafta sonu Çanakkale gezisi düzenlendi. Çanakkale Gezisi’ne görme engelliler, aileleri ve basın mensupları katılırken, Eski Vatan Partisi Gölcük İlçe Başkanı Gürsel Albayrak’ta gezi de yerini aldı.

Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay tarafından gerçekleştirilen Çanakkale Gezinin buluşma noktası ilçemizde Mobil Mevkii olarak belirlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin görme engelliler için tahsis ettiği yolcu otobüsü ile ilçemizden hareket gece saat 00.00’da başladı. Rahat ve neşeli bir yolculuğun ardından sabah 07.00’de Çanakkale Eceabat’a ulaşan kafileye Gazetemiz Muhabirleri Arif Öztok ve Merve Naynal’da katıldı.

Gezide ilk nokta 57. Alay Şehitliği oldu

Çanakkale Eceabat’a varan görme engelliler burada kahvaltı yaparak Çanakkale gezisine başladı. Kahvaltıdan sonra görme engelliler rehber eşliğinde 57. Alay Şehitliği’ne giden, gezide görme engellilere rehberlik yapan Ali Bayram, 57. Alay’ı, hakkında şu sözleri dile getirdi: “57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen Anzak Çıkarmasını durdurmak amacıyla 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen Osmanlı alayı.19. Fırka’ya bağlı üç alaydan 72, 77 ve 57 biri olarak Tekirdağ Yarkışla mevkiinde (şimdiki Araştırma ve Uygulama hastanesi alanı) 1 Şubat 1915 tarihinde kurulan 57. Alay’ın alay komutanı, Hüseyin Avni Bey’dir. Türk Silahlı Kuvvetleri tamamı hayatını kaybeden akabinde sancağı yere düşen 57. Alay da hayatını kaybedenler anısına geçmişten günümüze aynı isimle alay bulundurmama kararı almıştır. Alay, 30 Nisan 1915 tarihinde Osmanlı Padişahı V. Mehmed tarafından Altın ve Gümüş İmtiyaz Madalyaları ile ödüllendirilmiştir” diyerek bu alayın kahramanlığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Conkbayırı Muharebesini yerinde dinlediler

Daha sonra Görme engelliler Conkbayırı’na giderek, burada 7 Ağustos 1915 tarihinde Anzak ve İngiliz birliklerinin Conkbayırı Osmanlı mevzilerine taarruzlarıyla başlayan ve 10 Ağustos 1915 tarihine kadar süren çarpışmanın önemini ve savaşın kazanılmasındaki durumu öğrendi. Rehber Ali Bayram, “Hamilton’un Anafartalar Bölgesi’ne açmış olduğu yeni cephenin amacı Kocaçimentepe idi. Bunun yanında Kocaçimen’in bir parçası olarak ta Conkbayırı’ydı. I. Anafartalar Savaşı’nın muharebeleri sonlanır sonlanmaz bölgeye hareket eden Kurmay Albay Mustafa Kemal Bey, 10 Ağustos sabahı saat 04.30’da bölgedeki 8. ve 9. Tümenlerin taarruzunu yönetmiştir. Ani bir süngü taarruzuyla girişilen ileri hareket Müttefik hatlarını 500-1.00 metre geri atmıştır. Bu muharebeler, Çanakkale Savaşı’nın en kanlı çatışmaları olarak tarihe geçmiştir. Anzak 2. Tümeni, 6 Ağustos 1915 sabahı, Sarı Bayır Harekâtı olarak bilinen taarruzlarıyla Conkbayırı ve Besim Tepe’ye taarruz etmişlerdi. Takviye İngiliz kıtalarıyla sürdürülen bu taarruzlar 10 Ağustos’taki bu Osmanlı taarruzu ile tümüyle geri atılmış olmaktadır” dedi.

Çanakkale Şehitlik Abidesi’nde bol bol fotoğraf çekildiler

Görme Engelliler Komisyonu’nun Çanakkale Gezisinin 3. Bölümü Çanakkale Şehitlik Abidesi’ni gezerek devam etti. Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden şehitlerimiz için yaptırılan ve 41 metre boyundaki dev anıtı gezen görme engelliler burada da bol bol fotoğraf çekilerek Çanakkale Şehitlik Abidesi hakkında Rehber Ali Bayram’dan bilgi aldı. Rehber Bayram Abide hakkında, “Çanakkale Şehitlik Abidesi 1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Türk askerlerin anısına yaptırıldı. Dört ayak ve bir kubbeden oluşan 41.7metre yüksekliğindeki yapı, Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmıştır. Temeli 19 Nisan 1954 tarihinde atılmış ve 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmıştır.Yanında Mehmetçik Anıtı, Türk Bahçesi, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı,Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Kabri ve Türk Şehitliği bulunur” dedi.

Öğle yemeklerini Alçı Tepe’de yediler

Görme engelliler Şehitlik ziyaretinin ardından Alçı Tepe Köyü’nde bir saat mola verdi ve burada bulunan lokantalarda yemek yeme fırsatı buldu.

Önerbay, “Çanakkale Zaferi bu milletin tarihinin ne kadar şerefli olduğunu gösteriyor”

Çanakkale gezisi hakkında açıklama yapan Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay, şu sözleri dile getirdi: “Bizim amacımız görme engellilerimizi evlerinden çıkarmak, onları sosyal hayata entegre etmek ve hayatlarının kolaylaştıracak eğitimler vermek. Bizler amacımız ve hedefimiz yolunda başarıyla ilerliyoruz. Bugün görme engellilerimizin çok istediği Çanakkale gezisini gerçekleştiriyoruz. Tüm Dünyaya ders niteliğinde olan, kazanılmasında mucizelerin olduğu, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük mücadeleler vererek kazandığı kurtuluş Savaşı’nın topraklarındayız. Allah atalarımızın hepsinden sonsuz razı olsun, bu ülke için canlarını, kanlarını düşünmeden savaştılar ve bizlere böylesine cennet bir vatan bıraktılar. Bizlere gezimiz için otobüs veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne, Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı alanları bizlere gezdiren Rehberimiz Ali Bayram’a, görme engellilerimize, yanımızda bulunan Gürsel Albayrak ablamıza, görme engellilerimizin değerli ailelerine ve basının değerli isimlerine teşekkür ediyorum” dedi.

Sonraki durak Seddülbahir Yahya Çavuş Şehitliği

Verilen yemek arasının ardından geziye devam eden Görme Engelliler Seddülbahir Yahya Çavuş Şehitliğini gezdiler. Rehber Bayram, “Seddülbahir Köyü Göztepe Mevkiindedir.25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası’nda Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş’la kahraman askerlerinin hâtırasını yaşatmak amacıyla Gelibolu Yarımadası’nda yaptırılmıştır. İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmıştı. Yahya Çavuş Şehitliği’nde şehitlikten başka Heykeltıraş Recep Özer’in yaptığı bir de anıt yer almaktadır. Şehitlik 1962 yılında kurulmuş yeniden düzenlenerek, 10 Ağustos 1992 tarihinde törenle halkın ziyaretine açılmıştır. Çavuş ve iki arkadaşının temsili heykelleri anıtı üstündedir.Şehit er Halil İbrahim mezarı da şehitliğin yan tarafındadır” dedi.

Seyid Onbaşı’nın kaldırdığı mermileri kaldırmaya çalıştılar

Gezinin son bölümü ise Seyid Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği oldu. Burayı ve top mermilerinin bulunduğu alanı gezen görme engellilere efsaneleşmiş Seyid Onbaşı’nın o mücizevi mermi taşıma olayını anlatan Rehber Bayram, “Çanakkale savaşı denilince belki de çoğumuzun ilk olarak aklına gelen kişilerden birisi de Seyit onbaşıdır. Çanakkale savaşında kahramanca 275 kg’lık mermiyi sırtlanması ile bilinen Seyit Onbaşı’nın hikayesi gerçekten anlayanlar için mükemmeldir. Kendisi 1889 doğumlu ve Balıkesir’lidir. Çanakkale savaşı sıralarında topçu eri olarak bilinirdi. İsmi Seyit Ali Çabuk olarak kayıtlarda yer alır. Seyid onbaşıyı ünlü yapan olaylardan birisi de savaş sırasında vinci bozulan top kundağına, 275 kg’lık mermiyi sırtıyla koyup, iyi bir isabetle, ingiliz gemisine ağır hasar verdirerek batırmasıdır.Seyit Onbaşı’ya savaştan sonra sırtına mermiyi alarak taşıtıp resmini çekmek istediler. Fakat ilginçtir, mermiyi sırtına alıp kaldıramadı. Kayıtlara göre, ‘tekrar savaş çıksın tekrar kaldırırım’ dedi. Simge olması açısında tahta bir mermi ile fotoğrafı çekildi.Mesleği ormancılık olan seyit onbaşı, savaştan sonra bu mesleği ile meşgul olmaya devam etti. 50 yaşında verem hastalığına yakalanarak vefat etti. Seyid Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği’ni gezen görme engelliler burada da bol bol fotoğraf çekildi. Hatta bazı görme engelliler bu alanda bulunan ve Seyid Onbaşı’nın kaldırdığı 276 kg’lık mermiyi kaldırmaya çalıştılar. Merminin ağırlığını deneyerek gözlemleyen engelliler Seyid Onbaşı’yı bir kez daha saygıyla anarak ne kadar inançlı bir insan olduğunu anladı.

Akşam saatlerinde sorunsuz ilçemize döndüler

Gezi sonunda tekrardan ilçemize yola çıkan Görme Engelliler, Komisyon Başkanları Mevlüt Önerbay’a, kendilerine araç tahsis eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve gezinin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür etti. Akşam saatlerinde ilçemize gelen görme engelliler unutamayacakları bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadı.

1.sayfaya içe 1 içe 2 içe 3 içe 4 içe 5 içe 6

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.