DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 23°C
Sağanak Yağışlı

Güzeloğlu’ndan Bilişim Vadisi hakkında çıkan yalan haberlere açıklama geldi

Güzeloğlu’ndan Bilişim Vadisi hakkında çıkan yalan haberlere açıklama geldi
14.07.2016
751
A+
A-

Güzeloğlu’ndan Bilişim Vadisi hakkında çıkan yalan haberlere açıklama geldi

Kocaeli Valisi ve Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, Ulusal ve Yerel bazı Gazetelerin internet ve basılı yayın organlarında Gebze İlçesi Muallimköy bölgesinde yapımı devam eden Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. ile ilgili yanlış, kasıtlı ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye dayalı açıklamada bulundu.

Yapılan haberlere cevap

Ulusal ve Yerel bazı Gazetelerin internet ve basılı yayın organlarında Ülkemizin vizyon projelerinden olan ve bilgi toplumuna geçişte hazırlayıcı ve dönüştürücü bir misyon üstlenen ilimiz Gebze İlçesi Muallimköy bölgesinde yapımı devam eden Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. ile ilgili yanlış, kasıtlı ve kamu oyunu yanlış bilgilendirmeye dayalı bir dizi haber ve yorumlar yayınlanması nedeni ile aşağıdaki açıklama ve düzeltmenin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Haber içeriğinde “Avrupa’nın En İyi Kamu Binası Ödülünü” alan üç ayrı kamu binasının yıkıldığı iddia edilmektedir. Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. faaliyetlerine başladığı 11.06.2011 tarihi sonrasında projenin gerçekleştirileceği alanda Gebze Teknik Üniversitesi’ne ait 1999 Marmara Depremi öncesi inşa edilen o zamanki adıyla Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından yaptırılmış üç adet binayı atıl durumda GTÜ’den 17.02.2015 tarihinde devralmıştır.

Devraldıktan sonra, şirketimiz tarafından bu 3 binanın değerlendirmesi ve kullanılması için gerekli incelemeler başlatılmış ve bu incelemeler sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.

  • • Bu 3 binanın inşa edildiği, toplam 3.000.000 m² Bilişim Vadisi sınırları içerisinde onaylı 1/5000’lik Nazım İmar Planı yapılmadığı ve onaylı 1/5000’lik planın olmadığı tespit edilmiştir.
  • • Yine Bilişim Vadisi alanında onaylı 1/1000 Uygulama Planı’nın bulunmadığı görülmüştür. Yapılan incelemeler neticesinde, 3 adet binanın 2’sinin tamamlandığı, 1’inin ise natamam olduğu ( kaba inşaat seviyesinde), inşaatların ruhsatlarının alınmadığı, ruhsat projelerinin olmadığı hatta ruhsat müracaatlarının dahi bulunmadığı tespit edilmiştir.
  • • Bu 3 adet ruhsatı bulunmayan kaçak binanın birden fazla kadastro parseline oturduğu, binaların kadastro yollarına denk geldiği ve bu alanda parselasyon yapılmadığının tespiti yapılmıştır.
  • • Yine bu 3 adet ruhsatı olmayan kaçak binalardan birinin belirli bir kısmının, orman arazisine tecavüzü olduğu tespit edilmiştir.

Şirketimiz yaptığı ön çalışmalar neticesinde; bu binaların depreme dayanıklı olup olmadığının tespiti amacıyla 3 adet bina için de Deprem Performans Analiz Raporları hazırlatmış, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bu raporları sunmuş,  2007 Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik Bölüm 7’ye göre hazırlanan raporlar sonucu, binaların yönetmelik raporlarının gereklerini sağlamadığı görülmüş, Aralık 2014 – Ocak 2015 tarihinde binanın riskli olduğu ile ilgili resmi yazılar tarafımıza ulaşmıştır.3194 İmar Kanunu ve Yönetmelikleri çerçevesinde söz konusu 3 adet kaçak binanın ruhsata bağlanabilmesinin, iskânının alınabilmesinin, kullanılmasının ve içerisinde ikamet edilmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Bu sebeple şirketimiz bu 3 adet binanın insan sağlığı, mal ve can güvenliği açısından uygun olmaması nedeniyle söz konusu binaları yıkmıştır. Devam eden inşaat ve yapım işlerinde belli bir firmanın kayırıldığı ve hiçbir ihale yapılmadan belli bir firmaya işlerin verildiği iddia edilmektedir.

Şirketimiz yaptığı bütün ihalelerde, Türkiye’nin alanında en iddialı ve uluslararası taahhüt ve yüklenimlerde bulunan uzman ve yeterlilik sahibi firmaları davet etmiş ve ihalelerini gerçekleştirmiştir. İhaleler iki aşamalı olarak yapılmış, birinci aşamasında davet edilen tüm firmalar tekliflerini sunar, tüm davetliler huzurunda bu teklifler açılır ve tüm davetliler rakiplerinin verdiği fiyatı görür. Bu aşamadan sonra, en düşük teklifi sunan beş firmaya tekliflerini revize etmeleri için 15 gün ek süre verilir. Bu süre zarfında tekliflerini hazırlayan firmalar, yine katılan firmaların huzurunda tekliflerini sunar, tüm firmaların huzurunda bu teklifler açılır. Ardından, Açık Eksiltme Usulü ile en düşük fiyat veren firma ile sözleşme imzalanır. İhale sürecinde tüm süreçler açık ve şeffaf bir şekilde ihaleye katılan tüm firmaların gözü önünde ve kurulan komisyonların denetiminde yürütülür. Görüldüğü üzere şirketimiz bu usulle hem rekabeti, hem şeffaflığı hem de ülke ve kamunun menfaatlerini gözetmektedir. Yapılan ihaleler sonucu, imzalanan sözleşmelerdeki metre kare maliyetlerimize bakıldığında da o yıl içerisinde muadili binaların neredeyse tamamına yakınından daha ucuza mal edildiği, hiçbir şekilde kayırmanın söz konusu olmadığı açıkça görülmektedir. Ayrıca yapılan ihalelerin tamamı anahtar teslim götürü bedeldir. Bu gününe kadar yapılan hiçbir ihaleye itiraz söz konusu değildir.Bilişim Vadisi sınırları içerisinde köylülere ait arazi ve arsaların değeri altında ucuza kapatıldığı iddiası dile getirilmiş olup, projenin gerçekleştirildiği alanın bir kısmı özel şahıslara aittir. Arazi sahiplerinin mağdur olmamaları için, rızaları doğrultusunda mutabık kalınarak satın alma işlemlerine başlanmıştır. Bu süreç içerisinde sahiplerinin rızasına binaen satın almalar yapılmış ve halen yapılmaktadır. Bu usulle hem arsa sahiplerinin hem de kamunun ve Bilişim Vadisinin menfaatleri gözetilmiş ve toplam şu ana kadar 60.000 metrekare şahıs arazisi alımı gerçekleştirilmiştir. Arsa alımlarımız tüm vatandaşlarımızın mağdur olmaması yasalar çerçevesinde sürdürülmektedir. Hiçbir şekilde zorla ve değeri altında herhangi bir alım gerçekleştirilmesi söz konusu olmamıştır. Alan bütünlüğündeki hukuki süreçte şirketimize tanınan haklar çerçevesinde çalışmalara devam edilmektedir.

İhalelerde belirlenen sürelerin geçtiği ve teslim işlemlerinin gerçekleşmediği iddiası ile ilgili olarak birinci etap alt yapı ihalesi bitirilmiş ve geçici kabulü yapılmış ikinci ve üçüncü etap ihaleleri ise teknik ve hukuki gerekler doğrultusunda çalışmalar hızlı bir şekilde devam sürdürülmektedir.

Ülkemiz ve insanımızı geleceğe taşıyan, Türkiye’nin hedeflerine ulaşması açısından vaz geçilmez değerde ve önemde olan, Türkiye’nin inovasyon ekonomisine geçişine büyük katkı sağlayacak olan Bilişim Vadisi Projesinin böylesi asılsız, gerçeklikten yoksun ve kasıtlı haberlerle yıpratılması, kamuoyuna yanlış bilgi verilmesi kabul edilemez.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

gebze-bilisim-vadisine-yurutmeyi-durdurma-karari-17166 kocaeli-valisi-guzeloglu-gorevine-basladi-6544823_6981_o

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.