DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Sağanak Yağışlı

MESS “TÜRKİYE İÇİN MESLEKİ EĞİTİME TAM DESTEK” VERİYOR

MESS “TÜRKİYE İÇİN MESLEKİ EĞİTİME TAM DESTEK” VERİYOR

 

MESS ve MEB Arasında işbirliği protokolü imzalandı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ile Milli Eğitim Bakanlığı; metal sektörüne nitelikli işgücü sağlamak, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek amacıyla bir protokol imzaladı. İşbirliği kapsamına giren okulların yöneticilerine yöneticilik ve liderlik eğitimi, öğretmenlere hizmet içi eğitim verilirken, okullara laboratuvar desteği de sağlanacak. MESS üyesi işyerlerindeki çalışanların metal sektörüne yönelik bölümlerde eğitim alan çocuklarına burs, rehberlik ve üye işyerlerinde istihdam önceliği verilecek.

57 yıldır çalışma yaşamının içinde yer alan ve ana hedefi çalışma barışını sağlamak olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) “Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek” vermek amacıyla işbirliği yaptı. 29 Haziran günü düzenlenen törenle Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ve MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, sektör-okul-işletme işbirliğinin geliştirilmesini içeren protokolü imzaladı. Törende bir konuşma yapan MESS Başkanı Önen, “Mesleki eğitime tam destek vererek hem sektörümüzdeki nitelikli çalışan sayısını artıracağız hem de ülkemizin geleceğine yatırım yapmış olacağız” dedi.

Protokol neleri içeriyor?

MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından yürütülecek olan ve metal sektörüne nitelikli işgücü sağlamayı, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmayı, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi hedefleyen protokol kapsamlı çalışmalar içeriyor:

Metal sektörüne yönelik alanlarda öğrenim gören öğrencilere “Kariyer gelişimi ve rehberlik eğitimi” verilecek. MESS üyesi işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanı ile istihdam önceliği sağlanacak.Okul yöneticilerine “Yöneticilik ve liderlik eğitimi” verilecek.Öğretmenler için hizmet içi eğitimler düzenlenecek.Okulların atölye ve laboratuarlarının donatılması sağlanacak.MESS üyesi işyerlerindeki çalışanların metal sektörüne yönelik bölümlerde eğitim alan çocuklarına burs, rehberlik ve üye işyerlerinde istihdam önceliği verilecek.

Kudret Önen: “Türkiye’nin rekabetçiliğini nitelikli işgücü artıracak”

Toplantıda yaptığı konuşmada, “Ülkemizin Endüstri 4.0 dönüşümünü yakalaması ve bu doğrultuda verimliliğe odaklanarak küresel rekabette hak ettiğimiz yere ulaşması hedefiyle projeler geliştiriyoruz” diyen MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm dünyada rekabetin kuralları değişiyor. Türkiye’nin rekabetçiliğini korumak ve geliştirmek için ileri teknoloji kullanan, Ar-Ge’ye yatırım yapan sanayi tesisleri ve işgücünün niteliği; üretimin en önemli unsurları olarak öne çıkıyor. Ülkemizin bu yenidünya düzeninde hak ettiği yeri alması için gelişen teknolojiyi yakından takip etmesi, bunu ürün ve hizmetlerine yansıtması, teknoloji üreten ve satan bir ülke konumuna gelmesi gerekiyor. Tüm bu gelişmeler ışığında; nitelikli eğitim, bu sürece damgasını vuruyor. Bu doğrultuda rekabetçiliği geliştirmede en önemli faktör olan mesleki eğitimin yaygınlaşması ve niteliğinin yükseltilmesi MESS’in de önceliği haline geliyor. Bugün imzaladığımız bu protokol ile mesleki ve teknik eğitimin niteliğini artırmak, gayretli öğrencilerin çabalarını ödüllendirmek istiyoruz. Türkiye için mesleki eğitime tam destek diyoruz…”

Yusuf Tekin: “Alanında uzman bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin de toplantıda bir konuşma yaptı. Tekin, konuşmasında; “Bizim geleneğimizde insan yaratılmışların en seçkinidir, üstünüdür. İşte bu yüzden de öncelikli meselemiz insandır. Sadece maddi kalkınma için değil manevi olarak güçlü bir toplumsal dokuya sahip olmamız içinde iyi eğitim almak, iyi eğitim vermek şarttır. “Eğitim şart” cümlesi yetersizdir, “Nitelikli, mesleki eğitim şarttır.” Gençlerimizi hayata en iyi şekilde hazırlamamız gerekiyor. Hem sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmek hem de gençlerimizin istihdam edilebilirliklerini kolaylaştırmak için çeşitli sektör, kurum ve kuruluşlarla protokoller yapıyoruz.

Bu çalışmalara örnek olacak Sektör-Okul-İşletme işbirliğinde olan protokol, metal sektörünün ihtiyacı olan nitelikli işgücünü sağlamak için Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası üyesi işletmeler ile mesleki ve teknik eğitim okul/kurumları arasında iş birlikleri geliştirerek, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini arttırmaya katkıda bulunmayı, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi amaçlamaktadır.

Ülkelerin ekonomik gelişmesinde en büyük sermaye hiç şüphesiz insan kaynağıdır. Günümüzde gelişmiş ülkeler, sosyal ve ekonomik refah için nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine büyük önem veriyor ve bunun için eğitime büyük yatırımlar yapıyor. Bizler de okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, öğrencilerinin ve mezunlarının çok yönlü gelişimlerini kapsayan bu protokol ile alanında uzman bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Mezunlarımızın küreselleşen dünyada istihdamının kolaylaşacağına ve ülkemizdeki metal sektörünün gelişimine ve en önemli hedefimiz olan mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

Gerek yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin gerek geleceğimiz olan sevgili öğrencilerimizin daha donanımlı olmasına katkı sağlayacak olan bu protokolü imzalamaktan büyük mutluluk duymaktayız. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ve mesleki eğitimde iş birliğini arttırmak ve kaliteyi yükseltmek için bu ve bunun gibi iş birliği protokolleri ile her alanda kalitenin arttırılmasını arzu ediyoruz.” dedi.

 

MESS Hakkında

Türkiye’nin metal işkolunda faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcisi ve ilk işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) 1959 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Çalışma yaşamına ve endüstri ilişkilerine yön veren MESS’in temel amacı; üyelerinin ve üye işyerlerinde çalışanların ortak yararları doğrultusunda iş barışını ve huzurunu sürekli kılmak ve yaygınlaştırmak, ülkemiz ekonomisinin ve sanayisinin kalkınmasına katkıda bulunmak, güven ve diyaloga dayalı hizmet üretmektir.

Otomotiv ana sanayi, otomotiv yan sanayi, demir-çelik-döküm, beyaz eşya ve diğer metal sektörlerinde faaliyet gösteren lider şirketlerin üye olduğu MESS, 200 üyesinin 166 binin üzerinde çalışanının doğrudan istihdam edildiği işyerlerini kapsayan toplu iş sözleşmelerini akdetmektedir. MESS üyesi şirketler; Türkiye ihracatının yüzde 13’ünü, imalat sanayindetoplam cironun yüzde 11’ini, metal sanayi sektörü istihdamının yüzde 11’ini gerçekleştirerek ülkemizin rekabet gücüne katkıda bulunmaktadır. MESS çalışmaları, projeleri ve yayınları hakkında detaylı bilgilere www.mess.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

MESS Eğitim Vakfı Hakkında

MESS Eğitim Vakfı (MEV), 1986 yılında Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın öncülüğünde insan kaynaklarının gelişimi, verimliliğin artırılması ve etkinliğinin sağlanması amacıyla kurulmuştur. Bugüne kadar yaklaşık 645 bin kişiye eğitim ve danışmanlık hizmeti veren MEV, başta işçi ve işveren kuruluşları olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına, sanayi ile hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir. MEV, halen talep üzerine 150 ayrı başlıkta eğitim programı düzenleyebilmektedir. Eğitim programlarının 52’si mavi yakalı çalışanların kişisel gelişimini hedeflemektedir.

1. sayfaya

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.