DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 23°C
Sağanak Yağışlı

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunu BİZDE GÖLCÜKLÜLER’E SORDUK

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunu  BİZDE GÖLCÜKLÜLER’E SORDUK

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunu Gölcüklülere sorduk

BİZDE GÖLCÜKLÜLER’E SORDUK

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunu gündeme gelmesi bir anda kamuoyu’nda farklı tartışmalara neden olmuştu. Gölcük Haber gazetesi olarak bu önemli ve hassa konu ile alakalı vatandaşlar ne düşünüyor diye halkın arasına girdik ve konuyu Gölcüklülere sorduk.

Orhan Kara, “Bence Suriyelilere vatandaşlık verilmelimi sorusuna şöyle bir cevabım olur, böyle bir durumda atalarımız ne yapardı şanlı tarihimizde birçok zaferler var, bizler yardım sever bir milletin torunlarıyız, bence Suriye sınırları içine girmeliyiz. Artık zamanı geldi diye düşünüyorum ve Suriye sınırlarımızda tampon bir bölge oluşturulmalı ve savaş mağdurları orada korunmalıdır. Savaştan gelen bayan ve çocuklar alınabilir, ama Suriye vatandaşı eli silah tutan bir erkeğin vatandaşlığını asla kabul edemem. Allah korusun olası bir savaş durumunda kanımın son damlasına kadar savaşırım ve şahadet şerbetinden içerim. Bizler Osmanlı torunları olarak hiçbir milleti ırkı ayırmadan yardım ediyoruz, ama kendi ülkesinde savaştan kaçan eli silah tutan erkekleri vatanıma kabul etmiyorum” diye konuştu.

ÜLKEMİZDE ALLAH KORUSUN OLASI BİR SAVAŞTA BURADAN DA KAÇACAKLAR

Elif Çamurcu, “Hayır alınmasın, alınsalar da alın topunu askere aldıkları maaşlardan da bizler gibi vergi kesilsin, biz nasıl HGS den geçerken para ödüyorsak onlarda ödesin, kümülatif vergi onlara da uygulansın. Nasıl araçlarımızın yıllık vergisini ödüyorsak onlarda ödesin, onlarda bizim gibi yüksek fiyattan trafik sigortası yaptırsınlar araçlarına. Onlarda askere gitsin, kayıp çalıntı bedelini, nasıl faturalarımızda görüyoruz mecbur ödüyoruz suyumuz elektriğimiz kesilmesin diye onların faturasına da yansısın. Onlara da zorunlu bireysel sigorta yapılsın.

BU TOPRAĞA AYAK BASMANIN BEDELİNİ ÖDESİNLER

Maaşlarından para kesilsin, onlara da zorunlu sağlık sigortası uygulansın, onlarda biz gibi okul okuyup işe girmek için KPSS ile oyalansınlar. Okuyup diploma alsınlar, aldığı diploma ile iş bulmakta zorlansın, Bizler TOKİ’den ev alırken nasıl taksit taksit ödüyorsak onlarda ödesinler. Bedava ev verilmesin. Ucuza çalışıyorlar diye vatandaşım işsiz kalıyorsa onlarda ucuza çalışmanın bedelini bu toprağa ayak basmanın hakkını böyle ödesinler. Ben kimliğim kaybolduğunda bile tekrar çıkartmak için para ödüyorsam bu memlekette onlarda yaşayacakları ülkenin hakkını versinler. Kimse yardıma muhtaç diye bağırıp çağırmasın, sen önce kendi ülkendeki kıt kanat geçinen insanları düşün, kıt kanat geçinirken bile devlete vergi öderken ağzından gık çıkmayan insanları düşün. Milletin anası babası da çalışıp didinip ev geçindirmek için uğraşır. Ama Suriyeli hiçbir şey yapmadan her olanağı olur ne böyle devleti istiyoruz nede Suriyeli mültecileri” diyerek sözlerine son verdi.

YAPILAN YARDIMLARA BİRŞEY DEMİYORUZ AMA FAZLASI HALKI AYAKLANDIRIR

Kurtça Kaygısız ise bizlere şu sözleri söyledi “ Türkiye’de yapılan yardımları görüyoruz, polis lojmanlarımız yok, sadece askeriyede belirli sayıda var. Güneydoğuda görev yapan vatandaşlarımız var. Türk halkı ve vatandaşlar olarak suriye’li vatandaşlara sıcak bakmıyoruz. Her sokak başında bir dilenci var. Madem bu kadar olanak tanınıyor o halde neden dileniyorlar. Suriye gençlerine aylık 1300 tl maaş verilecekmiş biz çalışarak kazandığımız bu parayı onlar gezerek evde oturarak kazanıyor. Bunlar kira ödemiyor, fatura ödemiyor, bizim vatandaşımızdan daha uzuca çalışıyor bunu kimse görmüyor mu? Yardım eli uzatıyoruz yardımı zaten yapıyoruz, ama bu yardımla kalsın. Bunun yüzünden bizim vatandaşımız Suriyeliler yüzünden işsiz kalıyor. Gençleri denizler de, dışarıda millete tecavüz ediyor sonrada sen git bedava ev ver, resmi dairelere KPSS ye girmeden müdürlük ver. Bu memleket bu sayede buraya kadar gelmedi savaşarak buraya geldi” diyerek sözlerine son verdi.

ÖNCE KENDİ İNSANIMIZ

Cemil Çakmak ise şu sözleri dile getirdi “Türkiye Cumhuriyeti’nde birçok şehit yakını var mağdur aile var, kimsesiz var, emekli evi olamayan bir sürü vatandaş var, bunlar dururken Suriyelilere ev verilmesini onaylamıyorum. Dinimiz bile önce kendi vatandaşın derken bu karışıklık niye. TOKİ evleri çok ise şehit ailelerine verilsin. Önce kendi insanımız. Yardım etmelerine bir şey demiyoruz, devletimiz elinden gelen yardımı yapıyor. Ekmeğimi bölüşüyoruz ama bu kadarla kalmasını istiyoruz” diye konuştu.

KENDİ ÜLKESİNİ KORUYAMAYAN BİZİM ÜLKEMİZİ HİÇ KORUYAMAZ

Bekir Gökkaya ise sözlerine şöyle devam etti: “Biz zaten elimizden gelen yardımı yapıyoruz, ama vatandaşlıklarını desteklemiyoruz. Kendi ülkesini koruyamayan, bizim ülkemizi de koruyamaz. Suriye de eli silah tutan erkeklerin gücü bizden daha iyi savaşacaklarına inanıyorum, ancak onlar savaşmak yerine kaçmayı tercih ediyorlar. Bizim devletimiz burada KPSS hazırlanan evlatlarımızı görmüyor mu, üniversite mezunu birçok kişi şimdi ya fabrikada işçi ya da iş arıyor. Kendi vatandaşına iş, ev vermezken bu Suriye aşkı nereden geliyor devletimize” diyerek sözlerine son verdi.

BİZ IRKÇI İNSANLAR DEĞİLİZ

Füsun Demir ise Suriyeli göçmenlere vatandaşlık verilmesi hakkında görüşlerini şu şekilde dile getirdi; “Bizler ırkçı insanlar değiliz ancak ben dahil çevremdeki çoğu kişi, Suriyelilere verilen ayrıcalıklı vatandaşlıktan ve bizlere tanınmayan haklardan onların rahatlıkla yararlanmasından rahatsızız. Bu durum da haliyle bizim gibi dar gelirli aileleri üzüyor.”diyerek sözlerine son verdi.

BİZ VE ÇOCUKLARIMIZ KADROLU İŞ BULAMAZAKEN SURİYELİLERE BU YARDIM NEDEN ?

Ayten Arslan ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi “Ben aileme, çocuklarıma destek için bu yaşta akşama kadar çalışıyorum, çocuklarım Ford Otosan Fabrikası’na girebilmek için kadro bekliyor, ancak bizim çocuklarımız kadrolu iş bulamazken, Suriyeli Mülteciler, kadrolu işe sahip oluyor. Suriyelileri istemiyoruz…” diyerek sert tepki gösterdi.

BEN BU OLAYI TASVİP ETMİYORUM

Salih Boran ise bu konu hakkında şunları söyledi “Dönemin başbakanı Rahmetli Turgut Özal döneminde, Bulgaristan vatandaşları da Türkiye’ye geldi, kimse bir şey demedi. Ancak Suriye’den gelenler burada pek çok suça karıştı, bu insanları seçerek ülkemize almadık, içlerinde Yüzde 10’luk bir dilim iyi eğitimli olsa da pek çoğu potansiyel suçlu, bunun en yakın örneğini ise geçtiğimiz günlerde, İstanbul’da bir Suriyeli tarafından Türk vatandaşı öldürüldüğünde yaşadık ve gördük. Ben bu olayı tasvip etmiyorum.”

BU CEVAPLARIN YORUMLARINI KAMUOYUNA BIRAKIYORUZ.

Ülkemizde barınmalarından rahatsızlık duymadığını dile getiren Salih Boran, ucuz işçi sağlamak amacıyla bu insanların kullanıldığını, bu sebeple de çoğu Türk vatandaşının işsiz kaldığını, çünkü Suriyelilerin daha ucuza çalıştıklarını söyledi. Boran, son olarak; “Ülkelerinde ki istikrar sağlanana kadar, burada ikamet etmelerine karşı değilim, ancak istikrar sağlandıktan sonra ülkelerine geri dönmeleri en iyisi. Bizler kendi içimizde anlaşamazken, bir de Suriyeli göçmenlerin buraya yerleşmesi ülkemizi daha çok karıştırır…’’ diyerek, ilginç bir bakış açısı getirdi.

 

1

A Syrian refugee boy stands in a pool of water as he looks at others outside tents at a makeshift settlement in Bar Elias in the Bekaa valley January 5, 2015. Lebanon enforced new immigration controls at the Syrian border on Monday in a move to gain control of the steady stream of refugees from its much larger neighbour. REUTERS/Mohamed Azakir (LEBANON - Tags: SOCIETY IMMIGRATION CIVIL UNREST CONFLICT POLITICS)

FILE - A Sunday, June 14, 2015 file photo of a Syrian refugee carrying a baby over the broken border fence into Turkey after breaking the border fence and crossing from Syria in Akcakale, Sanliurfa province, southeastern Turkey. The mass displacement of Syrians across the border into Turkey comes as Kurdish fighters and Islamic extremists clashed in nearby city of Tal Abyad. (AP Photo/Lefteris Pitarakis, File)

Ayten Arslan bekir gîkkaya elif áamurcu Emekliler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Başbakan Erdoğan, partilileri ''Rabia'' işareti yaparak selamladı. (Evrim Aydın - Anadolu Ajansı)

KURTÄA KAYGISIZ orhan kara sayfa baüç foto Salih Boran Suriyeli

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.