DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 23°C
Sağanak Yağışlı

TEOG TERCİHLERİ BAŞLADI

TEOG TERCİHLERİ BAŞLADI

 

TEOG tercihleri için öğrenciler büyük heyecan yaşıyor. Milyonlarca öğrenci; YEP sonuçlarının açıklanmasının ardından gözlerini TEOG tercihlerine çevirdi.

15.07.2016 Tarihi itibariyle tercihler yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, sonuçların ardından öğrencilerin, yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili olarak illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek, gerekli bilgiyi alabilecekleri ifade edildi. Yerleştirmeye Esas Puanları’nın açıklanması ile birlikte 2016 Lise taban puanları da belli oldu.  8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.  Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerine onaylatılacaktır. Yerleştirmede öğrenciler 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir.

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından 15-25 Temmuz 2016 (en geç saat 17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu” nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.

 TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları, 08 Ağustos 2016 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

BU HATALARI YAPMAYIN

Tercih ve Kayıt döneminde uygulamanız gereken strateji;

* Öncelikle kendi sonuçlarınızı, YEP ve yüzdelik diliminizi inceleyiniz.

* MEB in yayınlamış olduğu okul türüne göre kontenjan tablolarından istediklerinizi seçiniz.

* Seçtiğiniz okul türleri ile her tablodan kontenjan tablolarını inceleyerek kendi puanınız veya yüzdelik diliminizle girebilme şansınızın yüksek olduğu okulları belirleyiniz.

* Kendinizi garantiye almak için kendi yüzdelik diliminizden daha gerideki okullardan 4 veya 5 okul belirleyiniz.

* Farklı puan hesaplama yöntemi ile öğrenci alan özel okullar puanınızı hesaplayın.

* Puanınıza göre girebileceğiniz özel okulları, bu okulların bursluluklarını araştırınız.

* Sizin puanınız okulun ilan ettiği puana denk veya daha yüksek ise ön kayıt hakkı kazanmış olacaksınız.

* Son olarak merkezi yerleştirme sistemi ile girebileceğiniz okullar ile girebileceğiniz özel okulları karşılaştırarak seçiminizi yapınız.

* Karşılaştırma yaparken önce okuldan beklentinizi listeleyiniz, daha sonra beklentilerinize en çok cevap veren okul türünü bulunuz.

Yüzdelik dilimi düşük olan okulu birinci tercihe yazmak

Tercih listesi aslında sizin girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az tercih ettiğiniz okula doğru sıralanır. Veli veya öğrencinin yüzdelik dilimi yüksek, dolayısıyla puanı düşük olan okulu birinci sıraya yazmasındaki amaç kendini garantiye alma isteğidir.

Ancak yerleştirme yapılırken daha alta yazdığınız yüksek puanlı okullara, puanınız yetse bile, birinci tercihinize yerleştirilirsiniz.

YÜZDELİK DİLİME DİKKAT EDİN

Yüzdelik dilimine dikkat etmeden kendi isteğinize göre tercih listesi oluşturmak

Sizin yüzdelik diliminiz aslında tüm sınava girenler içindeki sıralamanızı gösterir. Okulların yüzdelik dilimi ise o okula geçen yıl yerleşen en son öğrencinin sıralamasını gösterir.

Sınava giren öğrenci sayısında büyük bir değişim olmadığı sürece, okulların alacağı öğrenci sıralamasında da bir değişim olmayacaktır. Dolayısıyla seçmiş olduğunuz tüm okulların yüzdelik dilimi, sizin yüzdelik diliminizden yüksek ise, herhangi bir okula yerleşmezseniz kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır.

AYNI PUAN GRUBUNDAKİ OKULLARDAN EN İYİ OKUL EVİNİZE EN YAKIN OKULDUR

Yüzdelik dilimi tutmadığı halde herhangi bir okulu birinci tercihe yazarak öncelikle yerleştirileceğini düşünmek. Bir okula yerleştirme yapılırken, o okula birinci tercihinde yer verenlere değil o okulu tercih edenler içinde puanı en yüksek adaya öncelik verilir. Dolayısıyla bir okulu siz ilk sırada yazmış olsanız da yerleşemezsiniz. Kendi yüzdelik dilimindeki okullara gitmek istemediği için daha üst yüzdelik dilimindeki okullardan tercih listesi oluşturmak. Bu durumda öğrencinin hiçbir tercihine yerleşme şansı olmadığından kaydı otomatik olarak açık liseye yapılacaktır. Okulun hangi ilçede olduğuna veya uzak okulları tercih eden öğrencilerin okulun pansiyon bölümü olup olmadığına bakmaksızın tercih listesi oluşturmak. Aynı puan grubundaki okullardan en iyi okul evinize en yakın okuldur. Özellikle her gün artan trafikte uzak okullara gitmeyi göze almak lise yıllarında ders çalışmaya daha az vakit kalmasına razı olmak demektir. Farklı bir ilden okul seçerken özellikle Fen ve Sosyal Bilimler Liselerini seçen öğrencilerin okulun yatılı bölümü olup olmadığına bakmaları gerekir. Tabii yatılı okulda okumayı isteyip istememekte önemli. Tercih listenizi kendi kendinize yapıp okul müdürlüğü aracılığıyla onaylatmamak. Aman dikkat bu durumda tercih yapmamış sayılırsınız.

fft16_mf7325648 1606341 62431 22792

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.