DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Çok Bulutlu

GÖLCÜK EYÜP SULTAN YATILI HAFIZLIK PROJE İMAM HATİP ORTAOKULU

GÖLCÜK EYÜP SULTAN YATILI HAFIZLIK PROJE İMAM HATİP ORTAOKULU

Ülkemizde bir ilk, Hafızlıkta yeni model

Gölcük Eyüp Sultan Yatılı Kur’an Kursu bugün (29 Temmuz 2016) MİKAV ve Gölcük Milli Eğitim Müdürlüğü arasında düzenlenen devir teslim töreniyle Yatılı Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu oluyor. MİKAV adına 20 Dönem Milletvekillerinden Yönetim Kurulu Başkanı Şevki Yılmaz ile Gölcük Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu tarafından atılan imzalar ile ilçemize büyük bir değer kazandıracak kuruluşun ilk adımı atılmış oldu.

Gülsuyu, “Bu tip proje okulları ülkemizde neredeyse bir elin parmaklarını geçmiyor

Konu hakkında bilgi veren Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu: “Gölcük Eyüp Sultan Yatılı Kur’an Kursumuz bugün devir teslim töreniyle Yatılı Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu oldu. Ülkemize ve tabiki Gölcük’ümüze hayırlı uğurlu olsun. Bu tip proje okulları ülkemizde neredeyse bir elin parmaklarını geçmiyor. Gölcük’e kazandırmış olduğumuz bu okulun diğer proje okullarından farkı hafızlık eğitiminin ve örgün eğitimin aynı çatı altında verilmesidir. Ülkemizde bu projeyi takip eden diğer okullarımız ise hafızlık eğitimi ve örgün eğitimi farklı farklı çatılar altında vermektedir.Bu yönüyle Gölcük Eyüp Sultan Yatılı Proje İmam Hatip Ortaokulumuz farklı özelliği ile Türkiye’de bir ilktir.” diye açıklamada bulundu.

Neden Hafızlık?

“Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Ümmetimin en şereflileri Kur’an-ı Kerimin hâmilleridir.” Hadisi Şerifine muhatap olmak ve buna benzer bir çok müjdeye nail olabilmek için hafızlık yaptıracağız.”

Neden Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık?

Hafızlık gibi mukaddes ve pek meşakkatli bir yolculuğa talip olan çocuklarımızın bu ulvi gayeye ilerlerken yalnızca Kur’an ezberine odaklandıkları bir gerçektir. Ancak hayatın bir parçası olan örgün öğretimden ayrı kalmalarının ise sosyal dokudan uzaklaşmalarına, eğitim hayatında arzu edilen düzeye ulaşamamalarına büyük oranda sebep olduğunun farkına varılmıştır. Çocuklarımızın hafızlık unvanını elde ederken akademik olarak ilerlemesi de örgün eğitimdeki devamlılığa bağlıdır. Ara verme ya da uzun süreli dondurma gibi yöntemler, göstermiştir ki, üst öğretim kurumlarında ilerlemede sorunlar yaşatmaktadır. Bu sebeple biz, Hafızlık Eğitiminin, Örgün Eğitimle eş güdümlü olarak uygulanmasını benimsiyoruz.

Okulla Birlikte Hafızlık bir arada uygulanabiliyor mu?

İyi bir zaman planlaması ile ikisinin bir arada götürüldüğü uygulamalarda görülecektir. Okulumuzda bu zaman programı uzmanlar tarafından titizlikle hazırlanacaktır. Zaman zaman bireysel çalışma planlamaları dahi yapılarak öğrenciye uygulanacaktır.

Gölcük Eyüp Sultan Yatılı Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulumuzun Sosyal Etkinlikleri olacak mı?

Sosyal etkinlik tüm bireylerin yoğun çalışma temposu içerisinde ihtiyaç duyduğu bir alandır. Hafızlık ve okul disiplini içerisinde yoğun efor harcayan öğrencilerimize ders ve etüt programları göz önünde tutularak uygun zamanlarında hat sanatı, musiki kursları, cep sineması, okçuluk, judo, güreş, futbol gibi etkinlikler uzman eğitimciler tarafından yapılacaktır. Ayrıca oyun salonu, bilişim sınıfı gibi sosyal etkinlik alanları aktif hale getirilecektir. Bununla beraber gerek il içi gerekse il dışı geziler, kamplar ve umre programları yaparak talebelerimizin motivasyonlarını artırmayı planlıyoruz.

 Hafızlık hangi sınıfta başlayıp hangi sınıfta bitiyor?

Hafızlık temel eğitimi 5. sınıfta başlamaktadır. Öğrencilerin kabiliyetlerine göre 6. Sınıfın sonunda veya 7. Sınıfın ortasında hafızlıklarını tamamlamaları hedeflenmektedir. Her öğrencinin algı ve öğrenme hızı aynı olmadığından başlangıç ve bitiş tarihlerinin aynı olması pek mümkün görünmemektedir. Bu durumu göz önüne alarak TEOG başarısını yüksek tutmaları amacıyla 7.sınıfın başında veya sonunda hafızlığın bitirilmesi ana hedeftir.

Öğrencilerden TEOG başarısı da beklenmekte midir?

Tabii ki evet. İl çapında, hatta yatılı olması sebebiyle yerleşim yerine bakılmaksızın yetenekli ve başarılı öğrenciler ile gerçekleştirilecek projede hafızlığın yanı sıra akademik başarıda hedeflenmektedir. Hedefe ulaşmak amacıyla alt yapı proje ekibi tarafından sağlanacaktır.

Başvuru koşulları nelerdir?

Bu yıl için 4. sınıfı bitirip 5. sınıfa geçen öğrencilerden kurumca yapılacak yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olanlar kayıt hakkı kazanacaktır. Proje kapsamında sonraki yıllarda il çapında yapılacak duyuru sonucunda istekli öğrenciler bir ilk basamak sınavından geçerek kontenjanın iki katı öğrenci yaz dönemi kursuna alınacak bu kurs sonunda yapılacak değerlendirme sonucunda da kontenjan kadar öğrenci 5. sınıfa kaydedilecektir. Proje kapsamında ara sınıflara nakille öğrenci alınmayacaktır.

DSC_0041 IMG_5178 IMG_5186

 

YORUMLAR
  1. Avatar Semra durak dedi ki:

    Oglum 6 .sınıfa gidiyo gölcük hafızlik kursuna göndermek istiyorum koşullar nelerdir yardımci olurmusunuz