DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Parçalı Bulutlu

Gölcük’lüler depremi anlattı

Gölcük’lüler depremi anlattı
16.08.2016
1.526
A+
A-

7 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02’de gerçekleşen, Kocaeli/Gölcük merkezli depremi ağır kayıplara neden oldu. 7,5 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına yol açmıştı. 17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesinde, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Yaklaşık 16 milyon insan, bu depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye’nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir.

Depremi yaşayan depremzedeler ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Arslan “Depremde birinci derecede yakınlarımı kaybettim”

Gölcük gaziler derneği başkanı Mehmet Arslan “Anlatması o kadar güç ki, her yer yıkılmış bütün insanlar sokağa dökülmüş, herkes bilinçsiz bir şekilde koşturuyordu. İnsanın yüreğini yırtan çığlıklar sarmıştı etrafı ve ben neler olduğunu anlamaya çalışıyordum. Çaresizliğin insanın yüreğini bu kadar acıtabileceğini tahayyül bile edemezdim. İlerleyen saatler yüreğimin sadece acımayacağını o acının yüreğimi dağlayacağını gösterdi. Unutmadığımız acıları tekrar yaşadık. İki kızım ve eşimi depreme kurban verdim biri 16 yaşında biri 20 yaşındaydı. Ama hayat devam ediyor. İşin en acımasız tarafı bu, Cenabı Mevlamdan tek isteğim bir daha böyle bir acı yaşatmaması. Önemli olan bundan sonraki dönemler için önlem almak. Böylesi bir felaketi yada sonucu belirleyen ihmalleri unutturmamak adına her 17 Ağustos eylemliliğinde alanları doldurduk. Önce destek için gelen arkadaşlarımız, sonrada bunca şeyi burada yaşayanlarımız bu alanları terk ettik. Şimdi iyiyiz gibi göstermeye çalışsak da sadece üstünü örttüğümüz derin travmalarımız var içimizde” dedi.

Koçyiğit “Allah bir daha göstermesin”

Ahmet Koçyiğit “ Tabii ki hiç bir zaman unutmadık, unutmayacağız da depremde çok kayıplar verdik. Elektrikler kesik, imkânlar kısıtlıydı. Dış dünya ile irtibat kesilmişti. İlk arama,kurtarma çalışmaları vatandaşlar tarafından gerçekleştirildi. İnsanlar kötü haberi önce radyodan duydular. Ertesi gün televizyoncular ve ekiplerinin olay yerine varması sonrasında Türkiye gördüklerine inanamadı. İletişim altyapısı, göçtü. Kimse kimseyi ne arayabildi, ne sorabildi. Binalar, çöktü. Nice canlar vardı. Kimisi enkaz altında hayatını kaybetti, kimisi enkaz altından kurtularak hayata tutundu. O günün yaşattığı büyük acıyı yüreklerine hapsederek hayatlarımıza devam ettik” dedi

Dilek “Kayıplarımız çok fazlaydı”

Murat Dilek “ Allah bir daha göstertmesin. Çok acılar çektik. Yakınlarımızı, ailemizi kaybettik. Rabbim bir daha yaşatmasın böyle bir acı. Bir yandan Tüpraş’ta ki yankın bir yandan İzmit’te, Gölcük’te, Değirmendere de, Halıdere de ve birçok yerde ceset kokuları vardı. Hepimiz yardıma koşmuştuk, Kendi acımızı bırakıp. Birçok kişi ailesini, birçok kişi, akrabasını kaybetti. Yıkılan evlerden çığlık sesleri geliyordu. Yerde cesetler vardı. Kayıplarımız çok oldu. Kimi akrabalarımızı bile bulamadık. Kaybettiklerimizi mezarlığa bile çok zor defnettik. Birçok yere toplu olarak da gömülen yakınlarımız var. Rabbim bir daha aynı acıları yaşatmasın” dedi

Çıldır “ Gölcük’ümüzün depremden önceki hayatına dönmesi lazım”

 

MHP ilçe Başkanı Hüseyin Çıldır “ Ben özelikle yaşayan biri olarak çok acılar çektik. Gölcük merkez olduğu için kaybımız çok. Bulunamayan insanlar oldu. Türk milletinin unutmaması lazım. Allah böyle günleri nasip etmesin. Gölcük’ümüzün depremden önceki hayatına dönmesi lazım. O depremden ve o geceden sonra hala zor uyuyanlar var. Vatandaşımızın korkusu hiç bitmedi. Bu yüzden hep az katlı binalarda ya da müstakil evlerde oturmaya başladılar. Deprem korkusunu hiç içlerimizden atamadık. Rabbim bir daha böyle bir acı yaşatmasın” dedi.

Gençer “O gece herkes büyük bir şaşkınlık içindeydi”

Yılmaz Gençer “Herkes büyük bir şaşkınlık içindeydi. İnsanlar depremden kaçmak için yarı çıplak halde evlerinden dışarıya fırlamışlardı. Hiç kimse yaklaşık 3 saat ne olup bittiğini bile fark edemez haldeydi. Sabah olup gün aydınlandığında büyük felaketin tablosu ortaya çıktı. Enkaz altlarından ‘imdat’ çığlıkları geliyordu. Hadisenin içinde olunca kıyamet kopuyor sanmamak içten değil. Belediye binası da çökmüştü, aradığım hiç kimseye ulaşamıyordum. Telsizler çalışmıyor kentteki tüm iletişim ağı zarar görmüştü. Herkes sokaklarda ailesini bulmaya çıkmıştı. Çevre köylerden insanlar yanlarına aldıkları ekmekler ile yardıma koşmuşlardı. Tam bir kargaşa ortamı hakimdi.

İşeri ‘Gölcük’ün tamamen kentsel dönüşüme ihtiyacı var’

CHP ilçe başkanı İsmet işeri Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi ile ilgili bir açıklama yaptı ve “Gölcük’ün tamamen kentsel dönüşüme ihtiyacı var” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Gölcük Depremi ile ilgili bir açıklama yaptı. Acıların halen taze olduğunu dile getiren Başkan İşeri, depremin kalıntılarına ilçemizde halen rastlanabildiğine değindi. Başkan İşeri, konu ile ilgili açıklamasında “Her 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece acılarımızı hatırladığımız bir gün olarak hafızalarımızda maalesef olacak. Bugün Gölcük’te yaşayan her insan için 17 Ağustos, yeniden doğmak demektir. Birçok şehit verdik. Eğer depremde yaşanacak bazı konutlar olmasaydı tüm Gölcük’ü de şehit verebilirdik. Önemli olan bugünleri tarihsel olarak hatırlamaktan ziyade buradan çıkarılan dersle geleceğe yönelik neler yapmamız gerektiğini bilmektir. Evet Gölcük’te kısmen de olsa yaralar sarıldı. Acılar eskisi kadar olmasa da yine yüreğimizden silinmemektedir. Ne yazık ki 17 sene geçmesine rağmen halen kentimizde deprem kalıntılarının görüntülerine rastlamak mümkün. Kentsel dönüşüm adı altında başlatılacak olan yeni yapılanmalar, Gölcük’ün sorunlarını lokal olarak çözecektir” dedi.

“Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”

Başkan İşeri, açıklamasının devamında deprem şehitlerini rahmetle andıklarını dile getirdi ve “Aslında Gölcük’ün tümden kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Deprem tarihine kadar olan tüm yapılar ve imar düzenlemeleri, yeniden gözden geçirilmeli. Önümüzdeki yıllarda Gölcük’ün bütününü kentsel dönüşüme tabi tutarak yeniden imarı sağlanmalıdır. Böylesine bir düzenleme, ilerleyen süreçte hem trafik hem de sosyal yaşama canlılık katma yönünden önemli bir ivme sağlayacaktır. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü tarafından yapılan tespitlerde Kocaeli’deki yapı stokunun %52’sinin deprem riski altında olduğu belirtilmektedir. Demek ki depremle yaşanacak Kocaeli ve Gölcük için daha çok yapılacak işler var. Bundan sonra belediyelerin asli görevi, yaşanabilir bir kent oluşturmaya yönelik olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimize Allah’tan rahmet, bu yıldönümünde acıları yeniden tazelenecek olan şehit yakınlarına sabırlar diliyorum. Allah böyle bir acıyı bir daha göstermesin” dedi.

 

 

 

hüseyin çıldır ismet işeri mehmet arslan murat dilek yılmaz gençer ahmet koçyiğit

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.