DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Kuvvetli Sağanak

SON YAPRAK

23.08.2016
1.915
A+
A-

                                               SON YAPRAK

Çok etkilendiğim bir hikâye ile başlamak istedim.

Arkadaşlığın, umudun, umutsuzluğun, kaybedişin, yok oluşun, fedakârlığın, inancın ve olumlu düşüncenin anlatıldığı güzel bir hikâye.

Ülkenin batısındaki küçük bir mahallenin bir sokağının neredeyse tamamı ressamlardan oluşmaktaydı. Bu mahallede, üç katlı bodur bir tuğla yığınının tepesinde iki kız arkadaşın stüdyoları bulunmaktaydı. Alt katlarında ise yaşlı bir ressam otururdu.

Günlerden bir gün kız arkadaşlardan biri zatürree hastalığına yakalandı. Genç kız günden güne eriyordu. Bir gün, arkadaşı resim yaparken o da yatağında pencereden dışarı bakıyor ve sayıyordu…

Geriye doğru sayıyordu; “On iki” dedi, biraz sonra da “on bir”; arkasından “on”, sonra “dokuz”; daha sonra, hemen birbiri ardına “sekiz” ve “yedi”. Arkadaşı merakla dışarı baktı. Sayılacak ne vardı acaba?

Görünürde sadece kasvetli, bomboş bir avlu ile altı yedi metre ötedeki tuğla evin çıplak duvarı vardı. Budaklı köklerinden çürümüş, yaşlı mı yaşlı bir asma, tuğla duvarın yarı boyuna kadar tırmanmıştı.

Dönüp arkadaşına “Neyin var?” diye sordu. Hasta kız fısıltı halinde” altı” dedi. “Artık hızla düşüyorlar. Üç gün önce neredeyse yüz tane vardı. Saymaktan başıma ağrı giriyordu. Ama şimdi kolaylaştı. İşte biri daha gitti.

Topu topu beş tane kaldı şimdi.” “Beş tane ne?” diye sordu arkadaşı. “Yapraklar, asmanın yaprakları. Sonuncusu da düşünce, ben de mutlaka gideceğim. Hissediyorum bunu.”

Arkadaşı ona saçmalamamasını söyleyip içmesi için çorba götürdü. Fakat o: “İşte bir tanesi daha gidiyor. Hayır, çorba filan istemiyorum. Bununla geriye dört tane kaldı. Hava kararmadan sonuncusunun da düştüğünü görmek istiyorum.. Ondan sonra ben de gideceğim.” diyerek cevap verdi.

Genç kız uykuya daldığında arkadaşı da alt katta ki yaşlı ressama ziyarete gitti. Bu sırada yaprak olayını da anlattı yaşlı adama.

Yukarı çıktığında arkadaşı uyuyordu. Ertesi sabah hasta kız hemen arkadaşına perdeyi açmasını söyledi. Ama hayret!

Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen upuzun gece boyunca aralıksız yağan yağmur ve şiddetle esen rüzgârdan sonra, bir asma yaprağı hâlâ yerinde duruyordu.

Sapına yakın tarafları hâlâ koyu yeşil kalmakla birlikte, testere ağzı gibi tırtıllı kenarlarına ölümün ve çürümenin sarı rengi gelmiş olan yaprak, yerden altı yedi metre yükseklikteki bir dala yiğitçe asılmış duruyordu.

“Bu sonuncusu” dedi hasta kız.”Geceleyin mutlaka düşer diye düşünmüştüm. Rüzgârı duydum. Bugün düşecektir, o düştüğü an ben de öleceğim.”

Ağır ağır geçen gün sona erdiğinde onlar, alacakaranlıkta bile, asma yaprağının duvarın önünde sapına tutunmakta olduğunu görebiliyorlardı.

Derken şiddetli yağmur tekrar başladı. Hava yeteri kadar aydınlanır aydınlanmaz, genç kız hemen perdenin açılmasını istedi. Asma yaprağı hâlâ yerindeydi. Genç kız, yattığı yerden uzun uzun yaprağı seyretti.

Sonra arkadaşına seslendi. “Münasebetsizlik ettim. Benim ne kötü bir insan olduğumu göstermek istercesine, bir kuvvet o son yaprağı orada tuttu.

Ölümü istemek günahtır. Şimdi biraz bana çorba verebilirsin.” dedi. Akşamüstü gelen doktor ayrılırken; şimdi alt kattaki bir hastaya bakmam gerekiyor.

Yaşlı bir ressammış sanırım. O da zatürree. Yaşlı adamcağız çok ağır bir durumda, kurtulma umudu yok ama daha rahat eder diye bugün hastaneye kaldırılıyor dedi.

Ertesi gün doktor : “Tehlikeyi atlattınız, siz kazandınız.” dedi. O gün öğleden sonra arkadaşı artık iyileşmiş olan arkadaşına alt kattaki yaşlı adamı anlattı. Yaşlı adam iki gün hastanede yattıktan sonra ölmüş.

Hastalandığı günün sabahı kapıcı onu, odasında sancıdan kıvranırken bulmuş. Pabuçları, elbisesi baştan aşağı sırılsıklam, her yanı buz gibi bir haldeymiş. Öyle korkunç bir gecede nereye çıktığına akıl sır erdirememişti kimse.

Sonra, hâlâ yanık duran bir gemici feneri, yerinden sürüklene sürüklene çıkarılmış bir portatif merdiven, bir de üstünde birbirine karışmış sarı, yeşil boyalarla bir palet ve sağa sola saçılmış bir kaç fırça bulmuşlar.

O zaman o son yaprağın sırrı da çözüldü. Rüzgâr estiği zaman bile yerinden oynamayan yaprak, yaşlı ressamın şaheseriydi. Yaşlı adam, son yaprağın düştüğü gece oraya bir yaprak resmi yapıp yapıştırmıştı. (alıntı)

Etkilenmekte haklıyım değil mi?

Koşulsuz Sevgi

Menfaat için vazgeçilen arkadaşlıkların, birbirini kıskananların, taklit edenlerin, “ hep ben” diyenlerin ya da “miş” gibi davrananların arasında böyle samimi ve olduğu gibi davrananları görebilmek insanı gerçekten etkiliyor, mutlu ediyor.

Ve dökülen yapraklar. Her biri umutsuzluğa götürüyor, şimdilerde olduğu gibi. Kaybettiğimiz insanları, hele hele çocuklarımızı görünce bir yaprak dökümü misali dağlıyor yüreğimi.

O, yaşamları ellerinden alınan onlarca güzel çocuklarımızı gördükçe içim acıyor. Onlarda sokaklarda çember çevirecekler, onlarda gülecek, onlarda “bebeğimi, topumu kaybettim” diye ağlayacaklardı.

Dilerim ki huzur sarsın her yanımızı, arkadaşlarınız sizin için çorba yapsın, güne güzelliklerle, güzel haberlerle başlayalım. Çocuk sesleriyle çınlasın okullar, sokaklar ve evlerimiz. Birileri umudunuzu yaşatsın, sizin için yapraklar bıraksın.

Haydi, hep birlikte olumsuz bütün inanç kalıplarımızdan çıkalım. Bu kalıpları kırıp, yaşamımıza güzellikleri çekelim. İhtiyacımız olan sevgiyi, saygıyı, dostluğu dürüstlüğü ve barışı birleşerek birlikte büyütelim.

Hiçbir şey için geç değildir. Geç kalmak, yapacak bir şeyleri olmayanların sığındıkları liman, oysa yapacak çok şeyi olanlar için başka limanlar da vardır.

Hiç ummadığımız bir yerden görünür sevginin ışığı, kimine küçük, kimine büyük. Olsun ne fark eder ki, kartopu gibi büyütür insan, yeter ki bilsin sevdiğini koşulsuz sevildiğini…

Sevgiyle kalın….

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
19 Haziran 2021
26 Nisan 2016
10 Ocak 2018
2 Ağustos 2016
25 Haziran 2021
8 Ekim 2020
YORUMLAR
  1. Avatar Gül Gökgöz dedi ki:

    Değerli Arkadaşım,yazını okuduğumda can çıkmadık yürekten ümit kesilmez dermiş ya atalarımız bu söz bana içimizde bulunduğumuz durumu hatırlattı.E vet
    Ümidimizi kaybetmediğimiz sürece koşullar ne olursa olsun kazanan taraf olacaktır kişiler.Ümidimizi hep yeşertelim her daim çocuk kalan yüreğimizde sevgi barındıralım yarın yeni bir güne umutla başlayalım kaleminin mürekkebi bol olsun sevgiyle kucaklıyorum seni.

  2. Avatar Esra Balaban dedi ki:

    Yüreğinize sağlık Aysu hocam umutsuz yaşam olmaz güzel günler görmek dileğiyle sevgiyle ve huzurla