DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Çok Bulutlu

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, TÜRK DİL BAYRAMI’NIN 84. YILI KUTLU OLSUN

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri,  TÜRK DİL BAYRAMI’NIN 84. YILI KUTLU OLSUN

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri,

TÜRK DİL BAYRAMI’NIN 84. YILI KUTLU OLSUN

Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Türk Dil Bayramı’nın 84. Yıldönümü münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

İşeri, “Dil Kültürün ilk ve temel unsurudur”

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, yayınladığı mesajında şu açıklamalarda bulundu: “Dil; millî hafızanın, millî hatıraların, duyguların ve düşüncelerin, bütün maddî ve manevî değerlerin ortak hazinesidir. Millet denilen insan topluluğunun en önemli sosyal varlığıdır. Kültürün ilk ve temel unsurudur.”

“Dil, bir kültür taşıyıcısı olduğu gibi siyasal bağımsızlığın da bir parçasıdır”

“Atatürk; milletlerin doğuşu, sürekliliği, bağımsızlığı ve yükselişi için dilin ne kadar önemli olduğunu bildiğinden dil çalışmalarını başlatmış ve bu çalışmalarda kendisi de bulunmuştur. Türk dilinin; kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için bütün devlet kuruluşlarının dikkatli ve ilgili olmasını istemiştir. Dil, bir kültür taşıyıcısı olduğu gibi siyasal bağımsızlığın da bir parçasıdır.”

“Büyük Önder Türkiye Cumhuriyeti’nde dil ve tarih çalışmalarına büyük önem vermişti”

“Büyük Önder, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde dil ve tarih çalışmalarına büyük önem vermiş; öncelikle Türk Tarih Tetkik Cemiyeti ardından da 12 Temmuz 1932 de Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin kurulmasını sağlamıştır. Böylece Türk Dil Kurumu’nun temelleri atılmış ve yoğun bir çalışma başlatılmıştır. 26 Eylül 1932’de ilk Türk Dil Kurultayı gerçekleştirilmiş ve Atatürk bu kurultayda bulunarak tüm çalışmaları yakından takip etmiştir. Türk Dil Kurultayı’nın toplandığı tarih olan 26 Eylül, ülkemizde “Türk Dil Bayramı” olarak kutlanmaktadır.”

“Türk demek, dil demektir”

“Türkçenin yabancı sözcüklerden arındırılması, gelişmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır. Atatürk “Türk dilinin, kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün devlet örgütümüzün dikkatli, ilgili olmasını isteriz.” ve “Türk demek, dil demektir. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.”   diyerek herkesin diline sahip çıkması gerektiğini belirtmiştir.”

“CHP olarak tüm halkımızın Türk Dil Bayramı”nı kutluyoruz”

“Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir ulusun dilini kaybettiğinde özgürlüğünü de kaybedeceğinin bilincindeyiz. Bu nedenle dilimizin doğru kullanımı, yabancı kelimelerden arındırılması, gelişmesi ve dünya dilleri arasında kendine yakışan yeri alması için yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz. Tüm halkımızın Türk Dil Bayramı”nı kutluyor ve herkesin diline, kültürüne hassasiyetle sahip çıkmasını temenni ediyoruz.”

 

golcuk-chp-ilce-baskani-ismet-iseri-den-mesaj_2 turk-dil-bayrami

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.