DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Gök Gürültülü

HARB-İŞ’TEN GREV KARARI

HARB-İŞ’TEN GREV KARARI

İncirlik Üssü’nde çalışan Türklere zam vermediler

İncirlik Üssü’nde çalışan 1200 işçi toplu sözleşmede kararlaştırılan yüzde 1,5’luk zammın yapılmaması nedeniyle Harb-İş Sendikası Genel Merkezi grev kararı aldı.

İncirlik Üssü’nde çalışan 1200 işçiye toplu sözleşmede kararlaştırılan yüzde 1,5 oranındaki zammın ekonomik kriz gerekçe gösterilerek verilmemesi sonucunda iş yerinde örgütlü olan Harb-İş Sendikası grev kararı aldı.

Amerikalılar, İncirlik Üssü’nde çalışan bin 200 Türk işçisine sözleşmede yer almasına rağmen yüzde 1.5’lik zammı vermedi. ABD tarafı gerekçe olarak ekonomik krizi gösterince Harb-İş Sendikası da grev kararı aldı.

Amerika’daki kriz İncirlik Üssü’nü de vurdu. 10. Tanker Üs Komutanlığı’na bağlı çalışan 39. Wink Komutanlığı Amerikan Wbrv, Tuslg ve AAF adlı şirketler Adana İncirlik Üssü’nde çalışan bin 200 Türk işçiye Toplu Sözleşme’de yılın 2’nci 6 ayı için öngörülen yüzde 1.5’lik zammı vermedi. Bunun üzerine Türk işçileri Türk Harb-İş Sendikası önderliğinde grev kararı aldı. Alınan grev kararı ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, arabulucunun da soruna çözüm bulamadığını belirterek “Çalışma Bakanlığı’na da uyuşmazlık raporunu sunduk. Grev için yasal süreç başladı” dedi. ABD tarafının Türk işçisine enflasyon kadar artışı bile çok gördüğünü kaydeden Bozal “İşverenin işçinin emeğini hiçe sayan tavrı karşısında grev kararı almaktan kaçınmayız” dedi. ABD tarafının küresel ekonomik krizi bahane ettiğini belirten Türk Harb-İş Sendikası Başkanı Bozal “Yetkililer küresel krizi bahane ediyorlar. ABD ekonomisinin yaşanan krizden etkilendiğini ve bir takım tasarruflara gittiklerini söylediler. Bize ‘ABD krizde, bu yıl 1 kuruş zam alamazsınız’ dediler. Zaten verdikleri yüzde 1.5 zam, bizim maaşlarımızı keserek mi ABD krizden kurtulacak” diye konuştu.

“Gerekirse sendika binasını satarız”

‘Biz greve çıkarsak askeri üs iş yapamaz hale gelir’ diyen Bayram Bozal Memurundan ağır işçisine kadar orada tüm işleri Türk işçiler yapıyor. Biz grev yaparsak üste bütün işler durur” dedi. Sendikanın gücüne güvendiklerini ve grev kararından vazgeçmeyeceklerini belirten Bozal “Yasaların bize verdiği hakları sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyeceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Bu grev 1 hafta, 1 ay veya 1 yıl sürebilir. Başkan olarak işçilerimizin mağdur olmaması ve ekonomik darboğaza düşmemeleri adına, gerekirse Kızılay’da bulunan sendika binamızı satar, yine de kararımızdan vazgeçmeyiz” diye konuştu.

Daha sonra sözü Adana şube başkanı Cem Osman Acet’e bıraktı. Acet “ 2015 Temmuz ayı içerisindne beridri zaten kendi 1200 işçi için sendikamız grev kararı aldı. Çünkü Amerika hava kuvvetleri 39.Wink komutanlığınca yapılan toplu sözleşme görüşmelerin de sendikamızın taleplerini yüksek bulduklarından dolayı teklifler kabul edilmediği için grev kararı aldık. Bundan sonraki süreçte 60 gün içerisin de tekrar görüşülecek. Mevcut olan olağan üstü hal doğrultusunda bu konuda hükümetten devreye girilmesini bekliyoruz” dedi.

İncirlik Üssü’nde ABD’li Wbrv, Tuslg ve AAF şirketleri bin 200 Türk işçisini istihdam ediyor. Yaşanan anlaşmazlık nedeniyle greve hazırlanan Türk işçiler elektrik, marangozhane, yemekhane, hastane ve itfaiye gibi birimlerde çalışıyor.

logo-ice turk-harb-is-kocaeli-subesi-baskani-turhan-yildizz-ice turk-harb-is-genel-baskani-bayram-bozal-1-sayfaya

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.