DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı  MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
25.09.2016
878
A+
A-

 

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Kocaeli Sanayi Odası 7. Dönem 41. Meclis Toplantısı Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya; Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün, Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu,  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Sanayi Odası meclis üyeleri ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yaptığı konuşmasında “Kocaeli Türkiye Ekonomisinin temel ve başat bütün stratejik sektörlerinin belirleyicisi,  yönlendiricisi ve tanımlayıcısı bir zenginliğin adıdır. İlimiz, kimya, enerji ve bütün temel stratejik sektörlerde Türkiye Ekonomisini sırtlayan bir yapıdadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve önderliği, Hükümetimizin aldığı kararlar, Sayın Başbakanımızın ve sizlerin büyük inançlarıyla 15 Temmuz hain darbe sonrasında ekonomisiyle güçlenen yapısıyla, Türkiye’nin 2023 tarihli kutlu yürüyüşünde Kocaeli’ nin çok önemli zenginlik sunan bir birikimi var. Kocaeli’miz, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı 15 Temmuz Şehit ve Gazi yardımlaşma kampanyasına; Sanayi Odamız, Ticaret Odamız ve 13 Organize Sanayi Bölgemizin  1 milyon 400 liralık bir katkı sağladığını belirterek bütün sanayicilerimize ve odalarımıza teşekkür etmek istiyorum.

 

Kocaeli yeni hükümet programı içerisinde Türkiye’de sanayinin ve üretimin bilgi ekonomisine dönüşümünde hedeflediği ve bilgi temelli bir ekonominin yapılandırılmasında çok önemi olan Bilişim Vadisi Projesinin devam ettiğini belirtmek istiyorum. Bilişim Vadisi Türkiye’deki bilgiye dayalı ekonomik dönüşümün hazırlayıcısı, sağlayıcısı ve güvertesi olacak. Kocaeli’nin Türkiye Sanayisine bir öncülük ve bilgi ekonomisine geçişinde de önderlik etmesi gerektiğinin de farkında olduğumuzu  belirtmek istiyorum. Bu ziyaretinizden ötürü sizlere teşekkür ediyorum.” Diyen Sayın Valimizin ardından Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal yaptığı konuşmalarında; “Kocaeli Türkiye ekonomisinin bel kemiği  bir Vilayetimizdir. Gerçekten iftihar ediyoruz. İmalat Sanayinin hemen hemen her dalında Türkiye’ye katkı sağlayan gözümüz gibi bakmamız gereken Vilayetimizdir. Bu açıdan sizlerle birlikte olmaktan memnunum.

 

Türkiye ekonomisi uzun vadede büyüyecekse, gelişmiş ülke seviyesine yükselecekse bunun için  en çok sanayi alanında çok işler yapmalıyız. Ülkemiz orta teknolojili ürünler üreten ekonomik görünüme sahip, bizim mutlaka bu görünümü değiştirmemiz gerekiyor. Teknolojili yoğun üretime, teknolojili yoğun ihracata mutlaka geçmemiz lazım. Hepimizin ortak temennisinin bu olduğunu biliyoruz. Bu güne kadar yaptıklarımızı bundan sonrada aynı şekilde yaparak Türkiye’yi büyültmeliyiz, ekonomide sürdürülebilir kalkınmayı sağlamalıyız, tabloyu değiştirmemiz  lazım.

 

Süper teşvik dönemini getirdik. Avrupa ülkeleri gibi global rekabet hangi şartlarda yürüyorsa bizde ülke olarak bu globali uygulamamız lazım. Süper teşvikte,  şu anki teşvik sistemimiz var  ve bundaki mevcut teşviklere ilaveten yeni teşvikler ilave edeceğiz. 10 yıla kadar yapılan yatırımlarda vergi alınmayacak. Süper Teşvik Sisteminde bedava hazine arsası vereceğiz. Yine önemli konulardan bir tanesi Enerji desteğidir. Süper Teşvik  Siteminde yatırım yapanlara Enerji harcamalarının tamamını ya da bir kısmını devlet olarak biz karşılıyoruz. Burada sadece üretimin maliyetine değil yatırımında maliyetine katkı sağlayacak düzenleme getiriyoruz. Süper  Teşvik Sistemi içerisinde  yapılan yatırımlara da nitelikli personeli getirebilecek ve Devlet olarak nitelikli personel ücretini biz  vereceğiz.

 

Bir başka konu ise sermaye, Süper Teşvik Sisteminde Devletin sermaye desteği vermesi suretiyle özellikle sanayi alanında büyük ölçekli yatırımlara büyük katkısı olacaktır. Yine bu teşvik kapsamında faiz desteği de vereceğiz.

 

Bütün söylediklerim Türkiye Ekonomisinde niteliksel dönüşümü sağlayacak gerçekten stratejik büyük ölçekli yatırımlar için geçerli olacak. Bunun bana göre  bir numaralı adayı Kocaeli İlimizdir. Kocaeli’nden Süper Teşvik için  başvuracak sanayicilerin tekliflerini bekliyorum ve bunun bir numaralı adayı Kocaeli’dir.

 

Artık vergi denetiminde doğrudan doğruya mükellefin baştan peşin hükümlü bir şekilde vergiyi ödememiş yaklaşımını ortadan kaldırıyoruz. Buda özellikle sanayicilerimizin üzerindeki vergi denetimlerinden kaynaklanan hükümlülükleri ortadan kaldıracak.

 

Kocaeli’mizde sanayicilerimiz arasında uluslararası doğrudan yatırımcı şirketlerimiz var. Uzun zamandır bu şirketlerimizin uluslararası vergileme konusunda ciddi şikayetleri vardı. Burada yaptığımız düzenleme ciddi anlamdaki belirsizlikleri ortadan kaldıracak. Uluslararası yatırımları ülkemizde kazandırma düzenlemelerini de yapıyoruz. Özellikle Kocaeli, bölgesel yönetim merkezleri içerisinde İstanbul’dan sonra ikinci adaydır.

 

Üniversite sanayi işbirliğini geliştirdik. Bu ülke eğer kalkınacaksa Üniversitelerimizdeki hocalarımızın kampüslerinden çıkıp, daha fazla sanayi ile iç içe olmalıdırlar. Ama bunun için bir takım düzenlemeler gerekiyor, gerek Üniversitesi içindeki teknoparklarda, gerekse AR-GE merkezlerinde. Bu konuda araştırma, geliştirme, altyapı kanunlarını çıkardık. Üniversitelerdeki hocalarımıza önemli vergi teşvikleri getirdik. Sanayicilerimize önemli vergi teşvikleri getirdik. Üniversite hocalarımızın şahsen şirket kurmak amacıyla veya bir sanayi şirketinde AR-GE yapmasının önündeki engelleri tek tek kaldırıyoruz.

Ülkemizin kalkınması noktasında önemli konulardan bir tanesi tasarruftur. Tasarruflar konusunda otomatik bakıma dayalı bireysel emeklilik sisteminin yasal düzenlemesini yaparak 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.  10 yıl sonra buradan yaklaşık 100 milyarlık bir tasarrufun oluşmanı bekliyoruz. Bizim reform gündemimiz var. Seçim beyannamesinde ve hükümet programımızda her zaman söyledik. Sadece konu maliyet konusu değil, demokrasiyi ve hukuk devletini daha da güçlendirmek. Herkesin ifade ettiği gibi 15 Temmuz darbe girişimi bu ülkenin demokrasine karşı bu ülkenin devletine karşı işlenmiş alçakça bir darbe girişimidir. Biz bu ve buna benzer olaylara karşı daha fazla demokrasi ve hukuk devleti diyoruz.”

 

Mesleki eğitime insan arıyoruz bulamıyoruz. Bu konu hepimizi derinden üzen bir olay. Ortaöğretim ve yüksek öğretimde çok daha güzel radikal düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde bu eğitim teşvikini getirdik. Biz bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Hükümet olarak özellikle mesleki eğitimde özel sektörün payını artırmak istiyoruz. Özel sektör insanı nasıl yetiştireceğini çok iyi biliyor.

Yine ekonomide köklü değişimi getirecek yasal düzenlemelere önümüzdeki dönemde de ayrıca devam edeceğiz. Gelir vergisi kanunu düzenlemesi var şuan mecliste birde vergi kanunu düzenlemesi var. Bu düzenlemelerde istiyoruz ki mükellef haklarını güçlendirelim. Vergiyi tabana yayalım ve özellikle kayıt dışıyla mücadele edelim. Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak istiyorsak; kayıtlı olmayı daha cazip hale getirmemiz lazım. Kayıtlı olmayı daha çok desteklememiz lazım. Bu konularla ilgili çalışmalarımız sürüyor, önümüzdeki dönemlerde hep beraber göreceğiz. Kayıtlı olmak, dürüst mükellef olmak bu ülkede ödüllendirilecek. Teşvik edilecek ve desteklenecek. İnşallah vergi inceleme süresini 3 yıla indirerek, mükelleflerimizin geriye dönük belirsizliğini ortadan kaldıracağız. Mükellef incelemenin başladığı andan itibaren son ana kadar her aşamada bilgi sahibi olmalıdır.

Sanayimizin bel kemiği olan Kocaeli’mizde bulunmak ve sizlerle birlikte istişare etmenin çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyen Bakan Ağbal, konuşmalarının ardından Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu günün anısına Hereke Halısı takdiminde bulundu.

 

Toplantının ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla Türk Süsleme Sanatları Sergisi açılışını gerçekleştirerek bir müddet sergiyi gezdiler.

 

01 06 09 11

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.