DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Çok Bulutlu

KYÖD, ilk toplantısını gerçekleştirdi

KYÖD, ilk toplantısını gerçekleştirdi

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği(KYÖD)’de geçtiğimiz gün 2016-2017 sezonunun ilk toplantısı yapıldı.

“KYÖD bir dernek değil”

KYÖD Başkanı Mehmet Toker toplantıda yeni dönem faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Basın açıklamasına KYÖD yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Toker, toplantıda şu sözleri dile getirdi: “Yeni yönetim olarak 4 ayı geride bıraktık. Amacımız, bu kentin sorunlarına katkı vermek yaşamın iyileştirilmesine katkı vermek. Üniversite mezunu arkadaşlarımız. Yıllar önce çok zordu şimdi üniversiteye girmek çok daha kolaylaştı. Üniversite eğitimi alanların sayısı şimdi arttı. Biz yüksek öğrenin görmüş bireyler olarak sosyal sorumluluk hissediyoruz. 1947 den bu yana 70 yıldır varlığının sürdürülmesine katkı verdiler. Bu kenti yaşanabilir bir kente dönüştürmeye katkı vermeye çalışıyoruz. Bir muhalefet örgütü değiliz. Yandaşta değiliz. KYÖD, kendine özgün var oluş gerekçesine ve tüzüğüne uygun bir şekilde faaliyet gösteriyor. Öncelikli olarak KYÖD kuruluş gerekçeleri ile nerede, öncelikli yapması gerekenler nelerdir bunu sorguladık. Yaklaşık 10 toplantı yaptık. KYÖD bir dernek değil. Yapılanma biçimi çalışma tarzı kurumlaşmaya yönelik adımlarıyla kendimizi aile olarak görüyoruz” dedi.

“Sayısı 140’ı aşan bir danışma kurulumuz var. Bu kurulun etkin şekilde çalıştırılması hedeflerimiz arasında”
Toker, sözlerine, “3 temel konunun çok önemli olduğunu gördük. 17 yönetim kurulu üyesi olarak çalışıyoruz. 16 sorumluluk alanı belirledik. Öncelikli gördüğümüz şey üyelerimiz ve kurumsal yapılarımızla ilişkilerimizin bu gün olduğundan daha çok güçlenmesi ve etkinleşmesi. Tüm başkanların görevine devam etmesini olanaklı kılmak için başkanlar kurulu oluşturmaya çalıştık. 1 kez başkanlar kurulu ile bir araya geldik. Periyodik olarak devam edecek. Sayısı 140’ı aşan bir danışma kurulumuz var. Bu kurulun etkin şekilde çalıştırılması hedeflerimiz arasında. KYÖV kurucuları ve üyesi herkes KYÖD’ün parçasıdır. ODTÜ KYÖD Okulu çalışmalarının bütünleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Genç KYÖD Kongresini yaptı. Başkanını değiştirildi Hakan Zeki Kurt başkan oldu. Üniversite öğrencilerinin sorunlarını çok önemsiyoruz. 5 arkadaşımızı görevlendirdik. Hedefleri KYÖD’ün gençleştirilmesi. KYÖD Sporumuz var. Gerçekten kuruluşundan bu yana ciddi başarılar elde etti. 11-16 yaş arası gençlerimizin spora alıştırılması sağlanıyor. 10 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. 11 çalışma grubumuz var. ‘Doğumdan ölüme eğitim’ başlığı altında eğitim çalışma grubumuz liderliğinde eğitime farklı bir bakış açısı getirmeye çalışacağız. Üyelerimizle buluşmak öncelikli hedeflerimiz. Yılbaşına kadar 723 üyemiz var. Yüz yüze görüşmediğimi üyemiz kalmasın istiyoruz. Üye sayımızı mutlaka arttıracağız. Bu kentte üniversite eğitimi almış üye olma hakkı taşıyan tüm yurttaşlarımızı KYÖD’e üye olmaya davet ediyoruz. Kandıra’dan Gebze’ye kadar herkesi bekliyoruz. Tüm bu işler mali güçlülüğü gerektiriyor. Mali olarak gücümüzü yükseltmek öncelikli işlerimizden. Üyelerimizi Kocaeli’de etkin aktörler hale getireceğiz. KYÖD’ün var oluş gerçeği hizmet. Bu da kent dinamikleri ile buluşmakla mümkün. Bunu önemsiyoruz. Kent yöneticileri ile buluşmayı öncelikli iş olarak görüyoruz. STK’larla buluşmak öncelikli varlık nedenimiz. Gerekli adımları atıyoruz.

“Hiçbir siyasi partiye yakın değiliz”

KYÖD’ün sahip olduğu olanakları görünebilir hale getirmeyi önemsiyoruz. Fiziki imkanlar dahil olmak üzere. Bu kapsamda sosyal tesisimiz ile ilgili çalışmalarımız var. Bu tesisin bu kente daha iyi hizmet vermesini sağlamak bizim öncelikli hedeflerimiz. 3-4 aydır çalışmalarımız sürdürüyoruz. Aziz Dorak’a sürdürdüğü zorlu sabır isteyen görevdeki başarısı ile ilgili teşekkür ediyoruz. Azizi arkadaşımızı sürdürdüğü görevi İbrahim Sarı üstlendi. Zaten bir görev adamı. Ona da başarılar diliyoruz. Herhangi bir yapının ne karşısında ne yandaşı değiliz. Üretme odaklı çalışmalarımız devam ettireceğiz. Doğru bildiğimiz en yüksek sesle paylaşmayı görev biliyoruz. 16 Temmuz’da bütün kurumlardan önce toplanarak bir deklarasyon yayınladık. 70 yıllık bir tarihimiz var. Bu bize güç veriyor. 2017 yılını kazanmak istiyoruz. 70’inci yıl kutlamalarını ciddi bir sorumluluk olarak üstlendik.

80971 kyod

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.