DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Çok Bulutlu

MAĞDURİYETLER ACİL GİDERİLMELİ

MAĞDURİYETLER ACİL GİDERİLMELİ

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan 15 temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ operasyonları kapsamında açığa alınan kamu çalışanlarının yaşadıkları sıkıntılar mağduriyetler hakkında Cumhuriyet Halk Partisi “CHP” ve Milliyetçi Hareket Partisi “MHP” il Başkanlıklarını ziyaret ettiler.

Mağduriyetler hakkında hazırlamış dosyayı il Başkanlarına verdiler

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Denetleme Kurulu Başkanı Erkan Temel ile birlikte 15 temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ operasyonları kapsamında açığa alınan kamu çalışanlarının yaşadıkları sıkıntılar mağduriyetler hakkında Cumhuriyet Halk Partisi “CHP” Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Milliyetçi Hareket Partisi “MHP” Kocaeli il Başkanlıklarını Aydın Ünlüyü makamlarında  ziyaret ettiler, Şube Başkanları Kamuda açığa almalar ile yaşanan mağduriyetler hakkında İl Başkanlarını bilgilendirerek konunun Parti Genel Merkezlerine taşınmasını İl Başkanlarından talep eden Sendika başkanları Mağduriyetler hakkında hazırlamış dosyayı il Başkanlarına verdiler.

İlk ziyaret CHP İl Başkanlığına

 Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, ilk ziyaretlerini CHP İl başkanlığına gerçekleştirdiler. Sendika başkanları Çeker ve Oypanı İl Başkanı Sarıbay karşıladı. Yapılan görüşmeye CHP İl Saymanı Naim Keskin, İl Başkan Yardımcısı Bilgi Dehmen İl Eğitim Sekreteri Ali Aktepe, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Akar da katıldı. Sendika başkanlarının ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Sarıbay Yapmış olduğu konuşmada;

Sarıbay; OHAL’le Haksızlıkların Üstünü Örtemezsiniz

 Çıkarılan KHK’lar ve FETÖ operasyonlarına yönelik değerlendirmelerde bulunan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay şunları kaydetti: “Adam suçlu olabilir sen Suriyeli’yi gözetiyorsun. Kendi ülkendeki vatandaşların ailelerine çocuklarına sahip çıkman gerekir. Bunlara sahip çıkmıyorsun. Adliye’nin çevresindeki barikat çalışma huzurunu bozuyor bu doğru değil. 17­25 Aralık diyorlar ama Milat 2004’dür. MGK toplantısında bu konu gündeme gelmiş ve bu yapının faaliyetlerinin takip edilmesi gerektiği belirtilmiş. Diyen İl Başkanı Sarıbay; Fakat 6 ay öncesine kadar ‘özledik gel’ diyen bir Cumhurbaşkanı var. Maalesef algı yönetimiyle bunları örtmeye çalışıyorlar fakat hiçbir zaman örtemeyecekler. Dedi. Başkan Sarıbay; Kimse yargının adaletin önünden kurtulamaz. Bunların hepsi hukuksuzluktur.  Malesef algı yönetimi ve OHAL’le bunların üstünü örtmeye çalışıyorlar ama örtemeyecekler. Hiç kimse hukukun önünde duramaz. Diyen İl Başkanı Sarıbay; Görevden almalar ihraçlar oluyor. Her yerde açığa alınacak isim var. CHP’de var diyorlar ama yok mu? CHP’de var, Diyanet’te var, Milli Eğitim’de var, poliste askerde var ama Bir tek  AKP’de yok. Dedi.

İkinci Ziyaret MHP İl Başkanlığına

 Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, ikinci ziyaretlerini MHP İl başkanlığına gerçekleştirdiler. Sendika başkanları Çeker ve Oypanı İl Başkanı Ünlü karşıladı. Yapılan görüşmeye MHP İl Başkan Yardımcısı Ercan Bayrak, Hamza Güloğlu, Sami Acık Göz, Gürcan Kolay katıldı. Sendika başkanlarının ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden MHP İl Başkanı Ünlü Yapmış olduğu konuşmada;  MHP İl Başkanı Aydın Ünlü;  “15 Temmuz bir travmadır” Diyen Ünlü, MHP genel merkezinin de mağdur vatandaşlar için bir komisyon oluşturduğunu, mağdur Kamu  çalışanların da bu süreçte sabırlı olması gerektiğini  söyledi.

Ünlü; 15 Temmuz Travmadır

 MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, “Bugün MHP Kocaeli teşkilatları ve genel merkezi süreçle alakalı bir komisyon kuruldu. 15 Temmuz bir tramvaydı Diyen  İl Başkanı Ünlü;  Devlet bir travma yaşadı. Mağdur olanlar vardır. Biz de şunu söylüyoruz. Devletin travmayla aldığı bir karar. Her açığa alınan terör örgütü mensubu değil, diyen   İl Başkanı Ünlü; Meclisin açılmasıyla birlikte biz inanıyoruz ki mağdur vatandaşlar yeni KHK ile görevlerine geri dönecek.  Herkesin kafası karışık. Devletin de kafası karışık. Biz vatandaşımızı seviyoruz. Evet 2 aya yakın bir süreç geçti. 1 Ekim itibariyle yeni KHK larla bu vatandaşlarımızla alakalı bir süreç başlayacaktır. Dedi. İkl Başkanı Ünlü ; Ama kimse bunu unutmasın 15 Temmuz bir travmadır ve bunun müsebbipleri vardır. Biz bu devletin evlatlarıyız. Bu süreci sakin geçirmek zorundayız. Suçsuz insanlar hak ettikleri mertebeye gelecektir” dedi.

Hukukçular Ağırlıklı Olmalı

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın sonra konuşan Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan; “Cumhurbaşkanın talimatları doğrultusunda KHK’larla ilgili kamu görevlilerinin soruşturulması ile ilgili kurullar oluşturulacağı açıklandı fakat hala yapıları belirlenmedi. Biz haksız yere açığa alınanlar ile ilgili konuşuyoruz. Dedi. Sendika Başkanı Oypan;  AİHM’ye kadar gidecek bir süreç oluşursa bunun süresi en az 4­-5 yıl. Valiliklerde oluşacak Kurulda hukukçuların ağırlıklı olması gerektiğini düşünüyoruz. Diyen Oypan; Burdaki kurulda olumsuzluklar bertaraf edilmeli, konu yargıya intikal etmeden oluşturulacak bu kurullarda çözülerek yargının yükü hafifletilmeli,  Valilik bünyesinde oluşturulacak kurulda titiz bir çalışma yapılarak  haksızlığa uğramış kamu çalışanlarının sorunları bur da çözülmek suretiyle mağdur olanlara devlet tazminat ödemekten kurtarılmalı Dedi. Oypan; Valiliklerde  oluşturulan kurul Aksi takdirde gidin mahkemede kendi işinizi çözün derlerse bu toplumsal olarak olumsuz bir durumun yaşanmasına neden olacaktır. Bazı arkadaşlarımızın 10 gün sonra görevde yükselme sınavları vardı fakat 65 gündür açıkta olan arkadaşlarımız var. Bu insanlara ne sebeple açığa alındığı bildirilmemiş ve ‘sen vatan hainisin’ denilmiş. Kimse iradesini ortaya koyamıyor. Soruşturmaları kimin yapacağı daha belli değil” Dedi.

Suçluların Yakalanması Ve Kamudan Temizlenme

Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan’ın ardından konuşan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ; 15 temmuzda gecesi devletimize ve milletimize karşı yapılmış olan hayin saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırının gerçekleştirilmesinde katkısı olanlarında en ağır şekilde cezalandırılmasından yanayız. Cezalandırılması içinde devlet neyi yapması gerekiyor ise onu yapmalı kimsenin gözünün yaşına bakmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız “ At izinin it izine” karıştığını söyledi. Bu doğru bir tespit. Suçluların yakalanması ve Kamudan temizlenmesi için Sayın Cumhur başkanımızın ve Başbakanımızın samimi gayretleri var fakat ne yazık ki aynı samimiyet İlimizde Hükümeti temsil eden siyasi yapılda, Belediye başkanlarında ve Hükümetin temsilcileri olan kurum amirlerinde yoktur. Diyen

İçlerindeki FETÖ’cüleri Temizlemek İçin Yoğun Mesai Harcıyorlar

Sendika başkanları olarak kamuda yaşanan sıkıntıları birinci elden Hükümeti  ilimizde siyaseten temsil eden Adalet ve Kalkınma Partisine de iletmek için resmi yazı  ile randevü talebi yazısı ile  baş vurmamıza rağmen Hükümetin İlimizdeki siyasi temsilcileri Kendi içlerindeki FETÖ’cüleri temizlemek için yoğun mesai harcadıklarından biz çalışanların temsilcileri sendika başkanlarına bu konuda kısıtlı zamanlarını ayıramadıklarına inanıyoruz. Bu konudaki samimiyetlerinden en ufak bir şüphemiz yoktur. Devletin içine sızmış şer odaklarının temizlenmesinde Cumhur başkanımızın ve Başbakanımızın göstermiş olduğu samimiyet ildeki siyesi temsilcilerde yoktur. Burada biz kimin samimi olup olmadığını çok net anladık.

AKP’de ilde ilçede görev yapan hangi isim çocuğunu o okullara yollamadı?

Bazı kurumlarda açığa alınanlarda savunmaları istendi, en azından ne ile suçlandıklarını biliyorlar, bu konudaki savunmalarını idarelere verdiler, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde açığa alınanlardan daha savunmaları dahi alınmadı. Bir insana suçlusun deyip suçunu söylemediğinizde bunu zamana bıraktığınızda o kişiyi öldür daha iyi, Açığa alınan kamu görevlilerinin bir çocuğunu ismi gecen okullara göndermiş, okulun harçlarını ilgili bankaya yatırmış veya ev kredisi almış diye açığa alınıyor, Budan kamu oyu huzurunda soruyorum. Hangi bürokrat, hangi belediye başkanı, Hangi Adalet ve Kalkınma Partisinde ilde ilçede görev yapan hangi isim çocuğunu o okullara yollamadı? Dedi.

dsc_02dsc_01

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.