DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Çok Bulutlu

12 İlçe Muhtarlar Dernek Başkanları İZAYDAŞ’ı ziyaret etti

12 İlçe Muhtarlar Dernek Başkanları İZAYDAŞ’ı ziyaret etti

İki ilçenin muhtar derneklerinin başkanları, çalışmaları yerinde görmek ve bilgi almak üzere İZAYDAŞ’ı gezdi.

Ziyarete ilçemizden Bilge Saral’da katıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Daire Başkanlığı, 12 ilçenin muhtar derneklerinin başkanlarını çalışmalarını incelemek üzere İZAYDAŞ’a götürdü. İlçemizden ise ziyarete Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral’da katıldı. Ziyarette muhtarların yanı sıra Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Daire Başkanı Lütfü Efil ve Muhtarlıklar Şube Müdürü Ufuk Atabay da yer aldı. Muhtarları İZAYDAŞ’ta Genel Müdür Muhammet Saraç karşıladı. Genel müdür Saraç tesisle ilgili bir bilgilendirme sunumu yaparak, muhtarların sorularını yanıtladı.

MODERNİZE EDİLİYOR

Tesisin 1997 yılında kurulduğunu ve sürekli olarak modernize edildiğini ifade eden Genel Müdür Saraç, “İZAYDAŞ yani İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme Anonim Şirketi, İzmit Çevre Entegre Projesi bünyesinde yer alan; Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, Düzenli Depolama Alanları, Hafriyat Sahaları, Atık Alım Gemileri, Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ve Biyogaz Tesisi’nin işletmeciliğini yapmaktadır. Tesise patlayıcı maddeler, radyoaktif maddeler, mezbaha atıkları, dışkı ve kadavra, akü ve piller kabul edilmemektedir. Ayrıca tesise giren tüm atıklar radyasyon kontrolünden geçmektedir” dedi.

İŞLETME LİSANSINA SAHİP

Kocaeli’de yaşan her bireyin güne bir kilo çöp oluşturduğunu vurgulayan Saraç, “Evsel atıklardan enerji üretecek tesis planlıyoruz. Evsel atıkları yakarak elektrik elde edeceğiz. Sadece evsel atıklar 45 vat elektrik üretecek.  Tesise kabul edilen “Tehlikeli Atıklar”ın beyanı, etiketlenmesi, taşınması ve ber tarafı T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ilgili yönetmelikleri çerçevesinde yapılıyor. İZAYDAŞ’ın tesisin çalışma prensibi, endüstriden kaynaklanan yanabilir nitelikteki plastik atıklar, kullanılmış yağlar, ilaç ve kozmetik atıkları, petrokimya atıkları, PVC, solvent, boya atıkları, yapıştırıcı ve yapışkanlar, arıtma çamurları v.b. tehlikeli atıklar ile klinik atıkların yakılarak bertaraf edilmesine dayanır. Tesis, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen “İşletme Lisansı”na sahiptir’’ dedi.

img_5704 img_5721 img_5685

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.