DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 10°C
Yağışlı

“TÜRKİYE EKONOMİSİNİN DÖNÜŞÜMÜNE ÖNCÜLÜK EDECEK KOCAELİ’DEN BAŞKA İL YOKTUR”

 

Gebze Teknik Üniversitesinde okuyan öğrencilere burs sağlamak, öğretim görevlilerine kaynak yaratmak ve sanayici-üniversite ilişkilerine katkı sağlamak amacıyla kurulan Gebze Teknik Eğitim Araştırma Vakfının Mütevelli Heyet Toplantısı, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Gebze Teknik Üniversitesi Sahil tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Vali Yardımcısı Osman Sarı, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanları katıldı.

 

“21. YÜZYILDA EN ÖNEMLİ VE DEĞERLİ KAVRAM BİLİMSEL BİLGİDİR”

 

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün teşekkür ve bilgi sunumu açıklamalarının ardından Vali Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında; “21. yüzyılda en önemli ve değerli kavram bilimsel bilgidir. Bilgi çağı ve bilgi ekonomisinde yaşıyoruz. Dünyanın hem ekonomik, hem sosyal, hem de toplumsal bütün değişim ve dönüşüm süreçlerinde belirleyici ve etkin olan güç bilgidir. Ülkemizin büyük bir insan gücü ve zenginliği var. Bir büyük geçmişi temsil eden çok önemli jeopolitik, jeostratejik konumlara bu anlamda sahip olan ülkemizin bilgi ekonomisinin gereklerini hem içselleştirmesi, hem de önündeki gelecek perspektifine merkezi temel olarak alması gerekir. Hükümetimizin bu anlamdaki gerek programları, gerekse ekonomik anlamda ilan edilen programların hemen hepsi bir dönüşümü ve bilgi ekonomisi bağlamındaki bir değişimi amaçlamaktadır. İlimiz ve ülkemiz ekonomisinin taşıyıcısı bütün sektörlerin imalat ve üretim boyutunun katma değeri yüksek, ihracat hedeflemesi olan ve inovatif gelişmeleri içerir bir perspektifte yeniden ele almak gerekmektedir.

 

“GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTEMİZ ÇOK DEĞERLİ VE ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENMEKTEDİR

 

Bugün dünyanın en büyük şirket yapısında ve ekonomik değer oluşmasında da çok şaşırtıcı bir şekilde kısa süreler içinde öne çıkan, bilgi ekonomisini doğru okuyan ve bu perspektifte bilgi toplumunun gereklerine göre ürün koyan kişiler ve şirketler bulundukları sektörlerde öne çıkmaktadırlar. Türkiye ekonomisinin dönüşümüne öncülük edecek Kocaeli’ den başka il yoktur. Kocaeli’miz yeni dönemde bilgi çağına ve bilgi ekonomisine dönük ürün değişimini ve ürün yetiştirme projelerinin dönüşümünü üstlenecek örnek bir kenttir. Bilişim Vadisi tam bu amaçla inşa edilen, tasarlanan ve çok kısa bir süre içerisinde hayatın başlayacağı en önemli hazırlayıcı merkezdir. Gebze Teknik Üniversitemiz çok değerli ve önemli bir misyon üstlenmektedir. İçinde bulunduğu üretim merkezi ve dünya çapındaki eko üretim alt yapısı ile Gebze Teknik Üniversitesinin bulunduğu konum itibariyle Gebze İlçemiz, İstanbul- Kocaeli- Sakarya- Yalova ve Bursa aksının tam ortasında adeta Türkiye ekonomisinin kalbi konumunda bir pozisyonu ve lokasyona sahiptir. Gebze Teknik Üniversitesi Türkiye’nin bilgi ekonomisine ve buna bağlı dönüşüm sürecine Bilişim Vadisi ve Gebze’de ki konuşlu bütün üretim merkezleriyle bir öncülük üstlenerek, hazırlayıcı bir merkez sorumluluğunu taşımaktadır. Üniversite sadece eğitim yapılan bir yer değil, tam aksine eğitim ve eğitime dayalı değerlerin üretime aktarıldığı hayatın kendisiyle birlikte buluşularak, hayata dönük katkılar ve o anlamdaki çabaların ortaya konulduğu bir merkezdir. Bugünkü toplantımızda vakfımızın ve geleceğe dönük planlamalarımızın ayrıntılarını konuşacağız. Bu yıl Gebze Teknik Üniversitesi çok önemli bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanlarımıza  verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Çocuklarımız burada okumanın ve öğrencisi olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.” diyen Vali Güzeloğlu, Gebze Teknik Üniversitesi yönetimine katkılarından dolayı teşekkür ederek, katılımcılar ile birlikte Gebze Teknik Eğitim Araştırma Vakfının Mütevelli Heyet Toplantısına geçtiler.

02 03 01

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.