DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Çok Bulutlu

ASILSIZ İHBAR YAPANLAR CEZALANDIRILMALI

ASILSIZ İHBAR YAPANLAR CEZALANDIRILMALI

15 Temmuz darbe girişiminde mağdur olduklarını İddia eden Kamu görevlileri için valiliklerde kurulacak komisyonun yapısı, gerçek suçluların tespit edilip adalet önüne çıkarılması, yapılan usulsüz uygulamaların son bulması, gerçek FETO’cülerin ortaya çıkarılması için Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Sağlık Sen  Şube Başkan Yardımcısı Sema Gümüş ile birlikte Sendika binasında basın açıklaması yaptılar.

“Darbe girişimine direk veya dolaylı yoldan bulaşmış kişilerinde tespit edilerek en ağır ceza ile cezalandırılmaları gerektiğine inanmaktayız””

“Ülkemiz ikinci milli mücadele sürecinden geçmektedir. Bu süreçte malum yapıyla organik bağı ve  sempatizanı olan herkes mevki ve makamı ne olursa olsun delilleri ile birlikte adalet önüne çıkarılıp yargılanmalı  en ağır ceza ile de cezalandırılmalıdır. Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen ve Türk Büro Sen olarak sorumlu sendikal anlayışımız gereği konu hakkında dosya hazırlayarak siyasi partiler bilgilendirilmiş olup mağduriyetler daha fazla derinleşmeden sorunlar ve çözüm yolları hakkındaki dosyayı siyasi parti il Başkanlarına teslim ettik. 15 Temmuz da Ülkemize, Milletimize karşı gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin bertaraf edilmesi ve ikinci milli mücadele sürecinin başlamış olduğu bu sürede hükümetin almış olduğu kararları destekliyoruz. Darbe girişimine direk veya dolaylı yoldan bulaşmış kişilerinde tespit edilerek en ağır ceza ile cezalandırılmaları gerektiğine inanmaktayız. Darbe girişiminin üzerin den iki aydan fazla bir süre geçti, bu süre zarfında darbe girişimi sempatizanı, taraftarı veya destekçisi olduğu iddiası ile kamu görevlileri görevlerinden uzaklaştırılarak açığa alındılar, bir kısmı da memuriyetten ihraç edildi.”

“Bu durumu Sayın Cumhurbaşkanımız “At İzi İt İzine Karıştı” demek suretiyle ifade etmiştir”

“Bu süreç zarfında kurunun yanında yaş da yandı. FETO örgütlenmesi ile hiçbir ilişiği bulunmayan, şüphe üzerine veya kurum amirlerinin işgüzarlığın dan bir çok kamu görevlisi de mağdur olmuştur.  Bu durumu Sayın Cumhurbaşkanımız  “At İzi İt İzine Karıştı” demek suretiyle ifade etmiştir. Bazı kurum amirleri kraldan çok kralcı kesilmiş, kim tarafından gönderildiği belli olmayan mail üzerine kamu görevlilerinden savunmalar alınmıştır. Açığa alınan veya ihraç edilmiş kamu görevlilerinin büyük bir kısmından savunmalar alınmamış, soruşturmalar başlatılmamıştır. Bu şekilde asılsız ihbarlar ile suçsuz insanlar mağdur olmaktadır. Bu nedenle asılsız ihbar yapanlar cezalandırılmalı. Başbakanlığın veya bakanlıkların talebi olmadan kurum amirleri çalışanlar nezdinde anketler yapmaktalar anketler vasıtası ile çalışanları ispiyonculuk yapmaya telkin etmekteler, konunun basına yansıması ile anketler yapıldığı inkar edilmekte, anketleri yaptıranlar usulsüz uygulamaları ile baş başa kalmaktalar, bunlar hakkında her hangi bir kanuni işlem yapılmamaktadır. Asıl en büyük FETOCÜ kraldan çok kralcı olan bu çakma anketçilerdir.Şüphe üzerine açığa alınanlara suçları söylenerek, bir an önce savunmaları alınmalı konu sürüncemede bırakılmamalı.”

“Bu açıklama üzerine mağdurların Valiliklere müracaatları başlamıştır”

“FETO örgütlenmesi ile organik bir bağı olmayan fakat malum okullar iyi eğitim verdiği emsallerine oranla ucuz olduğu için öğrencisini gönderen, malum bankadan ekonomik olduğu için konut kredisi alan veya malum banka üzerinden çocuğunun okul taksitlerini ödeyen kişilerin mağduriyetine son verilmelidir. Sayın Başbakanımız tarafından kurban bayramında ihraç edilen kamu görevlilerinden mağdur edilenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için valiliklerde komisyonlar kurulacağını mağdur olanların buralara müracaat etmeleri gerektiği ifade etmiştir. Bu açıklama üzerine mağdurların Valiliklere müracaatları başlamıştır. Mağdur olan kamu görevlilerinin gerçek anlamda suçlu veya suçsuz olup olmadığını tespiti için kurulacak komisyonları önemsiyoruz. Faydalı işler yapacağına, sorunların halledilmesinde ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

“Kurulacak komisyonun kimlerden oluşacağı da önem arz etmektedir”

“Kurulacak komisyonun kimlerden oluşacağı da önem arz etmektedir. Yargıda 4-5 yılda kat edilecek mesafeyi bu komisyonlar vasıtası ile 1-2 ay içerisinde sorunların çözüleceğine ve oluşturulacak bu komisyonların  hakkaniyet ve adalet ölçüsünde kararlar vereceklerine inanıyoruz.  Ancak komisyonların nasıl ve kimlerden oluşacağına dair genelge veya yönetmenlik başbakanlık tarafından zaman kaybedilmeden valiliklere gönderilmek suretiyle komisyonlar çalışmaya başlamalıdır.”

Sendika olarak Valiliklerde kurulacak komisyonun aşağıdaki şekilde kurulmasını teklif ediyoruz.;

KAMU GÖREVİNDEN İHRAÇ  EDİLEN MEMURLAR  İÇİN

KURULACAK KOMİSYON YAPISI

 

Mülki Amir

Mülki Amir veya Mülki Amiri Temsil  edecek ;                  1 Kişi

 

İllerde Adalet Komisyonlarınca Görevlendirilecek Savcı ve Hakim

Hakim  ( Ceza Hakimi veya İdare Mahkemesi Hakimi ) ;         1 Kişi

Cumhuriyet Savcısı ;                                                                      1 Kişi

Üniversitelerden

Hukuk Fakültesinden  Profesör ;                               1 Kiş

Mecliste Grubu Bulunan Siyasi Partilerden   Birer Temsilci

 

Adalet ve Kalkınma Partisi                                                    1 Kişi

Cumhuriyet Halk Partisi                                                        1 Kişi

Milliyetçi Hareket Partisi                                                      1 Kişi

 

Barolardan

         İllerde Baro’ya kayıtlı Baro’nun görevlendireceği avukat   2 Kişi

 

 

Toplu Sözleşmeye katılan Konfederasyonlardan 1’er Kişi

Memur Sen;                                                                     1 Kişi

 

Türkiye Kamu sen;                                                           1 Kişi

 

KESK                                                                              1 Kişi

 

Bu teklifimiz de herhangi bir kesimin ve grubun ağırlığında olmadığı, kurul üyelerinin düşüncelerini özgürce ifade edeceği bir yapı olduğunu düşünüyoruz. Oluşacak bu kurulun tarafsızlığı noktasında milletimizce de kabul göreceğine inanıyoruz.”

01

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.