DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Gök Gürültülü

CHP’de “Etkili İletişim Teknikleri” semineri verildi

CHP’de “Etkili İletişim Teknikleri” semineri verildi

CHP İlçe Kadın Kolları öncülüğünde, Özel Aile Konak Hastanesi doktorlarından Psikiyatrist Uğur Zeren tarafından parti binasında, “Etkili İletişim Teknikleri” semineri verildi. Programa, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay katıldı

Seminer oldukça yoğun ilgi gördü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Kadın Kolları öncülüğünde, Özel Aile Konak Hastanesi doktorlarından Psikiyatrist Uğur Zeren tarafından parti binasında, “Etkili İletişim Teknikleri” semineri verildi. Etkinliğe, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve yönetimi, CHP İlçe Gençlik Kolları yönetici ve üyeleri, CHP belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı. Programda konuşma yapan CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, “Bugün, ilçe kadın kollarımız tarafından düzenlenen programda, Psikiyatrist Doktor Uğur Zeren, bizlere etkili iletişim konusunda bilgiler verecek. Etkili iletişim, bizlere yaşamın her alanında lazım olan, çalışmalarımızda gerek gördüğümüz bir konu. Bu yüzden bugünkü seminerin oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yüzden sizlere hafta tatilinizde bile geldiğiniz için teşekkürler ederim. ” dedi.

İletişimin hakaret ve darp olmadığını açıkladı

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Başkan İşeri’den sonra kısa bir konuşma yaptı ve “Bu konuya önem verdiğimiz için biz de ilden geldik ve eğitime katılacağız. Karşılıklı iletişim ne kadar güçlü olursa bizler de kendimizi karşı tarafa o kadar iyi anlatmış oluruz, bu yüzden bu semine rhepimiz için etkili bir toplantı olacak” dedi. Daha sonra Psikiyatrist Uğur Zeren, partililere, iletişim denince akla gelen üç şeyin ne olduğuna dair bir soru sordu ve partililer, bu konu hakkında düşüncelerini kâğıda döktü. Ardından eğitime başlayan Zeren, “Öncelikle iletişimin ne olmadığını öğrenmek gerekiyor. Hakaret, darbe, kavga, saldırı, bilerek insanları küçük düşürmek, sürekli eleştirmek, başkası üzerinde hakimiyet kurmak, iletişim demek değildir. İletişim, bizlere aşk ve duygusal hayatımızda, özel yaşantımızdaki ilişkilerimizde, iş hayatımızda, her türlü pazarlık görüşmesinde, bireyler ya da gruplarla olan ilişkilerde, bireysel gelişimlerde, yaşama sevinci ve uyumumuzda iletişim kurma yeteneği, işimize yarıyor” dedi.

Kişiler arası iletişim belli bir mesafede ve yüz yüze olmalıdır

Zeren, “İletişimi kişilerarası iletişim, örgüt içi iletişim ve kitle iletişimi olmak üzere üçe ayırabiliriz. İletişim duygu, düşünce ve bilgilerin bir kişiden diğer kişiye karşılıklı olarak aktarılması ve kişilerin birbirini anlamasıdır. Bilgi üretme, aktarma ve anlama dönüştürme sürecidir. Kişilerarası iletişim, belli bir yakınlık içinde yüz yüze olmalıdır. Karşılıklı mesaj alışverişi olmalı. Mesajlar da sözlü ve sözsüz nitelikte olmalıdır. İyi bir iletişim doğuştan gelmez fakat öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Yanlış zaman, duyguların yoğunluğu, gereksinimlerin farklılığı ve iletişim kurmaya isteksizlik, doğru iletişimin önündeki engeller olarak görülebilir. Sözsüz iletişimde yüz ve beden, toplam iletişimin %55’ini kapsar. El öpme, tokalaşma, elini avuçlarımızın içine alma, kişiler arasındaki mesafe, rozet, takı, koku ve belirli kıyafetler, sözsüz iletişimi oldukça etkiliyor. İlk izlenim ve hareketlerimiz, genellikle görüşmenin tümünün anahtarı olur. Karşımızdaki insan da buna ayak uyduracaktır” dedi.

Olumsuz konuşmak ve olumsuz fikirler, kötü izlenim bırakır

Zeren, seminerin sonunda ise “Özür diler gibi bir tutumla konuşmanıza başlamayın. ‘Pardon’ gibi sözcükler yerine ‘Merhaba’ sözcüğünü kullanabilirsiniz. Ne istediğinizi bilin ve sonra da ona uygun bir ses tonuyla konuşun. Olumsuz konuşmak ve olumsuz fikirler, kötü izlenim bırakır. Olumlu ve yapıcı olun. Etki bırakmak için çok fazla çaba harcamayın. Çok konuşmak, insanları ikna etmekte önemli değildir. Az ama öz konuşmak, daha fazla etkileyicidir. İyi bir iletişim kurmak, iyi dinleme becerisi, sözel iletişime hakim olma, Türkçeyi iyi kullanma ve doğru beden dilini seçmekten geçer. Akıl okuma, ön hazırlık yapma, etiketleme ve yatıştırma, dinlemeyi zorlaştıran etkenlerin başında geliyor. Sinirli olan birini yatıştırmayı denemeyin. Siniri, kendi kendine geçecektir. Bir şey yapmadan önce karşınızdaki kişi adına hareket etmektense kendisine soruları yöneltmeniz, daha faydalı olur. Kimse %100 haklı değildir. Kişinin haklı olduğunu düşündüğünüz bir şey söyleyin. Empati kurun, kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyun ve olayları bir de bu yönden inceleyin. İma ve alay etmeden önce karşınızdakini anlamak için soru sorun. Alay ederseniz, doğru bir söz söylense bile bu sözleri doğru kabul etmiyorlar. Bu yüzden kimseyle alay etmeden konuşun” diyerek seminere son verdi.

img_5155 img_5157 img_5159 img_5153

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.