DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 36°C
Sıcak

GÖRME ENGELLİLERE ANLAMLI FARKINDALIK

GÖRME ENGELLİLERE ANLAMLI FARKINDALIK

‘Karbonmonoksite karşı daha güvende ol’

İZGAZ’ın, 6 Nokta Körlere Hizmet Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği ‘Karbonmonoksite karşı daha güvende ol’ projesi kapsamında görme engelliler ‘sessiz katil’ karbonmonoksite karşı daha bilinçli hale gelecek.

İZGAZ, görme engelli vatandaşlar için hayat kurtaran bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. 6 Nokta Körlere Hizmet Vakfı ile birlikte hayata geçirilen ‘Karbonmonoksite karşı daha güvende ol’ projesi kapsamında görme engelli vatandaşlar için tüm Türkiye’de dağıtılmak üzere, güvenlik dokümanları hazırladı.

GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARA TANITILDI

‘Karbonmonoksite karşı daha güvende ol’ projesi Wellborn Luxury Hotel’de düzenlenen programla görme engelli vatandaşlara tanıtıldı. İZGAZ Genel Müdürü Mehmet Gökalp Özkök’ün ev sahipliğinde gerçekleşen programa; 6 Nokta Körlere Hizmet Vakfı Genel Başkanı, 6 Nokta Körler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Özkan, 6 Nokta Körler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Lütfü İskeçe, Gölcük Engelliler Derneği Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay ve Gölcük Engelliler Derneği Görme Engelliler Komisyonu adına Engin Albayrak, görme engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

 BRAİLLA ALFABESİYLE YAZILDI, SESLİ ANLATIMLAR HAZIRLANDI

 Programın açılış konuşmasını yapan ve ‘Karbonmonoksite karşı daha güvende ol’ projesinin önemine vurgu yapan İZGAZ Genel Müdürü Mehmet Gökalp Özkök, “Grubumuz Engie, yaklaşık 70 ülkede faaliyet gösteren, 158 bin çalışanlı büyük bir enerji grubu. Her yıl geliştirdiğimiz projeler ve düzenlediğimiz yarışmalarla, bulunduğumuz çevre ve beraber yaşadığımız topluma nasıl daha faydalı olabileceğimizi araştırıyoruz. 2014 yılında, yine böyle bir proje yarışmasında İZGAZ’da çalışan arkadaşlarımız karbonmonoksitin hissedilmesi zor bir gaz olduğu gerçeğini baz alarak, bu gazı hissetmede daha büyük zorluklar yaşamak zorunda kalan görme engelli vatandaşlarımız için proje geliştirdiler. 6 Nokta Körlere Hizmet Vakfı ile birlikte yürütülen proje neticesinde, Türkiye’deki görme engelli gaz kullanıcılarına sunulmak üzere, Brailla alfabesiyle yazılmış broşür ve sesli bilgilendirmeler hazırlandı. ‘Karbonmonoksit gazı nasıl hissedilir? Doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar. Alınacak tedbirler nelerdir?’ gibi hayat kurtaran tedbirleri detaylarıyla anlattık. İnanıyoruz ki bu proje sayesinde görme engelli vatandaşlarımız karbonmonoksit gazına karşı daha güvende olacaklar.” dedi.

ALBAYRAK: EVRENSEL TASARIMA UYGUN ÇALIŞMA

Gölcük Engelliler Derneği Görme Engelliler Komisyonu  adına konuşma yapan Engin Albayrak, engelli vatandaşların toplumdan soyutlanmaması ve yaşanan sosyal eşitsizliklerin ortadan kaldırılması adına geliştirilen ‘evrensel tasarım’ anlayışının benimsenmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Evrensel tasarım, her türlü malın, her türlü hizmetin, araç- gerecin ve uygulamanın tüm insanların en rahat şekilde kullanabilecekleri şekilde tasarlanması anlamına geliyor. İZGAZ’ın da bu doğrultuda hareket eden çalışmalar yaptığını görmek bizleri fazlasıyla memnun etti. Bu yöndeki çalışmalarının devamını diliyoruz” dedi.

İSKEÇE: İZGAZ’IN BU PROJESİNE CAN-I GÖNÜLDEN KATILIYORUM

6 Nokta Körler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Lütfü İskeçe de yaptığı konuşmasında, “Dünyada engelli sorunları açısından, gelişmiş ülkeler ile gelişmemiş ülkeler arasında büyük farklılıklar gözleniyor. Maalesef bizim gibi az gelişmiş ülkelerin, engelli birey üreten bir yaşam yapısı var. Gerek iş kazaları, gerek akraba evlilikleri, gerek kalıtımsal rahatsızlıklar topluma yeni engelli bireyler getirilmesine zemin hazırlıyor. Bunların engellenebilmesi için özel çaba gösterilmesi gerekiyor. Mevcut vatandaşlarımız için iyileştirici çalışmalar yaparken, bir yandan da yeni engelli bireylerin oluşmasını engelleyemiyoruz. İZGAZ’ın bu projesine can-ı gönülden katılıyorum. Engelli kitlemize çok verimli olacağına inanıyorum. Çalışmalarından dolayı İZGAZ’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 ‘TÜM GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARA ULAŞTIRILACAK’

 Gecenin son konuşmasını ise 6 Nokta Körlere Hizmet Vakfı Genel Başkanı, aynı zamanda 6 Nokta Körler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Özkan gerçekleştirdi. İZGAZ ile birlikte yaklaşık 10 aydır proje üzerinde çalıştıkları bilgisini veren Özkan, “6 Nokta camiası olarak birçok projenin paydaşı olduk ancak ilk defa bu kadar uzun soluklu bir projede yer alıyoruz. Çok inceleyip, irdeleyip her açıdan erişilebilir bir proje ortaya koydular. Hem hiç görmeyenler için seslendirilmiş materyaller içeren, hem Brailla alfabesi ile kodlanmış, hem de az görenlerin eline alıp okuyabilecekleri bir çalışma hazırlandı. Bu çalışmayı web sitemizden ve sesli kütüphane portalımızdan tüm Türkiye ile paylaşacağız. Türkiye’nin en ücra köşesindeki görme engellilerimize ulaştıracağız. ‘Karbonmonoksite karşı daha güvende ol’ kitapçığı önemli” dedi. Özkan konuşmasının sonunda İZGAZ Genel Müdürü Mehmet Gökalp Özkök ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Köse’ye, görme engelli vatandaşların hayat kurtarıcısı ‘beyaz baston’ hediye etti. Programın sonunda katılımcılar hep birlikte, Münir Özkul ve Adile Naşit’in başrollerini paylaştığı ‘Neşeli Günler’ filminin kendileri için hazırlanmış sesli betimlemeli versiyonunu izledi.

beyaz-basyton-hediye-edildi salondan-genel-goruntu betimlemeli-film-izletisi

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.