DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 36°C
Sıcak

“PROMOSYON LÜTUF DEĞİL HAKTIR”

“PROMOSYON LÜTUF DEĞİL HAKTIR”

Tüm Emekli Sen Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu,

Tüm Emekliler Sendikası Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu dün SGK binasının önünde basın açıklaması yaptı. Başkan Kasımoğlu basın açıklamasında emeklilerin promosyonları hakkında önemli konulara değindi.

Bu genelgedeki esaslar çerçevesinde kamu çalışanlarına promosyon ödenmektedir

Başkan Kasımoğlu, yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Yıllardır bu ülkede, adı banka promosyonlarını emeklilere verilmesi olan, bir orta oyunu oynanmaktadır. Senaristi, oyuncuları ve seyircileri değişmeyen bu oyun, seçim dönemlerinde veya hükümet gündem değiştirme ihtiyacı duyduğunda tekrar tekrar sahneye konmaktadır. 14 Yıllık AKP iktidarında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna oturan her bakan, banka promosyonlarının emeklilere verilmesi için, çalışma yapıyoruz, en kısa zamanda sonuçlandıracağız yılbaşında verilecek, bayramda verilecek, konuyu “ EMEKLİLERE MÜJDE” başlılığıyla, manşete taşıdı. Ancak bu orta oyunu, sonuçlanmadı ve emeklilere promosyon verilmedi. Defalarca emeklilere müjde, verildi, verilecek diye açıklanan, Banka promosyonları neyin nesidir, kimin parası kime verilecek diye merak edenler muhakkak vardır. Dolayısıyla ne istediğimizi daha anlaşılır bir şekilde açıklamamız gerektiği düşüncesindeyiz. Banka promosyonları bankaların, maaşlarını ödedikleri ücretlerin paralarını çalıştırmanın yanı sıra, kullandıkları kredi ve kredi kartları, otomatik ödemeler, havale çıkarma ve hesap işletim ücreti gibi, burada saymadığımız birçok bankacılık hizmeti karşılığı sağladıkları karın cüzi bir miktarını maaş sahibine vermesidir. 2007 Yılında Başbakanlık, kamu kurumları arasındaki farklılıkları sonlandırmak ve promosyon ödemede uyulacak esasları belirlemek amacıyla, bir genelge çıkardı. Bu genelgedeki esaslar çerçevesinde kamu çalışanlarına promosyon ödenmektedir.”

Emekliler kandırılmamalı

Kısa bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna oturan, Mehmet Müezzinoğlu, ilk günlerde promosyon sorunun yılbaşına kadar çözeceğimizi ümit ediyorum biz gerekli, çalışmayı yaptık. Başbakanımıza sunduk onun vereceğini karar göre ödemeyi sağlayacağız derken, birkaç gün sonra bu söylediklerinden çark etti ve ‘Bizim emeklilere promosyon ödenmesi taahhüdümüz yok, bırakın promosyon vermeyi bankalar emeklilerden, komisyon isteyebilir” diyerek, 11 milyon emeklilik değil, emeklilerden kazandıkları paranın cüzi bir kısmını promosyon olarak vermeyi reddeden 3-5 banka patronunun bakanı olduğunu açıkça ortaya koydu. Şimdi bakana soruyoruz, sizin 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesinde ve içinde Milletvekillerinin olduğu kamu çalışanlarının maaş ödemeleri için yapılan protokollerden ile banka çalışanlara ödenen promosyonlardan haberiniz yok mu? Eminiz vardır. Ancak biz yine de kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ödemelere ilişkin birkaç örnek verelim. Örneğin, TBMM başkanlığı, geçen yılda bankaya yaptığı protokolle meclis çalışanları işe milletvekillerinin maaşlarının % 53’ü oranında promosyon verilmesi protokole bağladı ve yılbaşında 8 bin ile 9800 TL arasında değişen rakamlara promosyon Milletvekillerinin peşin olarak dağıtılmış. Emeklilerin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kendi çalışanlarının maaş promosyon için 2013 yılında ihaleye çıkmış, ihale sonucu 16.04.2013 ile 16.04.2018 yılları arasını kapsayan beş yıllık süreç için 48 milyon TL ile yüksek teklifi veren bankayla protokol imzalamış ve para SGK çalışanları arasında eşit olarak dağıtılmıştır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da çalışanlarına maaş promosyonu verilmesi için hazırladığı ihale şartnamesinde bu yıl itibariyle üç yıllık düzenlenecek olarak düzenlenmesi düşünülen protokolde çalışan başına 1600 TL promosyon istenmektedir.”

 “Hiç kimsenin yıllarını bu ülkeye vermiş emeklilerle dalga geçmeye hakkı yoktur”

 “Sayın Bakan, son açıklamalarının birinde, emekli maaşları karşılığı bankalara yıllık 120 milyon TL yattığını ve bankaların bundan yıllık 100 milyon üç yıl için ise 300 milyon TL kazanç sağladıkları belirtilmektedir. Bakanın bu açıklamasına göre bankalar, emekli aylıkları karşılığında kendilerine yatırılan paradan aylık, 10 Milyon TL, kazanç elde etmektedir. Bu rakamı emekli sayısına böldüğümüzde, bankaların her emekliden yıllık 900 TL kazanç elde ettiği açıkça ortaya çıkmaktadır. Ancak bankalar bu muazzam kazanca karşılık, her emekliye üç yıl için 26.5 TL promosyon vermeyi teklif ediyorlar. Bu emekliyle dalga geçmektir ve en hafif deyimiyle utanmazlıktır. Hiç kimsenin yıllarını bu ülkeye vermiş emeklilerle dalga geçmeye hakkı yoktur. Defalarca söylediği promosyon için bankalarla herhangi bir pazarlığa gerek yok. Bir kamu kurumu olan SGK’NIN 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesinin yapması ve emekli maaş ödeme protokolüne madde koydurması promosyon ödenmesi için yeterlidir. Bunu yapmayıp bankalarla pazarlığa oturmak devlet olma ciddiyeti ile bağdaşmaz. Daha açık söylerse ki bu pazarlık emeklileri oyalamaktan başka bir şey değildir. Buradan sizin aracılığınızla, bir kez daha sayın bakana sesleniyoruz bankalar maaşlarımızı öderken, bizi müşteri olarak görüyor ve bizden para kazanıyorlar, biz ise bundan pay istiyoruz. Bankaların sözcülüğünü bırak, senden önceki bakanlar, emeklilere promosyon sözü verdi. Sana düşen ise bu sözün gereğini yapmak ve bakanlığına bağlı, SGK başkanlığının bankalarla yaptığı emekli maaşı ödeme protokolüne, promosyon ödenmesi için madde koymasını ve milyonlarca emeklinin promosyon almasını sağlamasın. Çünkü promosyon lütuf değil haktır. Bilmesin ki biz hakkımızı istemeye ve alıncaya kadar mücadele etmeye kararlıyız.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.”

dsc_4538 dsc_4539 dsc_4531

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.