DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 10°C
Yağışlı

VALİ GÜZELOĞLU’NUN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

VALİ GÜZELOĞLU’NUN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Tahkim Merkezi İle Uyuşmazlıkların Etkin Çözümü Konulu Seminer

İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ziya Akıncı’nın “İstanbul Tahkim Merkezi ile Uyuşmazlıkların Etkin Çözümü” konulu seminerleri, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleşen seminere; Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanısıra, İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ziya Akıncı, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, Kocaeli Sanayi Odası Başkan Vekili Çınar Ulusoy,  Kocaeli Barosu ve Kocaeli Sanayi Odası üyeleri katıldı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkan Vekili Çınar Ulusoy ve Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe’nin konuşmalarının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında; “Türk sanayisinin ve kalkınmasının hazırlayıcısı, sağlayıcısı ve çok önemli bir üretim merkezi olan Kocaeli’ de Kocaeli Sanayi Odamız ve Baromuzun işbirliği ile gerçekleştirilen, ülkemizin geleceğe doğru büyük ve iddialı yürüyüşünde çok önemli kurumsal bir yapı olan İstanbul Tahkim Merkezi ile Uyuşmazlıkların Etkin Çözümü konularının anlatılacağı, hem de Tahkim Merkezinin kuruluşundan buyana gerçekleştirilen perspektifte gelecek hedeflerinin aktarılacağı yararlı, anlamlı ve gerekli olduğuna inandığım bu buluşmada sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu buluşmayı gerçekleştiren değerli Baro Başkanımız ve yönetimine, Sanayi Odamıza ve  İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Dünya bilgi ekonomisine geçtiğinde en önemli kavram bilimsel bilgidir

Kocaeli; imalat sanayinde Türkiye’nin yaklaşık %20’sini üreten, stratejik temel bütün sektörlerde belirleyici ve başat özelliği olan ve özellikle 2023 hedefleri stratejisinde bilgi ekonomisinde katma değeri yüksek ürün dönüşüm sürecinde öncü bir kenttir. Ekonomik büyümesini gerçekleştirirken aslında hedeflemesi olan, bilgi ekonomisine dayalı ve bilişim teknolojisi ağırlıklı ürün dönüşümünde sahip olduğu 13 Organize Sanayi Bölgesi, 3 Teknoparkı, 2 Serbest Bölgesi, Türkiye’de en fazla Ar-Ge merkezleri ve tüm bunların yanında da Bilişim Vadisiyle bu misyonu üstlenen bir kenttir. Dünya bilgi ekonomisine geçtiğinde en önemli kavram bilimsel bilgidir. Bilimsel bilgiyi üretmek ve bilimsel bilgiyi kullanarak gelişmeyi sürdürebilmek şüphesiz temel bir hedeftir.

Tahkim kavramının gerekliliği açıktır

Gelişen ve farklılaşan ilişkiler hukuki itilafların çözümünde  klasik devlet ve yetkili hukuk kurumları ve mahkemeleri dışında hızlı, etkin ve sonuca odaklı çözüm mekanizmalarını da gündeme getirdi. Aslında tahkim yeni bir kavram gibi görünse de bulunan ve erişilebilen ilk belgeler açısından baktığımızda Mezopotamya’ya kadar uzanan, hakeme dayalı çözüm perspektifinde çok eskiden beri uygulanan ve var olan bir yöntemdir. Şüphesiz bunun kurumsallaşması, yeni çağların ve çok yakın zamanların bir sonucudur. Tahkim kavramının gerekliliği açıktır. İstanbul Tahkim Merkezinin amacı sadece Türkiye’nin ticaret ve uluslararası ilişkilerine bir çözüm merkezi olmak değildir.  İstanbul Tahkim Merkezi küresel ölçekte çözüm için başvurulan ve referans kabul edilen bir tahkim merkezi olmak zorundadır ve bunu sağlayacak bir alt yapının adıdır. Bunun olması içinde hem tanınması, hem kavranması ve sahiplenilerek, taraf ve muhataplarına sunulması gerekir. Bu buluşmalar bunu sağlayacaktır. Tahkim kavramını Baro üyeleri ile birlikte Kocaeli’mizin gündemine taşıdığı için Baro Başkanımızı tebrik ediyorum. Bu işbirliklerinin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum.” diyen  Vali Güzeloğlu tüm katılımcılara teşekkür etti.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuşmalarının ardından “İstanbul Tahkim Merkezi ile Uyuşmazlıkların Etkin Çözümü” konulu seminere geçildi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.