DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 38°C
Sıcak

“SON KARARNAMELER YÜZ GÜLDÜRDÜ”

“SON KARARNAMELER YÜZ GÜLDÜRDÜ”

SİME-SEN Kocaeli Şubesi Başkanı Hasan Hüseyin Hoyur,

Sime-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Hasan Hüseyin Hoyur, basın açıklaması yayınlayarak, son kararnamelerin sendika olarak yüz güldürdüğünü ifade etti.

Başkan Hoyur, “Sendikamız SİME-SEN’ in yılmadan gerçekleştirdiği zorlu mevzuat mücadelesi mutlu sonla neticelendi.29 Ekim 2016 Cumartesi tarihli Resmi Gazete de yayınlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemeler, sivil memurların büyük kazanımı ile sonuçlandı.Sivil Memurlara sadece Kariyer / Yönetici kadrolar değil, yetkilerde veriliyor…Yeni KHK değişiklikleriyle Yönetici ve Kariyer kadrolara atanabilecek memurların 211 sayılı İç Hizmet Kanunundaki ceza verme yetkilerini kısıtlayan hüküm iptal edildi.

OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA BAZI DÜZENLEMELER YAPILMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

Karar Sayısı: KHK/676

MADDE 53- 4/1/1961 tarihli ve 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununun 115 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin ikinci ve üçüncü cümleleri yürürlükten kaldırılmıştır. UZMAN ERBAŞLARA 52 YAŞINA KADAR ÇALIŞMA HAKKI VERİLDİ

SİME-SEN olarak 07 Şubat 2014 tarihinde ilk kez teklifini verdiğimiz ve K.K.Per.Bşk. tarafından Genelkurmay Başkanlığına gönderilen talebimiz karşılık buldu.

Uzman erbaşların çalışma sürelerinin 52 yaşa kadar uzatılması yönündeki teklifimizi bütün platformlarda dile getirmiş, KİK toplantılarında masaya yatırmış, TBMM de yasalaşması için ilgili komisyon ve milletvekillerine dosyalar sunmuştuk.

SİME-SEN Genel Başkanı Serdar Dursun ve Yönetim Kurulu Üyelerinin olağan üstü çabasıyla gerçekleşen bu düzenleme ile uzman erbaşların erken yaşta emekli edilmesinin  önüne geçilmiş oldu. OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA BAZI DÜZENLEMELER YAPILMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

MADDE 64- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “kırkbeş” ibaresi “Eli iki” şeklinde değiştirilmiştir.

A TİPİ KARİYER KADROLARI AÇILIYOR

SİME- SEN’in  Genel Başkanı Serdar DURSUN ve Yönetim Kurulu Üyelerinin olağanüstü çabaları, sivil memurlara başka bir kazanım daha sağladı.

Özellikle 15 Temmuz sonrası kurum ve kuruluşlarla ilişkilerini daha da kuvvetlendiren SİME-SEN, başta AK Parti Genel Merkezi ve Milli Savunma Bakanlığı yetkililerine sundukları teklifle, Sivilleşme ve

Kurumsal Tecrübeyi yükseltecek A tipi Kariyer kadroların açılmasını istemişti.

Yayınlanan KHK ile SİME-SEN ‘in bu ısrarlı talebi de yerine getirilmiş oldu. Özellikle KPSS ve  dil şartı koşmayan kurum içi yükselmenin önünü açan kanun maddesi (Geçici 5 ve 6’ncı maddeler) şu şekildedir: OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA BAZI DÜZENLEMELER YAPILMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

MADDE 61- 1325 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 3- Bakanlık merkez teşkilatı kadrolarına 2017 yılı sonuna kadar yapılacak atamalar merkezi yönetim bütçe kanunlarındaki sınırlamalara tabi tutulmaz.

GEÇİCİ MADDE 4- Mesleğe özel yarışma sınavı ile girip en az üç yıllık yetişme döneminden sonra yapılan yeterlik sınavını kazanarak 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarında Atama Usulüne İlişkin Kanuna göre müşterek kararla atanmış olan ve bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kırk yaşını aşmayanlardan, kurumlarında Başmüfettiş, Başdenetçi, Başkontrolör unvanlarını taşıyanlar Başmüfettiş kadrolarına, Müfettiş, Denetçi, Kontrolör unvanlarını taşıyanlar ise Müfettiş kadrolarına, Teftiş Kurulu Başkanlığında görev yapmak üzere bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde naklen atanabilirler. Bu şekilde atananların sayısı elliyi geçemez.

GEÇİCİ MADDE 5- Yapılacak sınav tarihi itibarıyla en az üç yıl görev yapmış ve halen Kuvvet Komutanlıkları hariç Millî Savunma Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görevli bulunanlardan; yaş, KPSS ve yabancı dil şartı aranmaksızın, 657 sayılı Kanunun ek 41 inci maddesinde belirtilen şartları taşıyanlar; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bir yıl içerisinde ve bir defaya mahsus olmak üzere Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar kapsamında yapılacak veya yaptırılacak yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü sınavda başarılı olanlardan Millî Savunma Uzmanı toplam kadro sayısının %20’si kadarı, tespit edilecek başarı sırasına göre Bakanlıkça belirlenen Millî Savunma Uzmanı kadrolarına atanabilir. GEÇİCİ MADDE 6- Yapılacak sınav tarihi itibarıyla en az üç yıl görev yapmış ve halen Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında 657 sayılı Kanuna tabi olarak görevli bulunanlardan; yaş, KPSS ve yabancı dil şartı aranmaksızın, 657 sayılı Kanunun ek 41 inci maddesinde belirtilen şartları taşıyanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bir yıl içerisinde ve bir defaya mahsus olmak üzere ilgisine göre Genelkurmay Başkanlığı veya Bakanlıkça uygun görülecek usul ve esaslar kapsamında yapılacak veya yaptırılacak yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü sınavda başarılı olanlardan Silahlı Kuvvetler Uzmanı toplam kadro sayısının %20’si kadarı, tespit edilecek başarı sırasına göre Silahlı Kuvvetler Uzmanı kadrolarına atanabilir.

GEÇİCİ MADDE 7- 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin “Ortak Hükümler” bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendi kapsamında mesleğe alınanlardan, özel yeterlik sınavı yönetmeliklerine göre yapılan yeterlik sınavlarında başarı göstererek uzmanlığa atananlar, Millî Savunma Bakanlığının uygun görmesi halinde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bir yıl içerisinde; toplam Millî Savunma Uzmanı kadrosunun %20’si kadarı ile sınırlı kalmak kaydıyla, merkezi yönetim bütçe kanununda yer alan sınırlamalara tabi olmaksızın Millî Savunma Uzmanı olarak naklen atanabilirler.”

Yukarıda sayılan tüm maddeler bizzat SİME-SEN’in durmadan, yorulmadan, bıkmadan ve yılmadan yaptığı yerinde sorun tespit ve çözüme yönelik gayretlerinin eseridir. Tüm sivil memur arkadaşlarımıza hayırlı olsun.”

hasan-huseyin-hoyur

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.