DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Gök Gürültülü

Ay, “Kız ya da erkek evlat değil, hayırlı evlat istenmeli”

Ay, “Kız ya da erkek evlat değil, hayırlı evlat istenmeli”

İlçemizin sevilen esnaflarından Osman Ay, yaptığı açıklamada erkek ya da kız evlat değil Allah’tan hayırlı evlat istemenin makbul olacağını belirtti.

Hüner onların sayısını değil, saygısını artırmaktır

Tecrübeli esnaf Osman Ay, yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Değerli kardeşlerim, her anne ve babanın evlat sahibi olmaya sonsuz bir arzusu vardır.bu arzu,asil bir istektir.esasen evlenmeden maksat da budur., meselenin mühim olan tarafı sahip olduğumuz evladın terbiyesidir. İslam dininin emrettiği güzel terbiye verilmeyecek olursa hem kendimiz hem de millet ve memleket bu çocuklardan zarar görür. Hüner onların sayısını değil, saygısını artırmaktır. Nebat yetiştirir gibi evladının sadece yeme ve içmesine dikkat gösteren, vitrin bebekleri gibi süsleyip giydiren ve fakat kamil bir iman ve güzel ahlakla mücehhez kılmayan anne ve babalar huzur-ı ilahide sorumludurlar. Bir çocuk asi, cani ve serseri ise imansız,iz,ansız ve vicdansız ise bunların suçlarının baş ortağı anne ve babalardır. Evlat terbiyesi bir memleketini istikbalini hazırlar. Bunu ihmal etmek de bir milletin ufuklarını karartır. Ancak evladını terbiye eden kimseler istikbalinden emin olabilirler. İman ve İslam esasına göre terbiye edilemeyen çocuklar, çilesi, uliyetsizdir. Ne iyi bir iş yapma azmini ne de fena bir davranışın nedametini duyarlar. Evladın sadece karnını doyurmak ve sırtını giydirmek onlara karşı vazifemizi tam olarak yaptığımızı göstermez. Dişi ağrıyan kimsenin ayak parmağına merhem sürmek, nasıl ağzındaki ağrıyı dindirmezse çocuğumuzun karnını doyurmakla ruhundaki boşluğu doldurmuş olamayız. Eğer çocuklarımızın yaşayışı Kur’an-ı Kerim’in emirlerinden uzak ise buna sebep ya anne ve babanın kötü terbiye vermesi, yahut iyi bir terbiye verememesidir. İyi bir terbiye vermemekte kötü terbiye etmek gibidir. Zira kötülüğü öğreten ile iyiliği öğretmeyen kimselerin zararları birbirine denktir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır, anadan doğan her çocuk İslam fıtrat-ı üzerine doğar. Sonra anne ve babası Yahudi ise onu Yahudi yapar veya mecusi ise mecusi yapar. Nasrani ise Hristiyan yapar. Karılmış bir alçı, hangi kap içinde donarsa onun şeklini alır. Aile büyüklerinin inanç, düşünce ve ahlakı nasılsa çocuk da ona göre yetişir. Osman ay kardeşimiz sözlerine şöyle devam ediyor, Kur’an da mallar ve evlatlar,dünya hayatının süsüdür,denildikten sonra ,mallarınız,da çocuklarınız da sizin için bir imtihandır şeklinde haber verilmiş,ardından da mal ve çocukların Allah’ı anmaktan alıkoymaması istenmiştir.” Osman Ay, asıl kalıcı olanın salih amel ve salih evlat olduğunu belirterek,anne ve babaların erkek veya kız olması için değil,hayırlı olmaları için dua etmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

14877228_690787604411935_1625593961_n

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.