DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 40°C
Sıcak

Gazeteci Yazar Mevlüt Soysal yeni romanı “Dünün Birinde”yi anlattı

Gazeteci Yazar Mevlüt Soysal yeni romanı “Dünün Birinde”yi anlattı

Gazeteci Yazar Mevlüt Soysal’ın “Dünün Birinde” adlı romanı piyasaya çıktı. Gazetemize konuşan Soysal, “Eski bir müzisyenin düne olan yolculuğunu anlatırken toplumların yüzyıllardır tartıştığı aşk ve sevgi kavramlarını irdeliyorum” dedi

Mevlüt Soysal, “Tek Tanığım Gökyüzü” kitabının çıkmasının üzerinden yalnızca 6 ay geçmişken yeni bir kitapla okuyucularının karşısına çıktı. Gazeteci yazar Mevlüt Soysal’ın “Dünün Birinde” adlı romanı Kanes Yayınları etiketiyle piyasaya çıkarken, sorularımızı yanıtlayan Soysal, “Eski bir müzisyenin düne olan yolculuğunu anlatırken toplumların yüzyıllardır tartıştığı aşk ve sevgi kavramlarını irdeliyorum” dedi.

2016 yılı içerisinde çocuğun cinsel istismarını anlattığınız “Tek Tanığım Gökyüzü” adlı romanınız piyasaya çıktı. Üzerinden 6 ay geçti ve yeni bir kitapla karşımıza çıktınız. Bu kadar kısa zamanda yeni kitabı nasıl hazırladınız?

Evet, bir romancı için 6 ay çok kısa bir süre. Bir de bunun editoryal ve kapak tasarımı gibi süreçlerini düşünürseniz kitabın çok daha kısa sürede hazırlandığı ortaya çıkar. Kısa diye ifade ettiğimiz bu sürece gelirsek öncelikle şunu ifade etmem gerekir: Tek Tanığım Gökyüzü adlı romanımın gördüğü ilgili, Türkiye’nin birçok kentinde katıldığımız fuarlarda okuyucudan aldığım elektrik beni yazma noktasında motive etti ve ilk romanımın sürecinde olduğu gibi günün çok erken saatlerinde uyanıp bu romanı hayata geçirdim.

Erken saatlerde mi yazarsınız?

Elime kağıdı aldığımda berrak bir kafam olduğunda yazmak benim için daha kolay oluyor ve kelimeler beynimden hızlıca dökülüyor. Fakat kitabın tamamını erken kalkarak yazdığımı söylemem yalan olur. Bu defa günün çok büyük bir bölümünü kullandım. Bildiğiniz gibi gazetecilik mesleğini yapıyorsanız her an işsiz kalmaya da müsait oluyorsunuz. Ben de işsiz geçirdiğim temmuz ayında başımı iki elimin arasına alıp “Ben şimdi ne yapacağım?” diye kara kara düşünmek yerine bu romanı yazdım.

Katkı aldığınız kimler var?

Katkı aldığım öncelikle eşim Yağmur var. Çünkü onunla birlikte yaşayınca roman yazmam da pek kolay oluyor. Kendisinin hukuk eğitimi alması ve bunun yanı sıra edebiyat noktasında önemli bir birikime sahip olması nedeniyle benim için bu iş normalinden daha kolay oluyor. Yazdıklarımı ona okutuyorum ve dil ve üslup konusunda ondan destek alıyorum. Kitabın editoryal sürecinde de Yağmur oluyor. Romanlarımı evlendikten sonra yazmamın önemli sebebi eşim.

“Dünün Birinde” romanı ne anlatıyor?

“Dünün Birinde” romanına “aşk romanı” demek bu çalışmayı kısır değerlendirmemize sebebiyet verir. Bu aslında bir “bekleyiş” romanı, tıpkı “Godot’yu Beklerken”de Vlademir ve Estragon’un bekleyişi gibi bir bekleyiş bu: Umudun ve hazzın bekleyişi. “Beklemek” kelimesi insana bir “eylemsizlik” hali gibi gelse de bir aksiyondur bence. İnsan giderek de bekler, koşarak da, düşerek de… “Godot’yu Beklerken”deki o sevimli kahramanlar da eylemsiz bir bekleyişin içinde değil ki… Evet, “Dünün Birinde” eylemli bir bekleyişin romanı… Hazza ve umuda dokunmak için koşarak beklemenin romanı.

“Haz” kelimesini çok kullanıyorsunuz.

Çünkü istek duyulan bir şeyi elde etmenin yarattığı hoşnutluk duygusudur haz. Durum bu olunca “haz” ifadesini mutluluktan ayrı tutmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü mutluluk durağan bir hale gelince hazzını yitirir. Normalleşen mutluluklar insana yeni bekleyişlerin kapısını aralar.

Neyi bekler insan?

Evet, “Dünün Birinde” adlı romanın baş karakteri, rutinleştiğini düşündüğü hayatının çıkış noktasını eski günlerinde görüyor. Çünkü geride renkli diyebileceğimiz günler bırakmış baş karakter. Yaşı artık 40’a dayansa da o günlerdeki gibi yaşamak istiyor. O günlerde yaptığı iş müzik, yeniden müziğe yöneliyor; o günlerde saçları uzun, tekrar saçlarını uzatıyor. Fakat o günlere gidecek otobüsün hareket etmesi için bir şeye ihtiyaç var: Aşk. O da karşısına çıkıyor ve düne olan yolculuğu başlıyor. “Dünün Birinde” de işte o yolculuğu anlatıyorum. Romanın tanıtım bülteninde ise şu ifadeler yer alıyor: Eski bir müzisyen, mazinin renkli günlerini tekrar yaşamak için geçmiş zaman yolcusu olur ve dününe ait ne varsa yanına alır; yalnızlık, eski bir gitar, uykusuz geceler ve düşler…  Ve en önemli parçası yapbozun: Aşk… Yürümeye çalışır, bir el durdurur onu: Sevginin eli… Yeniden yola çıktığında ‘Gitme!’ der biri: Sevginin sesi…  Elzem ve acı olan ise ikisinden birini seçmektir. A: Sevgi, B: Aşk, C: Hiçbiri,  ‘Hepsi’ yoktur şıklarda.

“Tek Tanığım Gökyüzü” ile “Dünün Birinde” arasındaki romancılık farkı ne?

“Tek Tanığım Gökyüzü” kitabı benim ilk romanımdı ve bu çalışmada mütevazi bir dil tercih ettim. O kitapta kurgu ön plana çıktı ve tek karakter üzerinde başladığım roman tek karakterle bitti. Bu romanda ise daha özgün bir dil var. Öncekine göre savruk ve güçlü cümleler var bu romanda. Üslup konusunda hedeflediğim noktaya daha yakın bir yerdeyim “Dünün Birinde”de. Yani, mütevazi Mevlüt yerine “Ben romancı olacağım” diyen bir ben varım romanda.

“Dünün Birinde”nin kapak tasarımı çok dikkat çekici. Tasarım kime ait.

KYÖD Yayınları’ndan çıkan “Tırnak İçinde” kitabımda ve Kanes Yayınları’ndan piyasaya sunulan “Tek Tanığım Gökyüzü” adlı romanımda olduğu gibi “Dünün Birinde” romanımın kapak tasarımını da Hande Ekinci yaptı. Aynı zamanda kuzenim olan Hande Ekinci’ye çok beğenilen bu tasarımı nedeniyle teşekkür ediyorum.

Bu kitapta hedefiniz ne?

Edebiyat çok uzun bir yol ve sabırlı olmak gerek. Bu sebeple bu kitabımda “Tek Tanığım Gökyüzü” romanımın çıtasını aşmak istiyorum. Bu hem satış açısından hem de edebi açıdan. Güçlü bir okur kitlemin oluşmasını ve insanların kitap kapağına ya da reklamlara bakarak değil, ismime bakarak romanlarımı almasını istiyorum.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“Dünün Birinde”yi herkesin okumasını isterim. Öncelikle müzikle ilgilenenlere tavsiye ederim: Çünkü baş karakterin müzisyen olması nedeniyle müzikle ilgili önemli bilgiler var bu kitapta. Örneğin Chopin, örneğin Bach ya da yerli ve yabancı rock grupları. Bunların hepsini “Dünün Birinde”de bulabilirsiniz. Felsefe ve psikolojiyle ilgilenenlere bu kitabı tavsiye ederim. Çünkü kitabın birçok bölümünde felsefik ve psikolojik değerlendirmeler var. Tiyatroyu sevenlere, sinemayı sevenlere bu kitabı tavsiye ederim. Samuel Beckett’ten Nuri Bilge Ceylan’a kadar önemli bilgiler yine bu kitapta.

on-kapak _dsc0002 _dsc0005 _dsc0006 14875850_320433441648956_1273760140_o

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.