DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 33°C
Parçalı Bulutlu

Gelecek, kadınlarımızın atacağı adımlarla şekillenecek’

Gelecek, kadınlarımızın atacağı adımlarla şekillenecek’
15.11.2016
707
A+
A-

Gelecek, kadınlarımızın atacağı adımlarla şekillenecek’

Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında düzenlenen Lider Kadınlar Çalıştayı’nda konuşan AK Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Gelecek, kadınlarımızın atacağı adımlarla şekillenecek” dedi.

Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında düzenlenen Lider Kadınlar Çalıştayı, KEFEK ve AK Parti Kocaeli Milletvekili R.Sezer Katırcıoğlu’nun başkanlığında, Sapanca’da düzenlendi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı programda, KEFEK Başkanı R.Sezer Katırcıoğlu, açılış konuşmasında; “Savaşın ve terörün en büyük mağduru yine kadınlar ve çocuklardır. Batı, bu insanlık dramlarını izlemekle yetinirken; Türkiye seferber olmuş adeta taşın altına elini koymuştur. Terörün kaynağını ayırt etmeksizin, hepsini reddederek mücadele eden Türkiye, bölgenin yükselen gücü ve umudu olmaya devam edecektir. Hal böyleyken gelecek nesillerin huzuru, refahı ve güvenliği, büyük ölçüde ve özellikle biz kadınların, Türk kadın parlamenterlerin atacağı adımlarla, alacağı tedbirlerle şekillenecektir” dedi.

Savaşın ve terörün en büyük mağduru yine kadınlar ve çocuklardır

BM Kadın ve Parlamentolar Arası Birlik ile yürütülen Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen toplantıda konuşmasına devem eden KEFEK Başkanı Katırcıoğlu, “Çalıştayımız, kadın liderliğine, toplumsal hayatta kadının artan rolüne odaklanmaktayken; dünyamız maalesef, kadın mağduriyetlerinin, giderek arttığı, zor günlerden geçirmektedir. Dünyanın gündeminden maalesef, savaş ve terör hiç düşmüyor. Terörün ve savaşın kıskacında inleyen, pek çok ülkede, yüz binlerce çocuk, kadın, genç ve yaşlı hayatını kaybetmekte, sahillere bebek ve kadın bedenleri vurmakta; hayatta kalanlar ise; açlık, salgın hastalıklar, sefalet ve cehaletle boğuşmaktadır” ifadelerini kullandı.

Dünyanın gündeminden maalesef, savaş ve terör hiç düşmüyor

Tarihi ve manevi dinamiklerle beslenen, adalet temelinde kalkınmayı hedef edinmiş yeni Türkiye’de, kadınlarımız, toplumsal değişimin ve dönüşümün en önemli mimarlarıdır ifadesini vurgulayan Katırcıoğlu, “Dönüşümün ve demokrasinin, en büyük teminatı ise milli iradedir. Bu gerçeği, 15 Temmuz’da, milli iradeyi hiçe sayarak, parlamentoyu ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombalayacak kadar, gözleri dönmüş, kendi halkının üzerine tanklarla, F-16larla ateş açan canilere karşı, dimdik duran kadınlarımızın özverisinde ve cesaretinde gördük. Dünya demokrasilerine örnek teşkil eden, birlik ve beraberlik ruhumuzun, Yenikapı ruhunun, daim olmasını ümit ediyor; tanklardan güçlü kadınlarımızı, bütün şehitlerimizi minnetle anıyor, şehit annelerimiz, şehit kadınlarımız başta olmak üzere bütün ailelerimize ve gazilerimize hürmetlerimizi arz ediyorum” diye konuştu.

Kendi halkının üzerine tanklarla, F-16larla ateş açan canilere karşı, dimdik duran kadınlarımızın özverisinde ve cesaretinde gördük

Kadınlarımızın demokrasi mücadelesindeki azmi ortadayken kadınlarımız için ne yapsak azdır ifadelerini kullanan AK Parti Kocaeli Milletvekili, MKYK Üyesi ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı R.Sezer Katırcıoğlu, “Bu nedenle, kadınlarımızın, büyüyen Türkiye’nin yolculuğunda sosyal, ekonomik ve siyasal hayatta artan bir etkinlik ve oranda katılımı için gereken her türlü katkıyı sunmak temel amacımızdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın hak ve hürriyetlerine yönelik, dönemindeki çağdaş pek çok ülkeden daha ileri düzeyde reformist yaklaşımları ile biz kadınlar, seçme ve seçilme hakkını elde ettik. 1935’te Meclis’teki kadınların %4,5 olan mevcudiyeti, 2002 yılından itibaren de on katına çıkarak, bugün %14,7 oranına ulaşmıştır. Bu, bir başarı olmakla beraber, yeterli değildir. Temel hedeflerimizden biri de bu oranı %22,4 olan AB ortalamasına yükseltmektir” açıklamasını yaptı.

‘Yurtdışında Yaşayan Ailelerin Sorunları

2009 tarihinde, TBMM bünyesinde kurulan komisyonun, uzlaşı ve derin işbirliğinin hâkim olduğu başarılı çalışmalara imza attığını belirten Katırcıoğlu, “Başta erken yaşta evlilikler olmak üzere kadına yönelik şiddet, geleneksel evlilikler, kadın istihdamı, mobbing, bütçeleme, eğitim ve medya konularında çalışmalar yürütmüştür. Kadınlarımızın statüsünü iyileştirmeye yönelik İstanbul Sözleşmesi ve 6284 (Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) sayılı Kanun’un hazırlayıcısı olmuştur. 26. dönemde de ‘Yurtdışında Yaşayan Ailelerin Sorunları’, ‘Engelli Kadınlarımızın Sorunları’ ve ‘Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi “ konularında alt komisyonlar oluşturmak suretiyle çalışmalarını sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

232_d

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.