DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 40°C
Sıcak

KOCAELİ SANAYİ ODASI MESLEK KOMİTELERİ MÜŞTEREK TOPLANTISI YAPILDI

KOCAELİ SANAYİ ODASI MESLEK KOMİTELERİ MÜŞTEREK TOPLANTISI YAPILDI

 

Kocaeli Sanayi Odası’nın sosyal faaliyet kapsamında Geleneksel olarak düzenlediği Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı hafta sonunda yapıldı.Kartepe Green Park otelde Üç gün süren ve 70’in üzerinde Meslek Komitesi üyesi ile eş ve çocuklarıyla katıldığı etkinlikte Çalıştay ,Panel’in yanısıra  ayrı ayrı çeşitli aktivitiler düzenlendi.

Kocaeli Sanayi Odası Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısına eş ve çocuklarıyla katılım gösteren üyelere ilk günün akşamında Atatürk’ün Atatürk’ün 78.Ölüm Yıldönümü nedeniyle  “Atatürk’ün Modern Türkiyesi” konulu sunumu  araştırmacı yazar Dr.Çiğdem Ör yaptı.Yaklaşık bir saat süren sunum sonrası KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Dr. Ör’e bir Atatürk Tablosu hediye ettiler.

ÇALIŞTAY

KSO Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nın ikinci gününün açılış konuşmalarını KSO Genel Sekreteri Memet Barış Turabi,KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul yaptılar.KSO Genel Sekreteri Turabi Günün programı hakkında üyelere bilgi aktarımında bulunurken, KSO Meclis Başkanı Tuğrul, 6 ayda bir gerçekleştirilen Meslek Komiteleri Müşterek Komiteleri çalıştaylarından önemli fikirler çıktığını vurguladı. KSO Başkanı Zeytinoğlu ise bu dönem Çalıştay’da ele alınacak konunun “Kredi notunu belirleme” olduğunu belirterek “Kredi Derecelendirme Kuruluşları kredi notlarını belirlerken önem verdiği ekonomik faktörler ; kişi başına düşen yüksek milli gelir,istikrarlı büyüme yapısı ,sağlam ve sürdürülebilir kamu maliyesi ,sürdürülebilir dış finansman ve ülkenin para politikasının sağlamlığı olarak öne çıkmaktadır.Diğer taraftan,hukukun üstünlüğü ,yönetim etkinliği,şeffaflık,siyasi öngörülebilirlik  gibi konulara S&P, Moody’s ve Fitch kredi kuruluşu önem atfetmektedir.Ayrıca ,ülkelerin para birimlerinin güçlü ve istikrarlı olması ve ülkelerin borç ödeme konusunda temiz bir geçmişe sahip olması söz konu derecelendirme kuruluşların önem verdiği diğer hususlar arasında yer almaktadır”

Daha sonra 10 kişilik 8 ayrı grup oluşturularak “Türkiye’nin Kredi Notu Dinamikleri” konulu Çalıştay  çalışması yapıldı.

PANEL

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise Panel düzenlendi.KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Moderatörlüğü’nde gerçekleşen “Türkiye’nin Kredi Notu ve Etkileri “ konulu  Panele konuşmacı olarak  PWC Partneri Hüsnü Dinçsoy,Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Oral Erdoğan ve İKV Genel Sekreteri Doç.Dr.  Çiğdem Nas  katıldılar. KSO Başkanı Zeytinoğlu , Çalıştay çalışmasından çıkan sonuçları maddeler halinde özetleyerek aktardı. Daha sonra sırasıyla söz alan İKV Genel Sekreteri  Doç.Dr.Çiğdem Nas, “  Türkiye’nin Uluslararası İtibarı ve Güvenirliliği Açısından Avrupa Birliği Süreci” konusunda ,PWC Partneri Hüsnü Dinçsoy “Türkiye’de Yatırım Ortamı” konusunda sunum gerçekleştirirken “2015yılı verilerine göre Türkiye ,yurtdışından doğrudan yabancı yatırım alan en çekici 22.ülke olmuştur. Kredi notunun doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde anlamlı bir etkisi yok” dedi.

Son Panelist Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan da , “Türkiye ve Dünya Ekonomisi –Başlıca Göstergeler” konulu sunumunu yaptı.

Panelin bitiminde kendilerine yöneltilen soruları yanıtlayan panelistlere KSO Başkanı Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Tuğrul günün anısına plaket verdiler.

Kocaeli Sanayi Odası Meslek Komiteleri Müşterek toplantıları sonrası gece gala yemeği müzik eşliğinde yenildi.

kso-baskani-zeytinoglu-ve-meclis-baskani-tugrul-ataturkun-modern-turkiyesi-konulu-sunu-mu-yapan-arastirmaci-yazar-dr-cigdem-ore-ataturk-tablosu-hediye-ettiler kso-genel-sek-memet-baris-turabignlsek-yrd-lari-egemen-mert-elif-bilgisusehittin-cokerseckin-okte-elif-nebilir-zehra-akyolakif-bagdacicek kso-meslek-komiteleri-musterek-toplantilarinin-ilk-gununde-ataturkun-modern-turkiyesi-konulu-sunum-ilgiyle-izlendi kso-meslek-komiteleri-musterek-toplantisina-katilanlar-toplu-olarak-goruluyor kso-meslek-komiteleri-musterek-toplantisinda-10ar-kisiden-8-ayri-masada-toplanan-uyeler-calistayda-turkiyenin-kredi-notu-dinamikleri-konusunu-islediler kso-meslek-komiteleri-musterek-toplantisinin-ilk-gunun-sonunda-kartepede-sucuk-partisi-vardi kso-meslek-komiteleri-uyeleri-calistay-yaparken-esleride-agrinin-degerlendirilmesi-ve-tedavisi-konusunda-fizyoterapist-caglar-turetkeni-dinledi kocaeli-sanayi-odasi-baskani-ayhan-zeytinoglu kocaeli-sanayi-odasi-meclis-baskani-hasan-tahsin-tugrul kocaeli-sanayi-odasi-meslek-komiteleri-musterek-toplantisi-ikinci-gununde-uyler-goruluyor kso-baskani-ayhan-zeytinogluprof-dr-oral-erdoganyunus-ciftci-ve-esleri-gala-yemeginde kso-baskani-zeytinoglu-ve-kso-meclis-baskani-tugrul-panelistler-pof-dr-erdogannas-ve-dincsoya-plaket-verdiler

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.