DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 36°C
Sıcak

Şehit cenazelerinde ağlamak daha mı kolay dedi.. AKP şaşırtmadı

Şehit cenazelerinde ağlamak daha mı kolay dedi.. AKP şaşırtmadı

 

CHP’li Milletvekili Hürriyet, “Şehit cenazelerinde ağlamak daha kolay diyorsanız bugün bu önergeye ‘hayır’ dersiniz” dedi, AKP’li vekiller ‘Hayır’ dedi.

Terörle mücadele ederken teröristlerce yaralananların gazi sayılması için uzun zamandan beri mücadele eden CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, daha önce sunduğu meclis araştırma önergesini TBMM Genel Kurulu’na getirdi. 15 Temmuz darbe girişiminde yaralananların gazi sayılması kararlaştırılan mecliste, PKK ile mücadele eden gaziler için araştırma önergesi AKP oylarıyla kabul edilmedi.

“KALBİNDE PKK MERMİSİ İLE YAŞIYOR GAZİ SAYILSIN DEDİK AKP HAYIR DEDİ”

Bilindiği üzere; 29 Ekim günü çıkarılan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle 15 Temmuzda yaralanan tüm vatandaşlar gazi sayılmış, o gece yaralananlar gazilerin yararlandığı tüm haklardan yararlanabilir hale getirilmişti. PKK ile mücadele sırasında yaralanmalarına rağmen gazi sayılmayanların sorunlarını sık sık meclise taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, bu konuyla ilgili meclise araştırma önergesi sunmuş, bu insanların da gazi sayılmaları gerektiğini dile getirmişti. O önerge önceki akşam CHP Grubu Önerisi olarak meclis genel kuruluna indi. Konuyla ilgili olarak son derece duygusal bir konuşma yapan Milletvekili Hürriyet, gazi sayılmayanların sorunlarının araştırılması için araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Hürriyet yaptığı konuşmasında, “Kimisinin parmakları eksik, kimisi vücudundaki şarapnel parçalarıyla hayat mücadelesi vermeye devam ediyor. Çatışmada şehit düşen arkadaşının yasını tutuyor kalbinde ve aynı kalpte terörist mermisiyle yaşıyor. Kalbindeki bu kurşun alınırsa ya felç olacak ya da masada kalacak, yanlarında patlayan füze ve bombaların darmadağın ettiği vücutlarında kalıcı hasarlar oluşmuş durumda ama yine de gazi sayılmıyorlar”

“ŞEHİT OLSALAR, CENAZELERİNDE GÖZYAŞI SELİNDE BOĞULACAKTINIZ”

“Bu askerlerimiz, bizler daha güvende olalım, diye terör örgütünün peşinde dağ tepe dolaşıyor, sırtında onlarca kilo ağırlıkla “Acaba teröristin kurşunu ne yönden gelecek?” korkusunu bir an olsun bile içinden atamadan dağlarda geziyor, nöbet tutuyor, vatanı koruyor ama gazi olamıyor. Bu vatan evlatlarımıza bırakın sonuna kadar hak ettikleri gazilik maaşını, gazilik onurları bile verilmiyor. Peki neden? Türk Silahlı Kuvvetlerinin Sağlık Yönetmeliği’ne uyamadıkları için, uzuv kayıplarını yönetmeliğe uyduramadıkları için bir türlü gazi sayılmıyorlar. Yönetmelik bir parmağını kaybedene: ‘Hayır yetmez, 3 parmağını da kaybetmeliydin’ Yüzde 95 görme kaybı olana ‘Tamamen kör olmalıydın’ diyor. Oysa Anayasa’mız ne diyor? ‘Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar’ Kalplerinde kurşunla yaşamak zorunda olan ancak hak ettikleri gazilik onuru verilmeyen bu insanların kalbindeki kurşun 1 santimetre ileriye gitseydi ne olacaktı biliyor musunuz? O zaman oturduğunuz koltuklarınızdan şehit taziye mesajları yayınlayıp ‘Teröre yenilmeyeceğiz’ cümleleri kuracaktınız. Cenazesine gidip gözü yaşlı anaları, babaları teselli çabalarına girecektiniz. Türk Bayrağı’na sarılı tabutunu sırtlayıp askeri araca bindirecektiniz. Hangisini yapmak daha kolay? Şehit cenazesinde sel olan yaşlarda boğulmak mı yoksa kurşun kalbine 1 santimetre kala hayatta kalan bu vatan evlatlarını gazi olarak kabul etmek mi?”

“PKK İLE SAVAŞANLAR MUZ CUMHURİYETİNİN ASKERLERİ Mİ?”

Başbakan Binali Yıldırım’ın 16 Ağustos Salı günü AKP Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı hatırlatan CHP Milletvekili Hürriyet, “Başbakan Sayın Binali Yıldırım grup toplantısında ‘15 Temmuz şehit ve gazilerimize ne yapsak haklarını ödeyemeyiz. Şehit ve gazilerimizle ilgili yeni bir düzenleme yapacağız. Yaralanan gazilerimizde yüzde 40 iş göremezlik şartı aranıyor. Canlarını bu ülkenin geleceği için ortaya koymuş, göğsünü tanklara, mermilere siper etmiş gazilerimize ‘Sen yüzde 10 yaralandın.’ ‘Sen yüzde 30 yaralandın mı diyeceğiz, yakışır mı bu Türkiye’ye? Meydana inen, parmağı, tırnağı bile yaralanmışsa gazi olacak, gazi haklarından yararlanacak, kaldırdım bütün kuralları’ diyor. Sayın Başbakan ve 29 Ekimde 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle 15 Temmuzda yaralanan tüm vatandaşlarımız gazi sayıldı. FETÖ bir terör örgütü ve yaşananları unutmak tabii ki mümkün değil. Ancak burada, düşünebilen ve sorgulayabilen akıllara birtakım sorular gelmesi gerekmiyor mu sizce? FETÖ terör örgütü de Mehmetçiğin yıllardır savaştığı PKK terör örgütü değil mi? 15 Temmuzda meydanlara inen Türkiye’nin geleceği için indi de PKK’yla yıllardır savaşanlar muz cumhuriyetinin askerleri mi?”

“YASA TEKLİFİMİZ DE GELİYOR”

“Türkiye genelinde yaklaşık 10 bin kişi gazilik onurunu beklediğini de sözlerine ekleyen Hürriyet; “   Kalp yarası kurşundan çok ağırdır. Gelin, bu insanları daha fazla yaralamayalım. ‘Şehit cenazelerinde ağlamak daha kolay’ diyorsanız bugün bu önergeye “hayır” dersiniz ama “Bizim için bu insanlar elbette önemli” diyorsanız bu araştırma önergemize “evet” dersiniz; karar sizin. Yarın, terörle mücadeleden bahsederken gazi ve şehitlerin fedakârca mücadelelerini alnınızın akıyla anlatabilmek istiyorsanız bugün bu önergeye ‘evet’ demek zorundasınız. Hatta, bu önergenin ötesinde, Sayın Meclis Başkan Vekilimiz Akif Hamzaçebi’nin vermiş olduğu bir yasa teklifi var, önümüzdeki günlerde Genel Kurula gelecek. O yasa teklifine de sizlerden ‘evet’ oyu bekliyoruz gazilerimiz adına.    Yasaların gazi saymadığı ama bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak gazi saydığımız bu vatan evlatlarımız için verdiğimiz bu araştırma önergemize destek verin ve bu insanlarımızın gözlerindeki yaş, emekleri boşa gittiği için değil, hak ettikleri gazilik unvanını almanın verdiği sevinçten olsun diyorum”

TIRNAĞI ÇİZİLENİ GAZİ SAYAN AKP, PARMAĞI KOPANI GAZİ SAYMIYOR

“Bizi izleyen vatandaşlarımız hepimize soruyor: “15 Temmuz darbesini torununa anlatamayan Sayın Başbakan, bizler de evlatlarımıza neden gazi sayılmadığımızı anlatamıyoruz. Terörle mücadelemiz bitti ama devletimize kendimizi kabul ettirme mücadelesi veriyoruz, asıl zorumuza giden budur. Devlet bizi görevlendirdiği için oralara gittik, vurulduk, ancak bir kenara atıldık.” diyorlar. “Bizlere gazi olamazsınız çünkü ‘yasalar’, ‘yönetmelikler’ diyen devlet yetkilileri, kendi çocuklarının bir parmağına acaba kaç lira değer biçebilirler?” diye buradan herkese soruyorlar değerli arkadaşlar. “Terörist kurşunları değil, bizleri asıl yaralayan ‘Sen gazi değilsin.’ diyenlerdir.” diyorlar. “FETÖ vurduğunda gazi olunuyor da PKK vurduğunda neden gazi olunmuyor? Bizler bu devlet için vurulmadık mı?” diye soruyorlar. “Kopuk parmaklarımızı, yitirdiğimiz gözümüzü onarmakta tıp yetersiz kalırken gazilik onurumuz için de yasalar yetersiz kalıyor. Bu haksızlık değil mi?” diyorlar. “Askere gitmeden önce bu mermilerle yaşıyor olsaydık bizleri askere alır mıydınız?” diye soruyorlar. “Bizler devletimizden çok şey değil, evlatlarımıza bırakabileceğimiz gazilik onurumuzu istiyoruz.” diyorlar. Çok net, çok küçük bir talepleri var; sadece gazilik onurlarını istiyor bu vatan evlatları, bu ülke için savaşmış vatan evlatları. Ve bakın daha ne diyorlar: “Cudi Dağı’nda 4 tane PKK kurşunuyla yaralandım, ben neden gazi sayılmıyorum?” diye sizlere soruyorlar. “Bir baba düşünün ki vatan için vurulmuş ama çocuğuna ‘Ben gaziyim.’ diyemiyor. Neden gazi olmadığımı açıklayamıyorum, siz açıklayın.” diyorlar. “Öldüğümüzde tabutumuzun ay yıldızlı bayrakla kaldırılmasını istiyoruz. Bunu bize çok görmeyin.” diyorlar değerli arkadaşlar, özellikle bunları sizin dikkatinize sunmak istiyorum”

fatma-kaplan-hurriyet-2 fatma-kaplan-hurriyet-3 fatma-kaplan-hurriyet-1

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.