DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 32°C
Parçalı Bulutlu

SGK’dan vatandaşlara önemli duyuru

SGK’dan vatandaşlara önemli duyuru

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vatandaşlara önemli duyuru yapıldı. Yapılan açıklamada GSS primlerinden işveren, çalışan primlerine kadar vatandaşlar açısından önemli açıklamalarda bulunuldu.

SGK’dan yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, 3/8/2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 19/8/2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan kanun ile kurumumuzun bazı alacakları (Sigorta primi, İşsizlik sigortası primi, Sosyal güvenlik destek primi, İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, İdari Para Cezaları, Kurumca tahsil edilen; damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, 30 Haziran 2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi) için Başvuru süresi 31.10.2016 ve Peşin/ilk taksit ödeme süresi 2 Ocak 2017 olarak hükme bağlanmıştır.

Bu defa 26/03/2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2016/9385 Sayılı 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunda Yer Alan Bazı Sürelerin Uzatılması Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı ile yukarıda sayılan borç türleri için başvuru süreleri 25/11/2016 tarihine kadar uzatılmış olup borç ödeme sürelerinde değişiklik olmamıştır.

Aynı zamanda 2016/22 sayılı genelge ile 19 Ağustos 2016 tarihinden önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeşitli sebeplerle işverenlere tebliğ edilmeden bekleyen çok sayıda idari para cezasının olması ve işverenlerin mağdur olmaması açısından 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunan işverenlerin Kurumumuz ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarının raporlarından, Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgi/belgelerden,  Mahkeme kararlarından,

Kaynaklanan 2016 yılı Haziran ayı ve önceki aylara ilişkin; prim borçlarının en geç 02.01.2017 tarihine kadar tahakkuk etmiş, idari para cezalarının ise 02.01.2017 tarihine kadar tebliğ edilmiş olması şartıyla yapılandırma kapsamında değerlendirilecektir.

Ayrıca 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile Genel Sağlık sigortalılardan gelir testi yaptırmamış olanlara 1 Eylül 2016 tarihi ile 2 Ocak 2017 tarihi arasında gelir testine müracaat etme ve yeni belirlenecek gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası primi ödeme imkânı sağlanmıştır. Genel sağlık sigortalıları, Kanunun yayım tarihini takip eden ay başından itibaren (19/8/2016) 5 ay içinde 1 Eylül 2016 ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasında başvurmaları halinde 2016/Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borçlarını gecikme cezası ve gecikme zammı ödemeksizin, borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 (on iki) eşit taksitte ödeyebilecektir. Peşin/ilk taksit ödeme süresi ise 28 Şubat 2017 tarihidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B’li (BAĞ-KUR) vatandaşlara, borçlarını, ödeyip emekli olabilme imkânı sağlanmıştır. Yapılan protokol ile prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanarak emekli olma imkânı getirilmiştir. Ayrıca protokolden birikmiş 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A’dan yaşlılık aylığı alabilecekler, askerlik ve doğum borçlanmasın, yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler de yararlanabilecektir. Bu protokolden yararlanmak isteyen sigortalılar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvurarak alacakları “Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek” yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat edebileceklerdir. Söz konusu protokol yapılandırma süresince geçerli olup yapılandırma süresi ile birlikte protokolün geçerliliği de sona erecektir.

Vatandaşlarımızın Genel Sağlık Sigortası borçları hariç diğer borçlarının yapılandırma başvurusu için az sayıda gün kaldığını ve yapılandırma fırsatını kaçırmamalarını önemle hatırlatmak isteriz. Zira vatandaşlarımız prim borçlarını yapılandırıldığı takdirde icra takibi varsa durdurulacak, sigorta prim indirimlerinden faydalanabilecek, ihalelere katılabilecek ve sağlıktan faydalanabileceklerdir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

img-20161028-wa0007

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.