DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Sağanak Yağışlı

CHP Kocaeli Milletvekili Av.Fatma Kaplan Hürriyet’ten önemli konulara değerlendirme

CHP Kocaeli Milletvekili Av.Fatma Kaplan Hürriyet’ten önemli konulara değerlendirme

CHP Kocaeli Milletvekili Av.Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye gündeminde yaşanan olaylar hakkında bir değerlendirme yaptı.

Vekil Hürriyet, yaptığı değerlendirmede şu sözleri dile getirdi: “Namazgah Barajı iddialarımız hakkında henüz tahlil sonuçları çıkmasa da yapılan bazı yorumların haksızlığa sebep olmaması açısından aşağıdaki bilgi notunu affınıza sığınarak sizlere iletmek elzem olmuştur. Ülkemizde 14 yıllık yönetimin ve katledilen eğitimin maalesef ağır sonuçlarını yaşıyoruz. En son Adana’da 12 çocuğumuzun yanarak can vermesi hepimizin içini yaktı. Ve daha da acısı bu konuda geçtiğimiz aylarda defalarca önerge verdiğimiz halde bırakın mecliste tartışılmasını meclis gündemine dahi alınmadı. Eğer bu acı olay yaşanmasaydı kimsenin bu önergeden haberi dahi olmayacaktı.

“İŞTE BU YÜZDEN ‘DENETLEDİK’ DİYENLERE GÜVENEMİYORUZ”

İtfaiye; “yangın merdiveni kilitliydi” diyor. Ama bu ülkenin bakanı 80 milyonun gözünün içine baka baka “kilitli değildi” diyebiliyor. Haziran’da denetledik diyorlar ama 5 ay sonra yangın meydana geliyor. Raporlarda kim bilir neleri gizlediler? İşte bu yüzden “Denetledik” diyenlere güvenmiyoruz.8 yıl önce Konya’da çöken ve 17 çocuğa mezar olan yatılı yurtla ilgili dava hala devam ediyor. 7 bilirkişi raporu alındı. İlk rapor 11 kişiyi suçlu görürken son raporda sorumlu sayısı 1’e düşüveriyor ve herkes kısa sürede tahliye oluyor.İşte bu yüzden “Denetledik” diyenlere güvenmiyoruz.Daha da ötesi bu ülkede MGK kararları yıllar önce dikkate alınmış olsaydı bu ülkede 15 Temmuz yaşanmazdı, bilmem farkında mıdır herkes?Yani uyarılarımız hep tozlu raflarda kalıyor. 3 bin önerge vermişiz bunların 2 bin 778’ine henüz cevap dahi verilmemiş.

Bugüne kadar genel kurulda muhalefetin sadece bir teklifi geçmiş o da iktidarın kabul ettiğinden değil oylamada çoğunluğu sağlayamadıklarından. İşte tablo bu kadar acı ne yazık ki!

NAMAZGÂH BARAJI İLE İLGİLİ ÖNERGEYİ NEDEN VERDİM?

Bizim namazgah barajı için verdiğimiz önerge de bu mahiyettedir. Haber metni içeriği iyi incelendiğinde kesin kanıtları değil sorulan soruları ve araştırma taleplerini içermektedir. Bu konuda çok dikkatli bir dil kullanmaya çalıştık. Tozlu raflarda kalmasın diye de gündeme getirmek zorundaydık.

Eğer bu konuda kesin bilgiye sahip olsaydık zaten önerge konusu yapmaya da gerek olmazdı. Doğrudan suç duyurusu hakkımızı kullanırdık.

ÇÜNKÜ HERKES KORKUYOR, HERKES GÖREVİNİ YAPMAYA BİLE KORKAR OLMUŞ.

Uzun zamandır tarafımıza aktarılan Namazgah Barajı şikayetlerini biz de gündeme getirdik. İlgili kurumlara (Valilik gibi) ve çevre mühendisleri odasına da bu iddiaları ilettik ve araştırılmasını istedik.Bizimde dileğimiz suyun temiz çıkması yönündedir. Vatandaşımıza zehirli suyun içerilmiş olmasını asla ve asla istemeyiz. Bu konu ikili münakaşaya ve siyasete alet edilmeyecek kadar da ciddi bir konudur.Bu kadar ciddi bir iddianın sessizce bir önerge ile sorulup aylarca ve yıllarca beklenmesi de doğru bir yaklaşım değildir. Kaldı ki günlerdir Kandıra’da kokulu, bulanık ve çamurlu akan çeşme suyunu dikkate aldığımızda ve bize ulaşan iddiaların içeriğinde “gerçek veriler halktan gizleniyor olabilir” cümleleri olunca bizim için bunu bakanlık düzeyinde sormak elzemdir. Çünkü ağır metallerin suyun rengini, kokusunu ve içilirliğini etkilediği bir gerçektir ve kuşku yaratmaktadır.

DENETİMİ İSU YAPMAZ

Kaldı ki bu suların denetimi ISU genel müdürlüğünde değildir. Dolayısıyla muhatabımız da ISU genel müdürü değildir. İçme sularını denetleyen ve düzenli tahliller yapması gerekenler valilik bünyesinde halk sağlığı birimleridir ve onların da üzerinde bakanlıktır. Dolayısıyla “niçin ISU genel müdürüne sorulmamış” gibi sorular anlamsız ve işin özünden uzaklaşmaktır.

“TAHLİLLER YA POZİTİF ÇIKARSA?”

İnşallah tahlil sonuçları negatif çıkar. Bütün dileğimiz budur. Ancak sonuçlar eğer pozitif çıkarsa ne olacak?

Bunun da dışında namazgah barajı ile ilgili son dönemlerde sorulması gereken ve endişe içeren daha bir çok soru vardır.

İŞTE MÜCADELE ETTİĞİMİZ ZİHNİYET BU!

“ELEŞTİRİLER BAŞIMIZIN ÜZERİNE”

Hatalarımız da elbette olacaktır. Önerge konusu iddialar da doğru çıkmayabilir elbet. Ancak nasıl bir zihniyetle mücadele ettiğimiz de önemsenmelidir. Gece yarısı, tecavüzü aklayacak önerge veren zihniyetin yarattığı şartlar altında ve mekanizmaların işlemediği arızalı bir alanda siyaset yaptığımız düşünüldüğünde küçücük bir iddiayı bile önemsememiz çok görülmemeli. Hatta “muhalefet neden bu iddiaları bu kadar ciddiye alıyor” diye önce iktidarı sorgulamak yerine muhalefetin sorgulanması çok büyük haksızlıktır. AKP’nin bunca yanlışının hiç mi suçu yok? Karar sizin… Yazımız uzun oldu ama “ah vah” demektense testi kırılmadan zamanında gereğini yapmak ve yaptırmak, bizim için “siyaseten ne kazanırız, ne kaybederiz” den daha önemlidir. Baraj suları konusundaki iddiamızın da bu yönde değerlendirilmesi hakkaniyet açısından önemlidir. Ve Namazgah Barajı ile ilgili iddialarımızın doğru olmaması en çok beni sevindirecektir. Siyaseten zarar verecek olsa bile!

fatma-kaplan-hurriyet-3

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.