DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Sağanak Yağışlı

“DÜNYA YERİNDEN OYNAR, KADINLAR BİRLİK OLSA”

“DÜNYA YERİNDEN OYNAR, KADINLAR BİRLİK OLSA”

CHP’li Kadınlardan ortak mesaj

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve Yönetimi dün parti binasında 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 82. yıldönümü hakkında basın açıklaması yayınladı. Başkan Çimen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değeri, ülkemizde bugünlerde göremediklerini, kadınların toplumda daha etkin görevler ve sorumluluklar alması gerektiği vurgulandı.

CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve Yönetimi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında Başkan Çimen, “Bugün 5 Aralık 2016. Türk Kadınının ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’nın alışının 82. Yıldönümü. Kadın hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, onun eşsiz öngörüsü sonucu, 5 Aralık 1934’te, pek çok Avrupa ülkesinden çok önce kadınlara verilen bu hak, kadınlar açısından bir devrimdir.

Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından biridir

Aradan geçen 82 yılda, biz kadınların kazanımlarını daha ileriye taşıması gerekirken, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında önümüze konulan engeller sonucu gelinen noktada, maalesef olması gereken yolda değiliz. 2015 Genel Seçimi sonucunda biz kadınlar, TBMM’ de sadece 76 kadın vekille yüzde 13 oranında temsil ediliyoruz. Nüfusun yarısı olan biz kadınlar, yasalar önünde erkeklerde eşit haklara sahibiz, ancak haklara ulaşmada eşit değiliz. Oysa daha çok kadın vekil demek, kadına yönelik şiddet, kadın istihdamı, eğitim gibi konuların daha fazla ele alınması ve çözüm üretilmesi demektir.

Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur, eşitlik temeline dayalı Temsil ve Katılımdır

Ne yazık ki hala ‘Temsilde Adaletten’ ya da ‘Sonuçta Eşitlikten’ söz edemiyoruz. Anayasa önünde Kadın ve Erkek eşittir demek yeterli olmamakta, Kadınlar Anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe sonuçta eşitlilikten söz edilememektedir. Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur, eşitlik temeline dayalı Temsil ve Katılımdır. Yani eşit temsil ve eşit katılımdır. Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz. Toplumsal refahın sağlanması için kadınların siyasal yaşama katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerekmektedir. Kadınların eğitimden yeteri kadar faydalanamaması, çalışma hayatında yer alamaması, çalışanların ise erkeklerle eşit koşullarda olmaması en büyük engellerdendir. Türkiye dünyada kadınların eğitim düzeyi açısından 104, Ekonomi ve fırsat eşitliği açısından 127, İş gücüne katılma oranı açısından 12. sıradadır. Türk Kadını dünya sıralamasında her alanda bu kadar geride olmayı hak etmemektedir.

Oysa eğitim kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda var olabilmelerinin en önemli aracıdır

Toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlara dayattığı geleneksel değer yargıları, kadınların sadece eş olma ve annelik rolleriyle sınırlandırılması da önemli sorunlardandır. Oysa eğitim kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda var olabilmelerinin en önemli aracıdır. Ne yazık ki AKP iktidarı kız çocuklarını okuldan uzaklaştıran düzenlemeleri birbiri ardına devreye sokmuştur. 4+4+4 eğitim sistemi, taşımalı eğitim sistemi, kız öğrencilerin 5. ve 6. Sınıftan sonra eğitimlerini bırakmalarına sebep olmuştur. AKP kadın istihdam paketi ile kadınları iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırarak eve güvensizliğe hapsedecek düzenlemeler yapmaktadır. Ayrıca kadınlar çalışma hayatında çoğunlukla kayıt dışı ve daha az ücretle çalıştırılmaktadır. Çalışan kadın erkeklerle eşit işe eşit ücret alamamaktadır. Mevcut iktidar kadınların kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğuracağına, gece sokakta yürüyüp, yürüyemeyeceğine, kahkaha atıp atamayacağına karar vermeye, kılık kıyafetine, zihnine, bedenine kimliğine hükmetmeye çalışmaktadır. Kadınların önündeki bu engeller kadına siyasal yaşama katılma konusunda erkeklere oranla çok daha fazla mücadele vermek zorunda kalmalarına eden olmaktadır.

‘Dünya yerinden oynar, kadınlar birlik olsa’

Yakın zamanda kız çocukları tecavüzcü ile evlendirilmelerinin önünü açacak yasa tasarısının geri çekilmesi, kadınların dayanışarak, güçlerini birleştirerek verdikleri örgütlü mücadelenin sonucudur. Yine siyasi partiler yasasında kadın lehine yasal düzenlemeler yapılması seçim sisteminde kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması, kadın ortak mücadelesiyle olacaktır. Biz inanıyoruz; ‘Dünya yerinden oynar, kadınlar birlik olsa.’ Birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit, özgür bir dünya diliyoruz” dedi.

dsc_0072

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.