DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Sağanak Yağışlı

GELİN TANIŞ OLALIM

GELİN TANIŞ OLALIM

Gölcük Eskişehirliler Derneği Başkanı Bülent Denlikol,

Gölcük Eskişehirliler Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Bülent Denlikol, Eskişehirli hemşehrilerini derneklerine davet etti.

Sosyal ve kültürel dayanışma ve yardımlaşma nedir?

Neden gereklidir

Gölcük Eskişehirliler Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Bülent Denlikol, yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Sosyal hayat, insanların bir arada yaşama, birlik olma, acıda, tasada beraber olma, beraber sevinme, beraber üzülme, gelenekleri, görenekleri, örf ve adetleri yaşatma ve geliştirme, iyi veya kötü her şeyi birlikte ve beraber hissetmeleridir. İnsanların, örf, adet ve gelenekleriyle, kültürleriyle birlikte yaşama, yardımlaşma, dayanışma duygularını geliştirmeleri ve ihtiyaç halinde yardımlaşmak için gösterdikleri gayret ve fedakarlıklara da sosyal dayanışma denir.

İnsan, yaradılışı gereği sosyal bir varlıktır. Yalnız başına yaşaması mümkün değildir. Birlikte yaşamanın gereği olan dayanışma ile insanlar yardımlaşmayı, birlikte iş yapmayı öğrenir. Dayanışma sayesinde insanlar daha çabuk ve daha çok iş yapabilirler. “bir elin nesi var iki elin sesi var” demiş atalarımız. Bu söz yardımlaşma ve dayanışmanın gerekliliğini ve önemini en iyi ifade eden sözdür. İnsanların birleştiklerinde, dayanışma içinde hareket ettiklerinde, birbirleriyle yardımlaştıklarında neler yapabileceklerini ifade etmektedir. İnsanlar bir araya gelebilmek, birlikte hareket edebilmek, yardımlaşmak, kendini daha güçlü hissetmek için dernekler, vakıflar, cemiyetler vb. Çeşitli kurumlar altında örgütlenirler. Bu önemli bir ihtiyaçtır ve özellikle gurbette iken, memleketinden yurdundan ayrıldıktan sonra, başka bir ilde veya başka bir ülkede yaşamaya başlayınca daha da önem kazanır.

 

Kısacası her yerde güçlü olacağız

 

Derneğimizin (Gölcük Eskişehirliler Sosyal Dayanışma Derneği) var oluş gayesi de budur gölcükte yaşayan hemşehrilerimizi bir araya getirmek, birlikte olmak, tanışmak, kaynaşmak, dayanışma içinde olmak, yardımlaşmak, sevinci ve üzüntüyü, milli ve manevi olguları birlikte yaşamak, Eskişehirliliği manevi bir örgütlülük haline getirmek ve büyütmek. Hemşehriler olarak dayanışma içine girerek kendimizi güçlü hissedeceğiz. Toplumsal olarak kendimizi diri ve güçlü hissedeceğiz. Lobi olarak kendimizi güçlü hissedeceğiz. Kısacası her yerde güçlü olacağız. Her yerde birlik olacağız, her yerde diri olacağız. Tanışacağız. Dayanışacağız. Yardımlaşacağız. Bunun için de gönülden inanarak, güvenerek, heyecanla birbirimize sarılmak, dayanışma içinde olmak zorundayız. Bazen hepimiz yaşadığımız şehrin caddelerinde veya şehrin en kalabalık yerlerinde bazı illerin “… İli ve ilçeleri, ….liler, dayanışma gecesi, tanıtım gecesi, şenliği vb” çok kapsamlı ve yoğun programlı tanıtım veya etkinlik ilanları görürüz. Eskişehir’in nüfusunun beşte biri, onda biri kadar olan illerin bu ilanlarını görünce “neden biz böyle etkinlikleri yapamıyoruz.” “neden biz bu kadar güçlü olamıyoruz” bizim bu insanlardan neyimiz eksik” diye de hayıflandığımız olur.

Hani derler ya un var, şeker var, yağ var. Neden helva yapamıyoruz. Bizim de yaşadığız şehirde yaşayan Eskişehirliler olarak oldukça önemli bir potansiyelimiz var. Ancak bu potansiyeli her zaman gerektiği gibi harekete geçiremiyoruz, toplayamıyoruz, birleştiremiyoruz, gücümüzü ortaya koyamıyoruz. Yaşadığımız şehirde yaşayan Eskişehirliler daima birlik ve dayanışma içinde ve daha etkili olmalıyız. Daima büyüyerek, gelişerek etkinliklerimizi sürdürmeliyiz. İnşallah ileride daha bütünleşmiş, daha iyi organize olmuş Eskişehirliler olarak nice güzel etkinliklere katılacak ve bu etkinliklerde hep birlikte olacağız. Gelin tanış olalım.”

 

1 2

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.