DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu

CUMHURİYET VAZGEÇİLMEZİMİZ

CUMHURİYET VAZGEÇİLMEZİMİZ

Gölcüklülerin Referandum Düşüncesi

Ülkemizin gündemini yoğun şekilde meşgul eden ve ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren partili cumhurbaşkanlığı’ teklifini merkeze alan anayasa değişikliğiyle ilgili referandumu Gölcük halkına sorduk. Gazetemize samimi düşüncelerini açıklayan vatandaşlar, ülke rejiminin değişmesini asla istemediklerini, referandumdan çıkacak sonucun ülkemiz için hayırlı olması temennilerini ilettiler.

Korkmaz, “Bu süreçte halk kesinlikle ayrıştırılmamalı”

Vatandaş Onur Korkmaz, referandum hakkında şu düşünceleri dile getirdi: “Bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu sistemin değiştirilmesini asla kabul etmiyorum. Bu ülkenin sistemi Cumhuriyettir, Üniter devlettir. Umarım ülkemizin geleceğini karanlığa düşürecek adımlar atılmaz. Mecliste Sayın Milletvekillerinin aldığı karar neticesinde referanduma gideceğimiz kesinleşti. Bu süreçte halk kesinlikle ayrıştırılmamalı, vatandaşın kararı ne olursa olsun kimseye vatan haini gözüyle bakılmamalı. Referandumun kazananı umarım Türkiye olur” dedi.

Akçay, “Güçlü bir Türkiye isteniyorsa ‘evet’ denmeli”

Vatandaş Yakup Sinan Akçay, “Referandumda halkımız kesinlikle evet demeli. Çünkü ülkemiz yaşanan bu sıkıntıları yeni sistemle aşacak. Referandum halkımızın kararıyla belli olacak. Güçlü bir Türkiye yeni sistemle mümkün olacak. Ben üzerime düşen görevi yerine getireceğim ve evet diyeceğim” dedi.

Kıran, “Cumhuriyet’in var olduğu özgür bir ülkede yaşamak istiyorum”

Vatandaş İlay Kıran, Nisan ayı’nda yapılması beklenen referandum hakkında düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Ben genç bir Cumhuriyetçi olarak gelecek günlerden endişelendiğim için tek başkanlığa ‘#Hayır’ diyorum. Çünkü Hukukun, Adaletin, Cumhuriyet’in var olduğu çağdaş demokratik özgür bir ülkede yaşamak istiyorum” dedi.

Gök, “Bu süreçte bizlerin birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var”

Vatandaş Serkan Gök, “TBMM’de oylanan 18 madde sonucunda Türk halkı referanduma gidiyor. Referandumdan halkın kararı çıkacak. Bizler bu ülkenin her zaman çağdaş ve modern kalmasını istiyoruz. Türk halkı inşallah referandumdan bu ülke için en faydalı kararı çıkartacaktır. Birlik ve beraberliğimizi asla bozmamalı, bu türlü sözlerden kaçınılmalıdır. Provakatörlerin tüm ayrıştırma çabalarını halkımız boşa çıkartmalıdır. Umarım halkımız referandumda oyunu iyi araştırarak verir” şeklinde düşüncelerini açıkladı.
Güzel, “Değiştirilmek istenen sistem ülkemizin güçlenmesini sağlayacaksa destek veririm”

Vatandaş Elif Güzel, referandum hakkındaki düşünceleri, “Değiştirilmek istenen sistem ülkemizin güçlenmesini sağlayacaksa destek veririm. Çok iyi araştırmak gerekiyor değiştirilmek istenen maddeleri. Ben tercihimi iyi analiz ederek kullanacağım.”

Tanrıverdi, “Başkanlığa hayır diyorum”

Vatandaş Afidan Tanrıverdi, “Ev Hanımıyım, 55 yaşındayım. Başkanlığa hayır diyorum. Çünkü hayır demezsem bir daha hayır ya da evet deme şansım olmayacak” dedi.

Kupşi, “Ülkemiz kötü yönetiliyor”

Vatandaş Cavidan Kupşi, “Başkanlık sistemine hayır diyorum. Çünkü ülkemizin kötü yönetildiğini düşünüyor, ülkemizin daha da kötü duruma düşmemesi için hayır diyorum” dedi.

İsmini vermek istemeyen vatandaşlar şu düşünceleri paylaştı;

İsmini vermek istemeyen vatandaşlar da gazetemize düşüncelerini dile getirdi: “Hükümetimizin getirmek istediği değişikliği ülkemin geleceği adına destekliyorum. Referandumda ülkem adına Evet diyeceğim. Çünkü mevcut sistemi Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi ülkemize zarar veriyor.”

“Başkanlığa kesinlikle hayır diyorum. Çünkü çocuklarımın, torunlarımın, özgür, demokratik ve laik bir ülkede yaşamalarını istiyorum. Sorunum partililerle değil, değiştirilmek istenen maddelerle.”

“Yapılan değişiklik kesinlikle Cumhuriyet rejimine değil, ülkemizin ilerlemesini durduran sisteme yöneliktir. Bu yüzden bu sistem değişmelidir. Hükümetimizi referandumda ülkemin geleceği için destekleyeceğim.”

“Ben Cumhuriyet kadınıyım. Cumhuriyetime, Atama, ilkelerine bağlı yaşadım. Bu inançla ve inatla devam edeceğim. Yarınların endişelerini yok etmek, gençlerimize, çocuklarımıza aydınlık günler bırakmak adına, Cumhuriyet için, laiklik için, demokrasi için, özgürlük için, çağdaş bir ülke için, yasama, yargı ve yürütmenin var olduğu bir hukuk devletinde yaşamak için, vatanımı korumak için, Atamızın ilke ve inkılaplarını yaşatmak için, Cumhuriyetimize sahip çıkmak adına and içiyorum ve Hayır diyorum. Çünkü memleketimi seviyorum.”

“Mutlu bir gelecek için, güçlü Türkiye için anayasa değişikliği şart. Mevcut sistem bu ülkeye zarar verdi. Darbeleri tetikledi. Bu yüzden değişiklik şart. Hükümetimize teşekkür ediyorum, sözünü tutuyor. Halkın önüne konulacak sandıklarda halkımız geleceklerine karar verecekler.”

Haber: Arif ÖZTOK

Yakup Sinan Akçay Elif Güzel İlay Kıran Onur Korkmaz Serkan Gök

YORUMLAR
  1. Avatar Rıza dedi ki:

    İngiltere’de 13.asırda (1215 de MAGNA CARTA LİBERTATUM ile) BÜYÜK FERMANLA kralın yetkileri sınırlandırılmıştır. Biz ise sekiz asır sonra bir kişiye (C.Başa) büyük ,olmadı daha büyük yetkiler veriyoruz. Demek ki hürriyet, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini hazmedememişiz. Fark burada.