DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 15°C
Parçalı Bulutlu

SAĞLIK BAKANLIĞI ANTİBİYOTİK KULLANIMINA DİKKAT ÇEKİYOR

SAĞLIK BAKANLIĞI ANTİBİYOTİK KULLANIMINA DİKKAT ÇEKİYOR

Ankara’da düzenlenen Akılcı Antibiyotik Kullanımı Lansman Toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ yeni çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Konuşmasında Türkiye’de ve Dünyada yaygınlık gösteren gereksiz antibiyotik kullanımına değinen Akdağ, “Antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Ülke olarak bunun üstesinden geleceğiz. Hasta, antibiyotik kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir. Hastalar, doktorları antibiyotik yazmaya zorlamamalıdır. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor. Bakteri kaynaklı hastalıkta antibiyotik kullanılır ancak virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz” dedi.

KAMU HASTANELERİNDEN BİLGİLENDİRME

İlimiz kamu hastanelerinde akılcı ilaç kullanımı konusunda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney “Sağlık Bakanlığı önderliğinde Ülke çapında başlatılan akılcı antibiyotik kullanımı çalışmalarının İlimizdeki devlet hastanelerinde etkin bir şekilde uygulanması için gerekli çalışma ve bilgilendirici çalışmaları yapıyoruz” diyerek şu açıklamalarda bulundu;

Dünya Sağlık Örgütü’ nün tahminlerine göre, ilaçların % 50 sinden fazlası uygun olmayan şekilde sağlanmakta, reçetelenmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısının da ilaçlarını doğru şekilde kullanmadığı tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, bu konuda toplumları uyarmakta ve antibiyotik direncinin artık küresel bir tehdit oluşturduğunu belirtmektedir. Gelecek hepimizin geleceği olduğuna göre geleceğin sorumluluğu da hepimizin olmalıdır. Antibiyotik direnciyle mücadelede herkese büyük sorumluluk düşmektedir.

HEKİM REÇETE ETMEDİKÇE ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALIDIR

Hastalarımız daha önce fayda gördükleri antibiyotikleri tekrar aynı hastalığa maruz kalsalar bile hekim reçetesi dışında kullanmamaları gerekiyor. Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında ise antibiyotiklerin tedavide yeri asla yoktur.

HIZLI TANI TESTLERİ HAZIR

İdeal antibiyotik kullanımı için doğru tanı sonrası doğru antibiyotik, en uygun yoldan, etkin dozda, optimum aralıklarla uygun süreyle verilmelidir. Doğru antibiyotik kullanımı için, mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı mutlaka sorgulanmalıdır. İlimizdeki tüm hastanelere akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında doğru tanı ile antibiyotik kullanımı sağlamak için hızlı beta tanı testleri alınmış, konu ile ilgili çocuk hastalıkları, KBB ve dahiliye uzmanlarına eğitim verilerek kullanıma başlanmıştır.

TOPLUM OLARAK BİLİNÇLENMELİYİZ

Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir.

Antibiyotiği Doğru Dozda Ve Doğru Şekilde Kullanmalıyız

Hekim tarafından reçete edilen antibiyotiklerin etkili biçimde tedaviyi sağlaması ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için antibiyotikler; doğru dozda, doğru şekilde ve reçeteye uygun zaman aralıklarında alınarak uygun biçimde kullanılmalıdır. Sadece bu temel gerekliliklerin yerine getirilmesiyle antibiyotik direncinin yayılmasını durdurabilir ve antibiyotiklerin sağladığı avantajlardan faydalanmaya devam edebiliriz.

 HASTANELERDE AKILCI ANTİBİYOTİK ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

İlimiz kamu hastanelerinde gereksiz yere antibiyotik kullanımının önüne geçmek için sağlık tesislerimizde bilinçlendirici çalışmalar yürütülmektedir. Hizmet Kalite Standartları gereğince, hastanelerde Akılcı İlaç Kullanım Ekipleri oluşturulmuştur. Tüm sağlık çalışanlarımıza akılcı ilaç, farmakovijilans, advers etki ve bildirimi konularında eğitimler yapılmaktadır. Eğitimlerde alınan bilgilerin uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmektedir.

Sağlık tesislerimizde tüm klinik ve polikliniklerimizde hasta ve hasta yakınlarının görebileceği şekilde akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımı broşür ve afişleri stant ve panolarımızda kullanılmaktadır.

Akılcı İlaç Kullanımı Danışma Merkezleri

Yatan hastalarımızda yapmış olduğumuz ilaç takibi ve danışmanlığı hizmetini ayaktan hastalarımıza da ulaştırabilmek, hastalarımıza ilaç danışmanlığı hizmeti vererek bu konuda yapılan hataları en aza indirmek, tedavi uyumunu artırmak ve bilinçsiz ve gereksiz ilaç tüketiminin önüne geçmek amacı ile 2016 yılında Derince Eğitim Araştırma Hastanesi ve İzmit Seka Devlet Hastanesinde “Akılcı İlaç Kullanımı Danışma Merkezi” kurulmuştur.

Bu merkezlerde eczacılarımız danışma merkezine başvuran hastalarımıza kullanılan ilaçların dozu-uygulama şekli ve uygulama zamanının yer aldığı bir ilaç takip çizelgesi hazırlayarak, ilaç kullanımları ile ilgili birçok konuda hastalarımıza danışmanlık hizmeti vermektedir.

Telefon Bağlantıları “Akılcı İlaç” Öneriyor

Ayrıca Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından oluşturulan akılcı ilaç kullanım ile ilgili farkındalığın arttırılması ve halkı bilinçlendirmeye yönelik olarak oluşturulan telefon dinletisi Genel Sekreterliğimiz ve bağlı sağlık tesislerinde kullanılmaktadır.

Kocaeli hızlı antijen 2 (1) Kocaeli Hızlı Antijen 2 kocaeli hızlı antijen 3

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.