DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 36°C
Sıcak

HAFTASONU NEŞESİ

24.02.2017
846
A+
A-

DOST

Çölde yolculuk eden iki arkadaş hakkında bir hikâye anlatılır. Yolculuğun bir aşamasında iki arkadaş tartışırlar biri ötekine bir tokat atar. Tokadı yiyenin canı çok yanar ama tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar : ‘BUGÜN EN IYI ARKADASIM BANA BIR TOKAT ATTI.’ Yıkanabilecekleri bir vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler. Tokadı yiyen yıkanırken bir batağa saplanır, boğulmak üzereyken arkadaşı tarafından kurtarılır. Boğulmak üzere olan arkadaş tam kurtulduktan sonra bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır: ‘BUGÜN EN IYI ARKADASIM BENIM HAYATIMI KURTARDI.’  Tokadı vuran ve sonra arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der; senin canını yaktığımda bunu kum üzerine yazdın ama şimdi kayaya kazıyorsun. NEDEN?  Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir:’Biri bizi incittiğinde bunu kum üzerine yazmalıyız ki bağışlama rüzgârı estiğinde onu silebilsin. Ama biri bize İYİ bir şey yaparsa onu kayaya kazımalı ki onu hiçbir rüzgâr yok etmesin.’

‘İNCİNMELERİNİZİ KUMA, GÖRDÜĞÜNÜZ İYLİKLERİ KAYALARA KAZIMAYI ÖĞRENİN.’

Denilir ki özel birini bulmak bir dakikanızı alır, onu değerlendirmeniz bir saat içinde olur, onu sevmek için bir gün yeter. Ama sonra onu unutabilmek için bir ömrün geçmesi gerekir. Bu sözleri hiç unutamayacağınız kişilere gönderiniz ve bu sözleri size gönderen kişiye de göndermeyi unutmayınız. Bu onları asla unutmayacağınızı bilmelerini sağlayan bir mesajdır.  Eğer kimseye göndermediyseniz bu demektir ki telaş içindesiniz ve dostlarınızı zaten unutmuşsunuz.

TRAŞ

İş adamı tıraş olurken bir yandan da berberiyle sohbet etmektedir.

Derken, kapının önünden ağır ağır geçmekte olan paspal bir çocuk görürler. Berber, iş adamının kulağına fısıldar; “Bu çocuk var ya, dünyanın en aptal çocuklarından biridir! Bak; dikkat et şimdi…”

Berber çocuğa seslenir:

“Ali, buraya gel!”.

Bunun üzerine çocuk sakince dükkana girer ve yüzündeki aptalca sırıtmayla berberi selamlar. Berber işadamının kulağına sessizce,“bak şimdi” diye fısıldar ve bir elinde beş yüz bin, diğer elinde beş milyonluk bir banknot olduğu halde çocuğa sorar: Hangisini istiyorsan alabilirsin?”

Çocuk dalgın dalgın bir beş yüz bine bir de beş milyona bakar ve sonunda beş yüz binlik banknotu hızlıca çekerek berberin elinden alır. Berber işadamına döner ve gülerek:

“Gördün mü? Sana söylemiştim.” der.

Tıraş bitince işadamı sokağa çıkar ve az ileride kendi kendine oynayan Ali’yi görür. Yanına giderek,

Neden beş milyonluk değil de, beş yüz binlik banknotu aldığını sorar. Çocuk hiç de aptalca olmayan bir sırıtmayla yanıt verir:

-Eğer beş milyonluğu alırsam oyun biter!”

GAZETECİ

Genç bir gazeteci bir trafik kazası haberi alır, hemen olay yerine gider. Ahali kazazedenin başına toplanmıştır. Kurnaz gazeteci bir kaç fotoğraf çekmek istemektedir.  Fakat ahaliden dolayı kazazedenin başına gitmesi olanaksızdır.  Sonunda aklına kurnazca bir fikir gelir. Yüksek sesle ağlayarak ve bağırarak ; çekilin o benim babamdı !!!o benim hayatta en sevdiğim kişiydi demeye başlar …..Tabi ki halk bu zavallı çocuğa yol verir bu sırada gazeteci çocuk ne kadar akıllı olduğunu düşünmektedir.  En sonunda kazazedenin başına gider makinesini hazırlar ve yerde ölü bir şekilde yatan eşeği görür

İleri Teknoloji

Babası çocuğuna güzel bir iş kurmak için paçaları sıvamış. Ancak oğlu salak olduğu için hiç bir işi beceremiyormuş. Babası ona ne iş bulduysa hepsini eline yüzüne bulaştırıp berbat etmiş.

En sonunda babası tam otomatik bir sosis fabrikası kurdurmuş. Çocuğunu elinden tutup bari iş öğrensin diye hemen fabrikadaki bir sosis makinesinin başına götürmüş. “Bak oğlum” demiş. “Buradan öküzü yolluyorsun, diğer taraftan sosis olarak çıkıyor. Bu kadar basit işte, anladın mı?”

Çocuk babasının yüzüne salak salak bakıp “Peki baba, buradan sosisi koysak öteki taraftan öküz olarak çıkar mı?” diye merakla sorunca, babası hemen cevaplamış: “Maalesef evladım, o teknoloji bir tek senin ananda var.”

BİLET

Karadenizlinin biri hemşerisine anlatıyor :

-Dün belediye otobüsüne bindim; yan koltuktaki adam bilet almamışım gibi bana anlamlı anlamlı baktı.

-Sen ne yaptın?

-Bende bilet almışım gibi anlamlı anlamlı ona baktım.

GÜZEL SÖZLER

Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely

Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsınız….Konfüçyüs

En insani davranış, bir insanın utanılacak duruma düşmesini önlemektir NIETZSCHE

Ölümün bizi nerde beklediği belli değil, iyisimi biz onu her yerde bekleyelim. MONTAIGNE

Çevrelerine uymak için kendilerini yontanlar, tükenip giderler R.HULL

Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz. LUKIANOS

Temiz elleri olan insanların da kirli düşünceleri vardır. S.LEC

Hepimizde başkalarına katlanacak güç vardır. LA ROCHEFONCAULD

İki tür insan daima açtır. Biri bilimi arayan, diğeri de parayı. CAT STEVENS

İnsan ancak anladığı şeyleri duyar. GOETHE

Küçük şeylere fazla önem verenler ellerinden büyük şeyler gelmeyenlerdir. EFLATUN

Bildiğimizi zannetmemiz öğrenmemizin en büyük düşmanıdır. DR.C. BERNARD

Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsun. Niye bugünden başlamıyorsun? EPIKTETOS

Hayat, yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır. C.PAVESE

Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider. C.BRUNO

Bu dâhil bütün genellemeler yanlıştır. F.NİETZSCHE

Gözlerde yaş yoksa ruh gökkuşağına sahip olamaz. KIZILDERİLİ ATASÖZÜ

Yaşamı anlamaya başladığın andır durabilmek ayaküstünde… Sorun bu zaten… Başkasıyla olmak, başkasının olmak değil. Kendi başına başkasıyla, başkasıyla kendin olmak… (?)

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
21 Nisan 2017
3 Ocak 2021
14 Haziran 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.