DOLAR 6,0534
EURO 6,5602
ALTIN 308,3
BIST 120.151
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 13°C
Hafif Yağmur

TÜRK MEDENİ KANUNU

15.02.2017
13.582
A+
A-

     Hukuk düzeninin temeli olan  Medeni Kanun tasarısının hazırlanması için  TBMM ‘de bundan 91 yıl önce hukukçu milletvekillerinden ,öğretim üyelerinden,yargıç ve avukatlardan meydana gelen 26 kişilik bir komisyon kuruldu.Bu komisyon; Avrupa’da hazırlanan en yeni kanun olması ; sorunlara akılcı ve pratik çözümler bulması ,demokratik olması ve laik anlayışla düzenlenmesi ile kadın ve erkek eşitliğine de dayanması gibi çağdaş uygulamalarla düzenlenmiş İsviçre Medeni kanunundan yararlanarak bir metin oluşturdu.

Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt hazırlanan tasarının  gerekçesinde  “Türkiye Halkı ,adaletin uygulanmasında kuralsızlık ve sürekli kargaşa karşısındadır. Halkın kaderi belli ve yerleşmiş bir adalet esasına değil ; rastlantı ve talihe bağlı birbiriyle çelişkili ortaçağ dinsel hukukunun kurallarına bağlı bulunmaktadır. Cumhuriyet, Türk adaletinin bu karışıklıkları ,yoklukları ve pek ilkel durumdan kurtarılmasını devrimin  ve yüzyılımız uygarlığının gereklerine uyan  yeni bir Türk medeni  kanununun hızla vücuda getirilmesini  ve uygulamaya konulmasını zorunlu kılmıştır ”dedi.

17 Şubat 1926  da tasarı TBMM de oy birliği ile kabul edildi

Bu kanunla:

  • Erkek ve kadınlar eşlerini seçme özgürlüğüne kavuştu,
  • Aile karı ve kocanın gerçek arkadaşlığı ve kanunlarda ortaklığı üzerine dayandırıldı,
  • Boşanma hakkı kadına verildi,
  • Çocukların kız ve erkek ayrımı yapılmadan mirastan eşit ölçüde faydalanmasının önü açıldı,
  • Tek kadınla evlilik esası getirilerek resmi nikah zorunlu oldu. Böylelikle evlilik anlaşması devlet güvencesine alındı,
  • Çocukların iyi yetiştirilmesi için anne ve babaya sorumluluk yüklendi,
  • –     Kadının ev dışında meslek yapmak hakkına kavuşması sağlandı,
  • Evlenme yaşını evlenmeye uygun biyolojik ve ruhsal gelişme çağına uygun hale getirdi,     Çağdaş uygarlığa erişmek için sağlıklı bir aile kurumunun önemi büyüktür. Türk Medeni Kanunu da kadına erkek karşısında eşit haklar verirken Seçme ve Seçilme hakkıyla da siyasal yaşama katılma olanağına kavuşturdu.

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Haziran 2016
4 Mayıs 2016
29 Nisan 2016
4 Ağustos 2016
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.